Boğaz Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkiler
15 Mayıs 2024

Boğaz Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkiler

Boğaz enfeksiyonu için şifalı bitkiler, denilince herkesin aklına gelen birçok bitki çeşidi vardır. Bu bitkilerin yetişme koşulları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz oldukça şanslı ülkelerden bir tanesi. Bu yüzden listeyi oldukça uzatabiliriz ama biz sizler için bu bitkilerin en kolay temin edilebilecek ve en hızlı şekilde iyileşmeyi sağlayacak olanlarını seçtik.

Ihlamur: Ihlamurun içindeki flavonit iltihap giderici ve ağrı kesici etkiye sahipken müsilaj ise boğazı yumuşatarak boğaz enfeksiyonları şikâyetini azaltır.

Adaçayı: Adaçayı yaprakları içeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde boğaz enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Adaçayından hazırlanan gargara boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmede çok etkilidir.

Karanfil: Boğaz ve ağız enfeksiyonlarına karşı mucizevi etki gösteren karanfil içeriğinde bulunan uçucu özellikteki ojenal sayesinde bakteri ve virüslerin yol açtığı boğaz enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır.

Karabiber: Karabiber toz ya da top formunda kullanılıyor. Çay ya da gargara şeklinde tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarını önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olur.

Zencefil: Çok sayıda faydası bulunan zencefil birçok ülkede değişik amaçlar için kullanılıyor. Bu amaçların başında boğaz enfeksiyonlarını gidermek geliyor. Zencefil yıllardır soğuk algınlığı boğaz enfeksiyonu ve öksürük için etkili bitkilerin en başında yer alıyor.

Ekinezya: Boğaz enfeksiyonlarında etkili bir diğer bitki ise ekinezya. Bu bitki bağışıklık sistemini destekliyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. İçinde ekinezya bulunan ürünler genellikle kışın soğuk aylarda virüs ve bakterileri öldürmek amacıyla kullanılıyor. Ekinezya aynı zamanda virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerde oluşacak hasarı engelliyor.

Boğaz Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkiler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Acısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Acısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6