Geçmeyen Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Boğaz Ağrısı, Oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan geçmeyen boğaz ağrısı tek başına görülebileceği gibi beraberinde öksürük, ateş ve yutkunma zorluğu gibi şikâyetlerle de kendini gösterebilir. Geçmeyen boğaz ağrıları genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bazen de ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. 3 hafta boyunca geçmeyen boğaz ağrısı komik bir hale gelmiş demektir ve bu durum hastanın boğaz ağrısını önemsemeyerek tedavi yöntemlerini uygulanmasından kaynaklanır ve ağrıların daha da dirençli ve uzun sürmesine neden olur. Geçmeyen boğaz ağrısı tedavi edilmediği takdirde kalp, böbrek ve eklemlerde ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle geçmeyen boğaz ağrısının basit bir soğuk algınlığından kaynaklanmadığı durumlarda ve üç haftadan daha uzun sürmesi durumunda mutlaka önlem alınması gerekir. Hastada geçmeyen boğaz ağrısı ile eklem ağrısı, kulak ağrısı, boyunda şişlik, yüksek ateş, nefes alma zorluğu, yutkunma güçlüğü ve vücutta döküntü gibi şikâyetler varsa kesinlikle doktora gidilmelidir.

Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri, boğaz ağrısının uzun sürmesinin en önemli nedenlerinden biri kişinin bu ağrıyı ihmale alarak önlem olmamasından kaynaklanır. Aynı zamanda sigara kullanımı boğaz ağrısının geçmemesine yani kronik bir hale gelmesine neden olan en önemli etkenlerden biridir. Sigara, hastanın ağız mukozasını tahriş ederek mukozal yapının bozulmasına neden olur ve bu durumda mukozal yapının mikroorganizmalara karşı direncinin azalmasına yol açar. Uzun süre devam eden ve geçmeyen boğaz ağrısının nedenleri arasında yanlış ilaç kullanımı da sayılabilir. Kişinin evde doktor tarafından reçete edilmemiş kendi kendine kullanacağı ilaçlar oldukça zararlıdır ve rahatsızlığı iyileştirmekten ziyade tedavi süresinin uzamasına neden olabilir. Bunların yanı sıra geçmeyen boğaz ağrısı bakteri veya viral kaynaklı olmayabilir. Yutak, yemek borusu, soluk borusu ve bademciklerde oluşan patolojik sorunlardan kaynaklanan uzun süre geçmeyen boğaz ağrıları da vardır. Bu ağrılar çoğunlukla kanser oluşumunda ortaya çıkar ve bu ağrıları yaşayan kişilerin kesinlikle sigara ve alkol kullanımını bırakması ve gerekli olan tetkikleri yaptırması gerekir.

Geçmeyen boğaz ağrısı tedavisi, bu rahatsızlığın tedavisi geçmeyen boğaz ağrısının altında yatan nedene göre farklılık gösterir. Bakterilerden kaynaklanan geçmeyen boğaz ağrısı tedavisinde hastaya kulak burun boğaz uzmanı tarafından penisilin ve amoksisilin gibi antibiyotik ilaçlar reçete edilir ve hastaya bol bol dinlenmesi ve bol sıvı tüketmesi, yumuşak gıdalar tüketmeye özen göstermesi, sigara içilen ortamlardan uzak durması, bulunduğu odanın neminin artırılması ve sık sık tuzlu su ile gargara yapılması tavsiye edilir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Taşı Tedavisi

Boğaz Taşı Tedavisi

Sürekli Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Güncel

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6