Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Bebeklerde boğaz iltihabı genel olarak her mevsimde görülebilir. Sonbahar ve kış dönemlerinde mevsim koşullarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, yaz aylarında ise soğuk içecekler dolayı, ayrıca klima kullanımı, ıslak saçlar, dondurma tüketimi gibi pek çok nedenler dolayı rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Boğaz enfeksiyonlarının birçoğunun sebebi virüslerdir. Antibiyotikler virüsleri tedavi etmezler. Boğaz enfeksiyonlarına en fazla sebep olan bakteriler ise A grubu Beta Hemolitik Streptokoktur. Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar tedavi edilmediği taktirde, nefrit ve akut eklem romatizmasına sebep olabilir. Ülkemizde en fazla görülen kalp hastalıkları sebepleri arasında ilk sırayı ise akut eklem romatizması almaktadır. Boğaz iltihabı virüs kökenli olması halinde, boğaz ağrısı ile nezle, öksürük, gözde iltihaplanmalar görülmektedir. Bakteri kökenli olan iltihaplarda ise aniden başlayan ateş, baş ağrısı ve boğaz ağrısına eşlik eden karın ağrısı görülür. Boğazda kızarıklık, lenf bezlerinde şişme bademciklerde büyüme ve iltihaplanma ve gerginlik görülebilir. Bazı durumlarda ise ciltte ince döküntüler ve dilde çilek görünümü görülebilir. Ayrıca nezle ve öksürük bulgular ilave olabilir.

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklere yapılacak olan testler sonucu enfeksiyona neden olan etkenin türüne göre tedavi yöntemi uygulanır. Boğazda oluşan İltihabının nedeni hastalık virüsü ise doktor gribal ilaçlar ile enfeksiyon hafifletici ilaçların uygulaması, ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi bebek şurupları ile verilmelidir. Bu ilaçlar uygulandıktan daha sonra hastalık şiddeti azalmaz ise bebekler doktor kontrolünde hastaneye yatırılarak tedavisine hastane de devam edilebilir. Boğaz lltihabı etkeni bakteriler ise doktorlar mutlaka antibiyotik ilaçların bebekler için olan miligramlarda uygulanması gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Antibiyotik ilaçlarının uygulanamaya başlanması ile 2-3 gün içinde hastalık belirtileri azalmaya başlayacaktır. Antibiyotiklerin yanında olası ateşin yüksekliğini önlemek için ateş düşürücü şuruplar verilmektedir.
  • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığını belirli derecelerde tutmalı, soğumasına veya aşırı ısınmasına engel olunarak bebeğin terlemesi engellenmelidir.
  • Bebeğin çok kalın giydirilmemesi veya çok ince giydirilmemesi gerekir.
  • Bebeklerin bulunduğu odanın ortam şartları hijyenik kurallara uygun olmalıdır, polen, bakteri, virüs gibi hastalık etkeni bulaştıracak hijyenik olmayan eşyalar odaya sokulmamalıdır.
  • Bebek banyo yaptırıldıktan sonra çok iyi kurulanması gerekir ve saçlarının veya apış arasının ıslak kalmasının önlenmesi gerekir. Islak kalan bölümler ateşin oluşmasına ve enfeksiyona neden olacaktır.
  • Bebeğin bulunduğu odadaki pencerelerin açık bırakılmaması ve havalandırma yapılacaksa bebeğin başka bir odaya götürülmesi gerekir.
  • Bebeğin maması için kullanılacak olan süt açıkta bırakılmamalı
  • Bebeğin içtiği su kaynatılıp sterilize edilmelidir ve kullanılan emzik, biberon ve kaşık suyla kaynatılarak kullanılmalıdır.
  • Bebeklerin kullandıkları oyuncakları ortalıkta mikrop kapacakları ve kirlenecekleri ortamlarda bırakılmamalıdır.
  • Bebeklerin istedikleri aşırı soğuk olan ve kirli yiyecekler mutlaka temizlenerek bebeklere verilmelidir.

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir?

Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir?

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Boğaz Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Beze Nedenleri ve Tedavisi

Boğazda Beze Nedenleri ve Tedavisi