Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz ağrısı için antibiyotik, en çok başvurulan ilaçla tedavi yöntemleri arasında gelir. Boğaz ağrısı deyip geçmeyin. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda meydana geldiğinde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısının kalp hastalığı, romatizma gibi bir kısım hastalıklar için bile tetikleyici bir faktör olduğu kabul edilmektedir. Boğaz ağrısı şikâyetine bağlı olarak bazen ateşlenme de meydana gelir.

Boğaz ağrısı tedavisi için piyasada satılan pek çok antibiyotik ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların çocuklar için olanı şurup şeklinde iken, yetişkinler için olanı daha çok hap şeklindedir. Boğaz ağrısı için doktorunuz şikâyetlerinizi dinledikten sonra ihtiyacın olan antibiyotiği size tavsiye edecektir. Ancak antibiyotik vermeden önce bir boğaz kültürü yapılaması doğru ilaç seçimi açısından çok önemlidir. Ayrıca hastanın hastalığının şiddetine göre tavsiye edilecek ilacın dozu da farklılık arz edebilir. Genellikle antibiyotik tedavisine başlanıldığında boğaz ağrısının şiddeti de bir iki gün içerisinde azalır ve hasta rahatlama sürecine girer. Doktorunuz doğru ilaç önermiş olsa bile etkili ve hızlı bir iyileşmenin gerçekleşebilmesi için hastanın da üzerine düşen pek çok görev bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisine başlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 • Reçetesiz satılması yasak olmasa bile boğaz ağrısı için bile olsa doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayınız.
 • Eğer emziriyor veya hamileyseniz bu durumu muayene esnasında doktorunuza mutlaka söyleyin. Böyle bir durumda size daha farklı içerikte bir antibiyotik önerebilir.
 • Doktorunuz yaş ve hastalığınızın şiddetine göre ayarladığı dozu aşmamaya özen gösterin. Antibiyotik tedavisinde doz çok önemlidir. Doz aşımı halinde birtakım yan etkilerle karşılaşabileceğiniz gibi eksik doz halinde de hastalık iyileşmez ve giderek boğaz ağrınız artabilir.
 • Eğer herhangi bir antibiyotik çeşidine alerjiniz varsa doktorunuz ilaç önermeden evvel bu hususu doktorunuza mutlaka hatırlatın.
 • Antibiyotik tedavisinde ilacın kullanılma şekli çok önemlidir. Bu nedenle size tavsiye edilen saate riayet etmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle
 • Çocuklar ve bebekler için boğaz ağrısı tedavisinde verilen şurupların tam saatinde içirilmesi çok önemlidir. Aksi halde iyileşme gerçekleşmeyeceğinden ya da en kısa sürede hastalık tekrar edeceğinden tekrar antibiyotik tedavisine başlanılması gerekebilir.
 • Boğaz ağrısı için önerilen bir kısım antibiyotikler süt ve süt ürünleri ile tüketildiğinde bağırsaklarda kalmakta ve beklenen etkiyi göstermemektedir. Bu nedenle her ihtimale karşı antibiyotik içmeden 2 saat önce ve 2 saat sonra bu gıdaları tüketmemeye özen gösterin.
 • Boğaz ağrısı için antibiyotik haricinde doğal yöntemlerle de ağrınızı biraz hafifletebilirsiniz. Unutmayın ki fazla antibiyotik içmek de böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Kaşıntısı Nedenleri

Boğaz Kaşıntısı Nedenleri

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Gargarası Yapılışı

Boğaz Gargarası Yapılışı

Boğaz Acıması Nedenleri Nelerdir?

Boğaz Acıması Nedenleri Nelerdir?

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

Boğazda Beze Nedenleri ve Tedavisi

Boğazda Beze Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6