Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi
19 Haziran 2024

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Boğaz İltihabı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Boğaz iltihabı, evde yapılan doğru müdahalelerle geçmesi mümkün olan bir durumdur. Doğru izlenen yollar ve bilinçli müdahaleler ile boğaz iltihabının tamamen iyileştiğine şahit olabilirsiniz. Boğaz iltihabı, bademcik iltihabı olarak da anılmaktadır. Ağız içerisinde dilin arka kısmında her iki tarafta bulunan bademcikler, soğuk içeceklere maruz kalındığında önce şişerler ve daha sonra iltihaplanırlar. Bademcikler, vücudun bağışıklık sistemi parçası olarak bilinir. Vücuda girmek isteyen mikropları ve bakterileri tutarak yok eden ve bağışıklık sistemine yardımcı hücreler üreten organ olan bademcik, özellikle kış aylarında iltihaplanma problemi ile kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Bademcik yani boğazdaki bu iltihaplanma, kişinin yutkunmasına hatta nefes almasında bile zorluk yaşamasına neden olur. Boğaz iltihabı, bitkisel tedavi yöntemleri ile ilaç kullanmadan tamamen doğal yollarla iyileşme sağlayabileceğiniz bir durumdur. Boğazdaki enfeksiyonun temizlenmesinde önemli rol oynayan birçok bitkisel tedavi yöntemi ile boğazda oluşan iltihaplanma, antibiyotik ilaçlara gerek kalmadan iyileştirme özelliği gösterir. Ayrıca boğaz iltihabı olan kişiler sigaradan ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Bu dönemde kişi sağlıklı beslenmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler almalıdır.

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri
 • Adaçayı ile Bitkisel Tedavi: Boğaz iltihabı olan kişiler ne çok sıcak ne de çok soğuk içecekler ve yiyecekler tüketmemelidir. Boğaz iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerinin başında adaçayı gelmektedir. Mümkünse adaçayını yazdan toplanıp kurutulmuş şekilde kullanmanızda fayda vardır. Adaçayı hazırlandıktan sonra ilk kaynar sıcaklığı geçtikten sonra hafif sıcak bir şekilde yemek sonrasında tüketmenizde fayda vardır. Adaçayı, mikropları ve zararlı bakterileri öldürme özelliğine sahip olan bir bitkidir. Bu nedenle boğazda iltihaba neden olan bakteri ve mikropları öldürerek boğazdaki iltihaplanmanın iyileşmesini sağlar.
 • Karahindiba Bitkisi: Boğaz iltihabı bitkisel tedavilerinde kullanılan karahindiba bitkisi, vücutta bulunan genel iltihaplanmalara iyi geldiği bilinmektedir. 1 litre suyun içine 1 bardak karahindiba çiçeği taze bir şekilde suya ilave edilir. Daha sonra dal ve yaprakları da eklenerek 5 dakika kadar kaynatılıp ocağın altı kapatılır. Günde 1 bardak içildiğinde boğaz iltihabı yanı sıra vücutta birçok problemin giderilmesine fayda sağlar.
 • Böğürtlen Kökü: Aktarlardan elde edebileceğiniz böğürtlen kökü, boğaz iltihabını gideren bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. 3 tane böğürtlen kökünü tencere içerisine koyarak üzerine bir miktar su ekleyin. 10 dakika kaynattıktan sonra iyice demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra yemek sonrasında günde 1 bardak içilmesi, boğaz iltihabının giderilmesine fayda sağlar.
 • Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak anılan sarımsak, boğaz iltihabına ve vücuttaki tüm iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Boğaz iltihabının kişide oluştuğu zamanlarda kişi ağırlıklı olarak yemeklerinde sarımsak tüketebilir. Böylece oluşan iltihap çok daha çabuk iyileşme gösterir.
 • Limon: Limon, bol C vitamini içeren ve ılık su veya çaya sıkıldığında boğazdaki enfeksiyon kaynaklı mikropları öldüren bir besindir. Limon, ılık bir şekilde uyumadan önce tüketildiğinde boğazdaki yanmayı, acıyı ve iltihaptan kaynaklı yutkunmadaki zorluğu en aza indirir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Boğaz iltihabı olan kişiler, bitkisel tedavi yöntemlerine ek olarak aşağıdaki önerilere de dikkat etmelidir:

 • Bol su içmek, boğazın nemli kalmasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak, boğazdaki bakterileri ve mikropları temizler.
 • Bal, antibakteriyel özellikleri ile bilinir ve boğaz ağrısını hafifletir. Ilık suya veya bitki çayına karıştırarak tüketilebilir.
 • Dinlenmek, vücudun iyileşme sürecine katkı sağlar. Bu süreçte stresten uzak durmak ve yeterli uyku almak önemlidir.
 • Boğazı tahriş edebilecek baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak gereklidir.

Doğal yöntemlerden faydalanırken, ciddi ve uzun süreli boğaz iltihaplarında mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmak gerektiğini unutmayın.

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Boğaza Kılçık Batması Tedavisi

Boğaza Kılçık Batması Tedavisi

Boğaz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Taşı Tedavisi

Boğaz Taşı Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6