Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz enfeksiyonu ilaçları; boğaz enfeksiyonu özellikle kış aylarında boğazda görülen bakteri ve virüs yoğunluğu olarak bilinir. Boğaz enfeksiyonu, left bezleri ve bademciğin şişmesine bağlı olarak oluşur. Ağız içinde yaralar, bademcikte oluşan kızarıklık ve yutkunmada oluşan zorluk en yaygın belirtileri arasında yer alır. Havaların soğumasıyla birlikte etkisini gösteren bu virüs soğuk kış günlerinde yaygınlaşacak harekete geçer. Boğaz enfeksiyonu her insanın karşılaşacağı bir hastalıktır. Günümüzde mevsim dengelerinin bozulmasına bağlı olarak oldukça yaygınlaşan bir tür enfeksiyon çeşidi olarak tıpta oldukça yaygınlaşmıştır. Boğaz enfeksiyonu, bademcik düşmesi, farenjit ve boğaz kuruluğu olarak da enfeksiyon şiddetini gösterir.

Boğaz enfeksiyonu tıbbi yöntem uygulanarak 5 gün içerisinde hastanın toparlanmasına yardımcı olur. Virüs ve bakteriler ile vücudun savaşmasında etkili yöntem antibiyotik ilaç kullanımı olduğu hekimler tarafından önerilir. Bol su içimi ve sıvı ürünlerin kullanımını arttırmak boğaz enfeksiyonu için son derece etkilidir. Boğaz enfeksiyonu için kullanılan soğuk buhar, ben oranını arttırarak boğaz ve bademcikte oluşan kuruluğu ortadan kaldırarak rahatlık sağlar. Boğaz enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar arasında bulunan vikis oldukça etkilidir. İçinde bulunan yoğun mentol ve buharlaşma sayesinde boğaz enfeksiyonuna 3 günde geçirir. Ayak topuklarına sürülen çıkış, boğaz enfeksiyonuna bağlı olan kuru öksürük ve farenjitti ortadan kaldırır.

Boğaz enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar
  • Antibiyotikler: Boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde bakteriyel enfeksiyon durumunda doktorlar genellikle antibiyotik reçete eder. Sıklıkla kullanılan antibiyotikler arasında penisilin, amoksisilin, sefaleksin, eritromisin gibi ilaçlar bulunur. Ancak, antibiyotiklerin kullanımı sadece doktorun yönlendirmesiyle ve reçeteyle gerçekleştirilmelidir.
  • Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler: Boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bunlar arasında parasetamol (Asetaminofen) ve ibuprofen gibi ilaçlar bulunur. Ancak, bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz önemlidir, özellikle varsa başka bir tıbbi durumunuz veya kullandığınız başka ilaçlar varsa.
  • Gargara solüsyonları: Boğaz enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için gargara solüsyonları kullanılabilir. Tuzlu su, antiseptik gargara solüsyonları veya bitki bazlı gargara solüsyonları tercih edilebilir. Ancak, gargara yapmadan önce doktorunuzdan öneri almanız önemlidir.
  • Lokal anestezik spreyler: Boğaz ağrısını geçici olarak hafifletmek için lokal anestezik içeren spreyler kullanılabilir. Bu spreylerin içeriğinde lidokain gibi maddeler bulunur. Ancak, bu spreyleri kullanmadan önce doktorunuzun önerisini takip etmelisiniz.
  • Anti-inflamatuar ilaçlar: Bazı durumlarda, boğaz enfeksiyonlarının neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroid içeren anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Bunlar genellikle doktor tarafından reçete edilir ve sınırlı sürelerde kullanılır.

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir?

Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir?

Geçmeyen Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına Doğal Çözüm

Boğaz Ağrısına Doğal Çözüm

Güncel

Boğaz Ağrısına Çözüm

Boğaz Ağrısına Çözüm

Güncel

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi