Boğaz Ağrısı Çay Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Boğaz Ağrısı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Boğaz ağrısı için çay, Boğaz agrısı kış mevsiminde çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Gerekli önlemler alınıp tedavi edilmediği sürece ileride çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Boğaz ağrısını hafifletmek ve boğazı yumuşatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bitki çayları öksürüğü azaltır ve daha fazla tahriş olmasını engeller. Tahriş olmuş boğaz çeperi üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturur ve böylece daha fazla tahriş olmasına engel olur. Bitki çayları boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltır, bağışıklık sistemine destek olur ve hastalığın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Boğaz ağrısı için iyi gelen bitki çayları

Adaçayı: Soğuk algınlığı denince hemen hemen herkesin aklına adaçayı gelen ilk bitkidir. Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde çok etkilidir. Anti mikrobiyal ve antienflamatuvar özellikleri ile boğazdaki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Birkaç damla limon ve bir kaşık bal koymakta yararlıdır. Adaçayını hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 2 kaşık adaçayı ekleyin ve 5 dk kadar demlenmesini bekleyin.

Okaliptüs çayı: Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek için sık kullanılan bir bitkidir. Boğazı yatıştırır ayrıca bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Bitki çayı olarak kullanabilirsiniz ya da kaynaşmış olan sıcak suya 2 -3 kaşık okaliptus atarak buharın soluyup hastalığınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca okaliptus çayını soğuduktan sonra gargara yapmak faydali olur.

Papatya çayı: Sinirleri sakinleştiren ve uyku getirici özelliği olan papatya çayı iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısı tedavisinde sık olarak kullanılabilir. İş yerinde ve okulda papatya çayı içmek uyku getirir bu yüzden gün içerisinde gargara yapabilirsiniz.

Karaağaç çayı: Karaağaç çayı boğaz ağrısını önemli ölçüde azaltır. Karaağacın iç kabukları kullanılır. Bu iç kabuk suyla temas ettiğinde jel gibi koyulaşır ve boğaz mukozasını kaplar. Bu sayede ağrıyı azaltır ve tahriş olmasını da bir miktar önler. Karaağaç kabuğu bulmak zordur bu yüzden eczanelerden karaağaç içeren boğaz pastilleri ve şuruplar alabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için diğer öneriler
  • Günde 3-4 kez tuzlu su ile gargara yapılabilir. Bir su bardağı suya bir çay kaşığı tuz atıp hazırlayabilirsiniz.
  • Boğazın kurumasını önlemek için bol miktarda ılık sıvı tüketebilirsiniz.
  • Boğazınızı sıkı tutan şeyler giyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Çay Yorumları

soru

Sabiha

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba. Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip oluşumu yaşanır. Bu süre zarfında boğaz ağrısı da başlamaktadır. Bunun için boğaz ağrısına faydalı gelebilen içecekleri ya da yiyeceklere yöneliyoruz. Benim merak ettiğim konulardan birisi de boğaz ağrısına faydalı gelebilecek çay var mıdır, bana bu konuda net bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Sabiha hanım,

Boğaz ağrısına iyi gelebilecek birkaç bitki çayı önerim olabilir. Adaçayı, papatya çayı, zencefil çayı ve bal ile karıştırılmış limon çayı boğaz ağrısını hafifletmede etkili olabilir. Ayrıca, sıcak suya biraz tuz ekleyip gargara yapmak da boğaz ağrısını hafifletebilir. Ancak, şikayetleriniz devam ederse bir doktora başvurmanızda fayda var.

Sağlıklı günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni