Gebelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Yanması, Gebelerde boğaz yanması bebeğin gelişimine göre hızla artmakta ve hormonların ve karın içinde büyüyen rahmin genişlemesi nedeni ile asit mide içinden yemek borusuna kaçar ve bura da boğazda yanma meydana gelir. Gebeliğin ilk safhalarında gebe olan anne adayının daha çok bulantı, aşerme ve kusma gibi nedenlerden dolayı boğazı tahriş olur ve boğazında yanma meydana gelir. Ancak gebelik ilerledikçe ve rahim genişledikçe diğer organlara bebeğin baskı yapması ile mide asitleri yemek borusundan yukarı doğru çıkar. Böylece boğazda yanma hissi verir.

Gebelikte Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?
 • Sık sık ve küçük tabaklarda yiyin. Ayrıca öğünleri atlamayın. Çünkü en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Öğün aralarında mutlaka ya bir kâse yoğurt ya da bir adet mevsim meyvesi yiyin. Böylelikle mide asitlerinin yukarı doğru çıkmasını azaltmış olursunuz.
 • Boğazınızda yanma hissi meydana geldiği anda kuru ekmek çiğneyin. Kuru ekmek midenin fazla suyunu çekerek sizi rahatlatacaktır.
 • Yemek yer yemez hemen yüzü koyun yatmayın. Yemekten hemen sonra uyumak, özellikle hamilelerde mide asitlerinin yemek borusundan boğaza kadar çıkıp burada tahrişe neden olarak boğazda yanma hissine neden olur. Uzanmak yerine sırtınızı bir minder ile destekleyerek oturun.
 • Hamilelik süresince boğazda yanma hissini köklü olarak ortadan kaldıramazsınız ancak geçici çözümler bulabilirsiniz. Bebeğin karın içinde iç organlara baskı yapması nedeni ile gebelik sonlandığında boğazda yanma hissi de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Sık sık her yemekten sonra yarım saat yürüyüş yapmanız mide asitlerini kontrol altına alacaktır.
 • Yağlı ve baharatlı yiyecekler mide asitlerini arttırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak hamilelerde bu durum daha hassastır. Çünkü hamilelerde yemek borusu boğaza daha yakın olduğundan yanma hissi de bir o kadar artar. Bu nedenle özellikle gebelik dönemi boyunca yağlı, baharatlı, fazla tuzlu, fazla şekerli, çay, kahve ve özellikle çikolatadan uzak durulması gerekir.
 • Geçici ve doğal yollar ile geçmeyen boğaz yanmaların da bir doktora başvurulması ve doktorun tavsiye ettiği asit şuruplarının kullanılması daha sağlıklı olacaktır.
Gebelikte Boğaz Yanması, Boğaz yanması ileri seviyede olan gebelerde mutlaka tahlil yapılır. Hastalığa bir tedavi uygulamak için boğaz kültürü alınır. Yapılan tahlilde alınan kültürün mikrobik olup olmadığı anlaşıldıktan sonra gerekli tedavi uygulanır. Ancak gebelik sürecinde pek antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Çünkü bebeğe zarar verir. Bu nedenle yukarıdaki öneriler gebelik boyunca uygulanması daha doğru olur. Gebelikte bebeğe zarar verebilecek her türlü ilaçlardan uzak durulması gerekir.

Gebelikte Boğaz Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Boğaz Taşı Tedavisi

Boğaz Taşı Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Boğaz Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısının Kulağa Vurması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısının Kulağa Vurması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6