Boğaz Ağrısı Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?
27 Haziran 2024

Boğaz Ağrısı Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı Nedir?

Boğaz ağrısı, genellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ses kısıklığı ise seste çatallaşmanın olduğu tüm ses değişimlerine verilen isimdir. Özellikle gırtlak altı rahatsızlıklarda ses cılızlaşırken, gırtlak üstü sorunlarda ses kalınlaşır. Sigara kullanımı, bağırmak, alkol tüketimi, kirli havaya maruz kalmak ve çok fazla konuşmak ses kısıklığına yol açabilir. Ayrıca, gırtlak iltihabı, ses tellerinde titreşim aksaması, sesin yanlış kullanımı, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı ve ses teli dokusunda oluşan polipler de ses kısıklığına neden olabilir.

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Zencefil:

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için kullanılabilecek etkili bitkilerden biri olan zencefil, mukozayı düzenleyerek ses kısıklığına ve boğaz ağrısına iyi gelir. Üst solunum yolunda gelişen enfeksiyonlara karşı da faydalıdır. Zencefil, düzenli olarak çay şeklinde tüketilebilir veya salatalara ve yemeklere eklenerek kullanılabilir.

Bal:

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığına iyi gelen doğal yöntemlerden biri de baldır. Bal, doğal antibiyotik etkisi sayesinde ses ve boğazla ilgili hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Boğazı nemli tutmak ve mikropları yok etmek için gün içinde bir yemek kaşığı bal tüketilebilir. Bal, ılık suya eklenerek veya karabiberle karıştırılarak kullanılabilir.

Elma Sirkesi:

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için yaygın olarak kullanılan elma sirkesi, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Boğazda oluşan enfeksiyonları ve ses kısıklığını gidermeye yardımcı olur. Bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi eklenerek içilebilir.

Tuzlu Su Gargarası:

Tuzlu suyla yapılan gargara, hem boğaz ağrısı hem de ses kısıklığı için faydalıdır. Mukusla ilgili problemleri çözmek için etkili olan tuzlu su gargarası, boğaz enfeksiyonlarını iyileştirir.

Acı Biber:

Ses kısıklığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve etkili sonuçlar alınan acı biber, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, enfeksiyon, tahriş ve şişlik gibi problemlere karşı da iyi gelir.

Limon:

Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için limon etkili bir çözümdür. Boğazın nemlenmesini sağlayan limon suyu, mukusla ilgili olan ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için faydalıdır. C vitamini bakımından zengin olan limon suyu, enfeksiyonları yok edici etkiye sahiptir. Bir su bardağı ılık suya yarım limon suyu eklenip içilebilir.

Sarımsak:

Özellikle ses kısıklığı için eski yıllardan günümüze kadar faydalarından yararlanılan sarımsak, iltihap kaynaklı boğaz ağrısı ve ses kısıklığına karşı faydalıdır. Bir diş sarımsak ortadan ikiye kesilerek ağızda suyu emilir.

Papatya Çayı:

Uykusuzluk ve sinirleri yatıştırmak için yaygın olarak kullanılan papatya çayı, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için de kullanılabilir. Papatya çayına bal eklenerek kullanıldığında sonuç daha etkili olur.

Ekinezya:

Üst solunum yolu enfeksiyonları için etkili bir formül olan ekinezya, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı, enfeksiyon ve alerji gibi rahatsızlıkların belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için ekinezya çayından yararlanılabilir.

Soğan:

Özellikle ses kısıklığı için soğan kullanılabilir. Üç tane soğan iki üç parçaya bölünerek haşlanır. 45 dakika kadar haşlandıktan sonra süzülerek suyu alınır. Soğan suyuna bir yemek kaşığı bal ve limon suyu eklenip yudum yudum içilir.

Zerdeçal:

Viral ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar nedeniyle gelişen boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için zerdeçal kullanılabilir. Bir çay kaşığı toz zerdeçal bir su bardağı ılık süte eklenip gün içinde iki defa tüketilebilir.

Sonuç

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı, yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklardır. Yukarıda belirtilen doğal yöntemler, bu semptomları hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için etkili olabilir. Ancak, semptomlar uzun süre devam ederse veya şiddetlenirse, bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Bal Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Bal Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Güncel

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişkinliğine Ne İyi Gelir?