Boğaz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Boğaz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz akıntısı, boğazda mukus birikmesi ya da mukusun burun arkasından damlama hissi şeklinde ortaya çıkar. Mukus, burun salgısına verilen addır. Mukus, burun içini nemli, kaygan tutar ve temizler. Alınan havayı nemlendirir ve içindeki kötü maddeleri tutar, mikroplarla savaşır. Mukus üretimi ve temizliği, sinirler, kan damarları, salgı bezleri, kaslar, hormonlar ve silialar ile karmaşık bir şekilde düzenlenir. Boğaz akıntısı hissi, yüksek miktarda ve kalın mukus ya da boğaz kaslarındaki bozukluklar veya yutma bozukluklarından kaynaklanabilir.

Mukus Üretimi ve Fonksiyonları

Burun ve sinüsler, günde yaklaşık bir ila iki litre arasında ince mukus üretir. Mukus, burun ve sinüsleri döşeyen hücrelerin yüzeyinde bulunan, gözle görülemeyen silia adı verilen süpürge benzeri uzantılarla sürekli olarak geriye doğru süpürülür. Mukus, kayarak genize, oradan da aşağıya yemek borusuna gider ve farkında olmadan yutulur. Normalde, burun önden akmaz. Ancak salgının yoğun olduğu ya da bu salgının arkaya gitmediği durumlarda burundan akıntı meydana gelir.

Artmış Mukus Üretimi

Artmış, ince, temiz mukus salgısı basit bir soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerji, soğuk hava, parlak ışık, bazı yiyecek ve baharatlar, hamilelik ve hormon değişiklikleri, bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, bazı yüksek tansiyon ilaçları) ve yapısal bozukluklar gibi durumlarda görülebilir.

Vazomotor Rinit

Vazomotor rinitte burun tıkalı, şiş veya ıslak bir şekilde hissedilir. Burun, çeşitli uyaranlara karşı aşırı hassastır ancak alerjik değildir. Artmış, kalın mukus genellikle kışın soğuk havalarda, nemsiz sıcak ev ve binalarda yaşayan kişilerde görülür. Sinüs ve burun enfeksiyonları ile bazı süt ürünlerinden kaynaklanan alerji olayları da meydana gelir. Burun akıntısı koyulaşıp, sarı ya da yeşil renk almaya başlarsa, bakteriyel sinüs enfeksiyonu olasılığı yüksektir. Çocuklarda, bu durum burunda yabancı cisim olmasından da şüphe edilir.

Azalan Mukus Üretimi

Azalan mukus salgısı, sigara dumanı, endüstriyel kirlilikler ve otomobil egzozu gibi çevresel uyarıcılar tarafından tetiklenebilir. Mukus salgısı azaldığında, normalden daha yoğun bir şekilde koyulaşır ve yanıltıcı olarak artmış mukus şeklinde hissedilebilir. Burun hava akımının düzgün olmaması, burun eğrilikleri nedeniyle salgının azalmasına veya artmasına neden olabilir. Yaş ilerledikçe, burun salgısı azalır ve koyulaşır. Bu durum, boğaz akıntısı şeklinde hissedilebilir.

Nadir Görülen Durumlar

Burun dokusunun bazı nadir hastalıklarında da mukus üretimi veya akışı etkilenebilir. Yutma bozuklukları, sıvı ve katı gıdaların ağızdan yemek borusuna geçişini sağlayan karmaşık bir süreçtir. Ağız, boğaz ve yemek borusundaki kasların düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Yutmada sorun olması, sıvı ve katı gıdaların boğazda birikmesine neden olabilir. Bu durum, nefes borusuna ve ses tellerine kaçarak seste boğukluk, boğaz temizleme ve öksürüğe neden olabilir.

Gastroözofageal Reflü

Gastroözofageal reflü, midede bulunan asitli içeriğin yemek borusu ve boğaza gitmesine verilen addır. Göğüste yanma, hazımsızlık, boğaz ağrısı gibi şikayetler yaygındır ve yemekten sonra sırtüstü yatınca artar. Mide ve yemek borusunun birleştiği yerin bir kısmının diyaframın yukarısına kayması da aynı şikayetlere neden olur.

Boğaz Akıntısı Yorumları

soru

Tahsin

14 Nisan 2024 Pazar

Yakın zamanda bademcik ameliyatı oldum. Bu durumun birçok sorunu da beraberinde getirdiğini duymuştum. Şu an boğazımda ciddi bir sorun yaşıyordum. Öksürürken ya da yutkunurken oldukça zorlanıyorum. Bu durumun sebebi bademcik ameliyatı olmamdan mı kaynaklanıyor acaba? Sürekli olarak ağzım kuruyor ve boğazım ağrıyor. Ne yapabilirim? Yardımcı olun lütfen.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bademcik ameliyatı sonrasında boğazda ağrı, ağzın kuruması ve yutkunma zorluğu gibi belirtiler normaldir ve genellikle ameliyat sonrasında birkaç hafta devam edebilir. Bu süreçte bol su içmek, nemlendirici kullanmak ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ancak belirtileriniz çok şiddetliyse veya uzun sürdüyse, doktorunuzla tekrar görüşmenizde fayda var. Geçmiş olsun dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu

Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu

Boğazda Aftın Çıkma Nedenleri

Boğazda Aftın Çıkma Nedenleri

Güncel

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Güncel

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6