Boğazda Aftın Çıkma Nedenleri
15 Mayıs 2024

Boğazda Aftın Çıkma Nedenleri

Boğazda aft; Ağızda minik beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak adlandırılır. Daha çok dil, yanakların iç kısmında, dudakta ve yumuşak damakta görülen aft, boğaz bölgesinde de meydana gelir. Ağız, dil veya boğazda oluşan aft, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etki bırakır. Şiddetli ağrı, acı ya da sancı hissedilmesine neden olabilir. Aft oluşmaya başlamadan birkaç gün önce çıkacağı yerde kaşıntı ve kızarıklık hissedilir. Birkaç gün sonra ise ortası beyaz ve çevresi kırmızı az çukurlu yara haline dönüşmektedir. Kişinin şiddetli ağrılar ve acılar hissetmesine sebep olur. Özellikle boğaz ve yanak bölgesinde, dilde oluşan aftlar ağrıdan dolayı yemek yemede ve yutkunmada zorluk çekilmesine sebep olmaktadır.

Boğazda aftın çıkma neden olur?
 • Aşırı stres, endişeli durum.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin devamlı tüketilmesi.
 • Ağız ve diş temizliğinin yeteri kadar yapılmaması.
 • Ağız sağlığına yeterince önem verilmemesi.
 • Sigara kullanımının fazla olması.
 • Diş macunu seçimlerinin doğru olmaması.
 • B12 vitamini eksikliği.
Boğazda aft, kullanılan diş macununun içerisinde bulunan bazı etken maddeler, ağız içindeki hücreleri tahriş ederek yara oluşumuna neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi ile alakalı olabilir. Özellikle ağızda oluşan yaralanma ve diş tedavisi sonrasında af oluşumu tetiklenebilir.

Aftların oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Aft tedavisi yol açan etkene bakılarak değişim göstermektedir. Kimi zaman aftlar bağışıklık sistemiyle ilgili olan, Behçet hastalığının belirtisi olabilmektedir. Ancak yalnız başına aftlar Behçet hastalığının bulgusu olarak değerlendirilmez. Boğazda devamlı oluşan aftlar, cinsel organ ve çevresinde yaralar, damarlarda ve gözde iltihaplanma, kanda aşırı şekilde pıhtılaşma oluşması behçet hastalığının belirtileri arasındadır.

Boğazda aftın iyileşme yöntemleri nelerdir?

Boğazda aftların geçmesi için yapılacak ve dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Aft oluşumunun altında yatan neden saptanır ve sebep olan neden ortadan kaldırılarak aft sorunu aşılır. Vitamin eksilkliğinden dolayı oluşan aftlarda, kişilere ek vitamin ilaçları verilir. Boğazda aft yarası genelde B12 vitamini eksikliği sebep olmaktadır. Bu nedenle süt, yoğurt, peynir, yumurta tavuk ve et gibi gıdaları daha fazla tüketmeye dikkat etmeliyiz. Gıda alerjisinden dolayı aft oluşumu söz konusu ise kişinin alerji yapan gıdalar tespit edilip, bu gıdalardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Yaraların olduğundan daha da büyümemesi için acı, asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Boğazda aft problemi var ise yemek yerken ve içecek içerken güçlük yaşanıyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Yapılacak muayeneden sonra yaraların altında yatan nedenler saptanır ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Stres ve sinirden uzak durarak daha sakin ve temposu düşük bir yaşamı, kendinize bir yaşam stili olarak alıp yaşamaya dikkat etmelisiniz.

Boğazda Aft Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Nedenleri?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Güncel

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6