Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz iltihabı nasıl geçer, Kış aylarının gelmesi ile boğaz ağrılarında genel olarak boğaz rahatsızlıklarında hep bir artış olmaktadır. Boğaz ağrıları havaların soğuk olmasından değil de havada bulunan mikroplardan kaynaklanmaktadır. Boğaz ağrılarının, enfeksiyonunun en büyük ve en önemli nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Enfeksiyon denilen şey mikrobik hastalıklardır. Bu mikrobik gruplardan biri de virüs ve bakterilerdir. Grip, nezle veya soğuk algınlığı hastalıklarında virüs veya bakteri çok olur. Buda enfeksiyonunun artmasına ve boğazların ağrımasına neden olur. Ağrıların artması ile de boğaz iltihaplanması meydana gelir.

İltihaplanmada dediğim gibi en çok grip dönemlerinde ortaya çıkar. Boğaz iltihaplanması ilk olarak boğazda şişlik ve yutkunmada zorluk olarak kendini belli etmeye başlar. Daha sonra nefes darlığı, balgam, baş ağrısı, bademciklerin şişmesi şeklinde hastalık ilerlemeye başlar. Boğaz iltihabı kolay bir şekilde bulaşan bir hastalıktır. Hapşırma ve öksürük yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Boğaz iltihabı belki çok basit bir hastalık gibi görünebilir. Ancak aslında pek de basit olmayıp tedavi edilmediği zaman kalıcı hasarların olmasına neden olan bir hastalıktır.

Bu hastalıklardan kurtulmanın iki yolu var. Bunlardan biri antibiyotik tedavisi. Genelde bu tedavi çok ağır geçenler için olan bir tedavi. Ama eğer iltihap az ise evde de birkaç yöntem ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün.

Evde yapılan yöntemler ile boğaz ağrılarından kurtulmak elbette çok kolay, pratik ve daha iyi. Çünkü sürekli ilaç kullanımı özellikle de antibiyotik kullanımı insan sağlığı için de çok iyi bir şey değil. Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Boğaz iltihabı nasıl geçer, evde yapılacak doğal yöntemlernelerdir?
  • Tuzlu suyla gargara yapmak boğaz iltihabına çok iyi gelecektir. Tuz boğazda oluşan iltihabın geçmesini sağlar ve rahatlamanıza neden olur. Bunun için ise 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapın.
  • Adaçayı içmek veya adaçayı ile gargara yapmak boğaz iltihabına çok iyi gelir. Adaçayı boğazda oluşan mikrobun artmasına engel olur. Boğaz da oluşan ağrı ve tahrişi giderir.
  • Bal ile limonda boğaz iltihabına iyi gelmektedir. 1 bardak kaynamış ve ılınmış suya 1 tatlı kaşığı bal ve limon sıkarak günde 4-5 defa tüketin.
  • En önemli iltihap kurutucularından biri olan zerdeçal da boğaz iltihabına çok iyi gelmektedir. Zerdeçalı da aynı adaçayında olduğu gibi gargara yaparak veya çay şeklinde içerek tüketebilirsiniz. Çay şeklinde tükeneceğiz zaman bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6