Sinüzit Boğaz Ağrısı Yapar mı?
19 Haziran 2024

Sinüzit Boğaz Ağrısı Yapar mı?

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, burun, alın, şakak ve göz çevresindeki boşluklarda bulunan sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüslerin boyutları ve sayıları değişiklik gösterir ve genellikle 15 ila 20 civarındadır. Bu sinüsler, kanallarla burna açılır ve burun mukozası bu kanalların içinden geçerek solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Sinüslerin mukozası iltihaplanırsa, sinüzit meydana gelir. Sinüzit, kronik ve akut olmak üzere iki tipte bulunur.

Sinüzitin belirtileri arasında boğaz ağrısı da bulunmaktadır. Boğaz ağrısının yanı sıra burun akıntısı, baş ağrısı, göz çevresinde ağrı ve geniz akıntısı gibi belirtiler de görülebilir. Öksürürken, ağır bir şey kaldırırken veya eğilirken bu ağrılar artabilir. Bu durum, sinüs içindeki basıncın artmasından kaynaklanır. Ağrıyan yere baskı yapıldığında duyarlılığın arttığı gözlemlenmiştir. Bu ağrılar, özellikle akut sinüzitte daha şiddetlidir.

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar ve Kimlerde Görülür?

Sinüzit rahatsızlığı bazı kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Sinüzite karşı daha duyarlı bir bünyeye sahip olan kişiler arasında nefes almasını zorlaştıracak bir sorunu olanlar, burun içindeki yapının eğri olanlar veya burun kemiği kırık olanlar bulunmaktadır. Bu durumlar, mukus akışını engelleyerek sinüzite karşı daha hassas hale getirir. Ayrıca, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalananlar ve alerjisi olanlar da bu problemi yaşayabilir. Mukoza şişer ve sinüs kanalları tıkanır. Eğer nezle bir haftadan fazla sürüyorsa büyük ihtimalle sinüzit rahatsızlığı vardır.

Bunların dışında sigara ve alkol kullananlar ve bazı enfeksiyonlara sıkça yakalanan kişilerde vücut direnci ve bağışıklık sistemi düşeceğinden hastalığa yakalanma riski artmaktadır.

Sinüzit Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?
 • Soğuk algınlığının 10 veya 14 günden uzun sürmesi
 • Koyu ve sarı, yeşil renkte burun akıntısı oluşması
 • Boğaz ağrısı, öksürük, kötü ağız kokusu, bulantı, kusma yaratan geniz akıntısı
 • Uzun süreli baş ağrısı
 • Huzursuzluk veya halsizlik
 • Göz çevresinde şişlik meydana gelmesi
 • Yeterince koku alamama
 • Diş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir
Sinüzit Boğaz Ağrısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit belirtileri görüldüğünde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz, antibiyotik tedavisi uygulayabilir veya şiddetine göre ameliyat önerebilir. Doktorun verdiği ilaçları önerdiği sürede ve dozda kullanmaya özen göstermek önemlidir.

Ekstra Bilgiler

Sinüzit tedavisinde, ilaç kullanımı dışında yaşam tarzı değişiklikleri ve evde uygulanabilecek bazı yöntemler de faydalı olabilir. Örneğin:

 • Bol sıvı tüketmek mukusun incelmesine yardımcı olabilir.
 • Nemlendirici cihazlar kullanarak evdeki havanın nem oranını artırmak sinüslerin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Sıcak kompres uygulamak sinüs bölgesindeki ağrıyı hafifletebilir.
 • Tuzlu su ile burun temizliği yapmak burun kanallarının açılmasına yardımcı olabilir.

Sinüzit Boğaz Ağrısı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni