Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme
22 Haziran 2024

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Boğaz mukus ve balgam ile tıkanmışsa, nefes almak, yemek yemek ve rahat bir şekilde içecek içmek için boğazınızı temizlemek adına kullanabileceğiniz yöntemler vardır. İlaçlar ve bazı yiyecekler ve içecekler bu duruma yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan ilaçları kullanmanızda bir sakınca yoktur. Boğazdaki balgamı ve diğer istenmeyen pislikleri temizlemek için en hızlı ve kolay yol eczanelerden alabileceğiniz reçetesiz ilaçlar olabilir. Fakat ilaç alırken aldığınız ilacın yan etkilerini dikkatlice okuyun. Reçetesiz ilaç alacak olsanız dahi öncelikle doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Eğer kullandığınız ilaçlar etkisini göstermezse daha detaylı inceleme için hastanelerin kulak burun boğaz bölümüne görünmenizde fayda vardır. Boğaz temizleme konusunda uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır:

Burun Yollarının Temizlenmesi ile Boğaz Temizleme

Boğaz temizlemenin başka bir yolu da burun yollarının temizlenmesidir. Bunun için tuzlu su kullanmanızda bir sakınca yoktur. Tuzlu su tıkanıklığı azaltır ve burnunuzdaki mukusların temizlenmesini sağlar. Tuzlu su çözeltisini eczaneden satın alabilirsiniz ya da evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuzu 2 su bardağı damıtılmış su ile karıştırın. Eğer damıtılmış suyunuz yoksa çeşme suyunu belirli bir süre kaynatın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Daha sonra karbonat ve tuzu suyun içerisinde güzelce eritin. Elde ettiğiniz tuzlu su karışımını ucunda iğne olmayan şırınga yardımı ile burnunuza verin ve çözeltinin burun kanallarınızı açmasını bekleyin.

Diğer bir yöntem ise bal ve limon karışımını denemektir. Bu karışım boğazın yumuşamasına yardımcı olur ve boğaz mukus oluşumunu engeller. Eşit miktarlarda bal ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırın ve rahatlıkla tüketin. Karışım size tatlı gelebilir fakat bu endişe edilecek bir durum değildir.

Boğaz Yağı ve Mukus Giderici Kullanımı

Boğaz temizliği için bitkisel yağlar ve mukus giderici ürünler de kullanılabilir. Özellikle nane yağı veya okaliptüs yağı gibi esansiyel yağlar, boğazın temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu yağları su ile karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

Süper Karışım Sayesinde Boğaz Temizleme

Bunların dışında boğazınızı temizlemek için bal, süt, yumurta ve karabiber karışımını da kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce sütü biraz ısıttıktan sonra içerisine biraz bal ilave edin. Daha sonra 1 adet çiğ yumurtayı karışımın içerisine kırın ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyin. Bu dörtlü karışımı iyice karıştırıp için. Çiğ yumurtayı yutmak size zor gelebilir, bunun için karışımın yanında bir tane de muz yiyebilirsiniz. Her gece bu şekilde yapmanız durumunda boğazınız yumuşar ve mukus her geçen gün azalır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Boğaz temizliği için başka doğal yöntemler de bulunmaktadır. Özellikle:
  • Bol su içmek,
  • Sıcak çorbalar tüketmek,
  • Bitki çayları (özellikle zencefil ve adaçayı),
  • Tuzlu su ile gargara yapmak
gibi yöntemler boğaz temizliğinde etkili olabilir. Bu yöntemler boğaz temizleme konusunda size yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dilin Boğaza Kaçması

Dilin Boğaza Kaçması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Gargarası Yapılışı

Boğaz Gargarası Yapılışı

Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Boğazda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Boğazda Nodül Nedir?

Boğazda Nodül Nedir?