Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Tıkanması, genelde bir hastalık sebebi ile oluşmaktadır. Ayrıca boğazda oluşan tıkanmanın sebepleri yediğiniz yiyeceklerin boğazda takılması veya boğaza yabancı bir madde kaçması da olabilir. Eğer yabancı bir madde boğaz yoluna takılmış ise nefes almakta zorluk çekiyor iseniz derhal bir sağlık kuruluşuna gidin. Hiç vakit kaybetmeden boğaz yolunu açacak tedbirleri almanız gerekir. Eğer hastalık bademcik şişmesi veya enfeksiyon gibi birtakım sebeplerden dolayı ise boğaz tıkanması olmuş ise böyle bir durumda da iyileştirici tedavi içinde uzmana gitmeniz gerekir. Aynı zamanda da bitkisel çözümler ve doğal yöntemler denenebilir.

Boğaz Tıkanmasını Gidermek İçin Yapılması Gereken Şeyler

Sırt Bölgesini Ovmak; Boğaz ağrısını hafifletebilmek için sırt bölgesi hafif bir şekilde ovulur. Boğazda oluşan yumru hissi için ise sırt bölgesini övmek oldukça yararlı olur. Boğaz tıkanması giderilir iken aynı zamanda da öksürükte hafifler. Bu yöntem nefes almayı da kolaylaştırmaktadır.

Su; Su içmek sindirimi kolaylaştırır ve boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Bu sebep ile su içiminin artırılması tavsiye edilmektedir. Gün içinde on veya on iki bardak su içilebilir. Aynı zamanda da taze meyve ile sebze suları da içilebilir. Bitkisel sıcak çaylarda boğaz tıkanmasına iyi gelir.

Haşlanmış Pirinç; En iyi ilaçlardan birisi de biraz haşlanmış pirinç yenilmesidir. Boğaz tıkanmasını giderebilmek için en etkili yöntemlerdendir. Haşlanmış pirinç yemek boğazı yatıştırır ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Haşlanmış pirinç aynı zamanda da boğaz yapısının tahriş olmasını engeller.

Çiğ Yumurta; içmek boğaz tıkanmasını engeller. Çiğ yumurta aynı zamanda da öksürüğü yumuşatır. Yalnızca bir bardak kadar çiğ yumurta düzenli olarak tüketilmelidir.

Akasma Kökü; Akasma terapötik özellikleri ile bilinmektedir. Akasma kökü ile yapılan çay boğaz tıkanması için oldukça iyidir. Boğaz tıkanıklığını gidermektedir. Bir miktar akasma kökü suyu kaynatılır ve içine birazda esmer şeker ve sirke ilave edilir. Bu karışımı iyice kaynatılır boğaz tıkanıklığını gidermek için günde iki veya üç defa içilmesi gerekir.

Gıda Pürleri; Gıda pürleri boğazın tahriş olmasını engellemektedir. Gıda pürleri boğazı yumuşatır özellikle de papaya püresinin yenilmesi tavsiye edilir. Yumuşak ve kolay yenildiğinden dolayı boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Boğazda olabilecek yaralanmaları engeller. Sert besinler yerine püreler tavsiye edilir.

Sirke; Boğaz tıkanması için en etkili olan çözümlerden birisi de sirke'dir. Sirke kullanılarak yapılan gargaralar boğazı rahatlatmasına yardımcı olmaktadır. Sirke ağız içinde oluşan bakterileri öldürdüğünde dolayı ağız kokusunu önler.

Heimlich Manevrası; Boğaz tıkanması boğaza boğaza bir şeyin takılması sonucunda oluşmuş ise bu hareketin yapılması gerekir. Kişinin arka tarafına geçilir ve boğazı tıkanan kişinin karın bölgesinden eller birleştirilir. Hafif bir şekilde baskı yaparak hava ile oluşan tıkanıklık açılmaya çalışılır. Ancak çok sert hareketler yapmamaya özen gösterin.

Boğaz Tıkanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Boğaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6