Boğaz Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boğaz Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişkinliği: Özellikle kış ayları ve soğuk havalarda birçok kişinin vücut direncinin düşmesine bağlı olarak boğazdaki şişkinlikler meydana gelmektedir. Kış aylarında daha sık boğazların şişmesinin asıl nedeni vücudun bağışıklık sistemlerinin zayıflaması sonucu ilk olarak boğazlarda şişkinlikler meydana gelir. Vücuda alınan zararlı bakteri ve mikropların vücutta başka organlara nüfuz etmemesi için bir nevi boğazlar ve özellikle bademcikler vücudun bekçiliğini yaparak diğer organlara nüfuz etmesini önlemektedir. Tabi ki bunun sonucunda boğazlarda şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Boğaz şişkinlikleri kendi başına birer rahatsızlık olarak görülmemektedir. Başka rahatsızlıkların belirtileri olarak meydana gelmektedir. Daha önce belirtiğimiz gibi bademcik şişmesi gibi diğer birçok rahatsızlıklar sonucunda meydana gelmektedir. Boğaz şişkinliklerine neden olan faktörler ve tedavide dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak.

Boğaz Şişkinliklerine Neden Olan Faktörler

Boğaz şişkinliği daha önce de belirtiğimiz gibi başka rahatsızlıkların belirtisi olarak meydana gelmektedir. Bunların başında bademciklerin kızarması ve şişmesi gelmektedir. Bununla birlikte gribal enfeksiyonlar, boğazların iltihaplanması, farenjit, grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak boğazlarda şişkinlikler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise kısa süreliğine de boğazlar şişmektedir. Soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi, vücut terliyken alınan soğuk sular, tozlu ortamlarda bulunmak ve balgamların birikmesi ile aynı zamanda boğaz şişkinlikleri de meydana gelmektedir. Bununla birlikte özellikle kış aylarında kuru soğuklarda boğazlara nüfuz eden sert soğuklarda direkt olarak bademciklerin şişmesine ve bunun neticesinde boğaz şişkinliğine neden olmaktadır ve kış aylarında boğaz şişkinliklerine çok daha dikkat edilmelidir.

Boğaz Şişkinliği Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boğaz Şişkinliği tedavi aşamasında ilk olarak boğaz şişkinliğine neden olan faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Boğaz şişkinliğine neden olan rahatsızlıkların birçoğunun ortak özelliği ise boğaza zararlı bakteri ve mikropların alınmasından kaynaklanmasıdır. Bundan dolayı tedavide antibiyotik kullanılarak bakteri ve mikropların vücuttan atılması sağlanır. Bakteri ve mikroplar boğazda son bulması ile boğaz şişkinlikleri de son bulacaktır. Bununla birlikte tedavi sürecinde boğaz şişkinliği için sıcak ürünler tüketerek boğazların yumuşamasını sağlayabilirsiniz ve asla tedavi sürecinde soğuk ürünleri tüketmemelisiniz. Boğaz şişkinliğine iyi gelen besinlerin başında ise sıcak süt ve bal karışımı iyi gelmektedir. Özellikle uyumadan önce bir bardak sıcak süt içerisine birer tatlı kaşığı bal karıştırarak sıcak iken içerek boğazların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte nane ve limonda boğazları yumuşatmakla birlikte boğazları nemli tutacaktır.

Boğaz Şişkinliği Yorumları

soru

Sırma

28 Nisan 2024 Pazar

benim boğazımda ciddi bir ağrı ve şişlik oluştu. dışarıdan bakınca şişlik belli olmuyor ama sesimin değişmesine bile neden olabiliyor. Boğaz şişliğinin tam olarak nedenleri ne olabilir? Bazıları soğuk yiyecekler tüket bazıları ise sıcak besinler tüket diyorlar

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Sırma,

Boğaz şişliği ve ağrısı pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın sebepler arasında enfeksiyonlar (viral veya bakteriyel), alerjiler, tahriş, ses tellerinin zorlanması ve reflü yer alır. Soğuk ya da sıcak besinler tüketmek geçici rahatlama sağlayabilir, ancak bu yöntemin etkisi kişiden kişiye değişebilir. Kesin bir teşhis ve uygun tedavi için bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Kaşıntısı Nedenleri

Boğaz Kaşıntısı Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Takılma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Takılma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Yanma Nedenleri

Boğazda Yanma Nedenleri

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6