Boğaz Acısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Boğaz Acısına Ne İyi Gelir?

Boğaz acısına ne iyi gelir, boğaz bölgesinde meydana gelen acılar genel anlamda hepimizin yakından bildiği, gördüğü ve hala yapmakta ısrar ettiğimiz birtakım alışkanlıklardan meydana gelmektedir. Örnek olarak sigara içmek, toz ve kir başta olmak üzere, nezle, girip, diş eti iltihabı gibi üst solunum yollarını tahrip edip enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunların oluşmasından dolayı, yutkunma sorunu ortaya çıkıyor. Boğaz acısından dolayı ya da yutkunma sorunu olduğundan aç mı kalınacak? Tabi ki hayır. Çorbaya her zamankinden daha fazla önem verip, içmek gerekir. Hem boğazı yumuşatır hem de acı çekmeden tok kalmamızı sağlar.

Boğaz acısı neden olur?

Yukarıdaki yazımızda belirtiğimiz gibi boğaz acılarının nedeni viral yollardan meydana gelen acılar olamaz. Bir başka hususlardan ortaya çıkan boğaz acılarının nedenleri en aktif rol üstlenen sigaradır. Sigara içinler başta olmak üzere ve kirli havalara maruz kalanlar, yapacakları tek şey ballı süt ve ballı sıcak çay tavsiyesine uymak olacaktır. Bunların ardından her gün tükettiğimiz olan çayı kullanabilirler. Sigaranın boğaz acısına etki ederek, hapşırma, kuru öksürük, gözde sulanma gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.

Boğaz acısına iyi gelen şeyler
  • Tuzlu su ile gargara yapılmalı: Boğazımız acıdığı zaman evde uygulayacağımız pratik yöntemlerle bunu egale edebiliriz. Bunlardan biri de tuzlu su ile gargara yapıp bunun birkaç defa tekrarlamak olacaktır. Boğaz kısmında oluşan şişkinlikleri dindirmede, iltihap sonucunda oluşan şişkinlikleri dindirme adına faydalı olacaktır. Öncelikli olarak yarım su bardağı ılık olacak şekilde ısıtılıp, akabinde hazırda bekletilen suyun içine yarım çay kaşığı kadar su ekleyerek iyice karıştırılıp her yarım dakikalık kadar ağzımızda gargara yapıp ağzımızda bekletiyoruz. Mümkün mertebede tuzlu suyu şişmiş olan ve acıyan bölgeye ulaşmasını sağlamaya çalışmalıyız.
  • Sirke ve bal karışımı: Gündelik hayatımızda büyüklerimizden duyduğumuz ve gördüğümüz kadarıyla bu sirke ve bal kürünün en etkili yöntemlerden birisidir. Boğaz bölgesinde meydana gelen bakterilerin oluşumuna karşı sirkenin asidi devreye girerek azaltmaktadır. Bal ise yumuşatıcı özelliğiyle o bölgeye intikal ederek acıların dinmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sarımsak pastili: Doğal yöntemlerle boğaz acısına iyi gelecek pastil kullanımı, kolayca hazırlanabilen bir karışımdır. Sarımsak pastili yaparak boğaz kısımlarında oluşan acıları dindirmede, tahriş olmuş kısımlardaki bakterileri azaltılabilir. Sarımsak pastili karışımının hazırlaması zannedildiği kadar zor değildir. Bir diş sarımsağı ortadan ayırarak hazır halde yanağımızın aralarına alıp suyunu emmek gerekir. Dişler ile yanak arasında kalan kısımlarda sarımsağa baskı yaparak, sarımsak suyu daha çabuk çıkmasını sağlamış olacaktır. Kullandığımız sarımsak suyu bittiğinde, yerine kestiğimiz bir diğer sarımsak bölmesini kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Boğaz Acısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Acıması Nedenleri Nelerdir?

Boğaz Acıması Nedenleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6