Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, genellikle mevsimsel olarak etkili olan bir sorundur. Daha çok kış geldiğinde, sonbaharda ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu, yaz aylarında da çocukların tükettiği soğuk içeceklerden, banyodan sonra ıslak saçlarla rüzgâra maruz kalma, ortamda klimanın etkisiyle, çocukların dondurmayı fazla tüketmesi nedeniyle oluşabilir. Boğaz enfeksiyonu genellikle virüs kaynaklı ortaya çıkar. Bu nedenle antibiyotik tedavisi bu sorunda yararlı etkilere neden olmaz. En fazla A grubu Beta Hemolitik Streptokok bakterisi nedeniyle boğaz enfeksiyonu sorunu yaşanır. Eğer tedaviye başlanmazsa, tedavi ihmal edilirse nefrit, akut eklem romatizması gibi rahatsızlıkların oluşmasına yol açabilir. Akut eklem romatizması ise kalp hastalıklarının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu belirtileri nelerdir?
  • Boğazda kuruma, rahatsızlık hissinin olması
  • Boğazda yanma hissi olması
  • Yutkunmada zorluk çekme
  • Öksürük, hapşırma olması
  • Halsizlik, yorgunluk ortaya çıkması
  • Yüksek ateş
  • Boğazda ağrı olması, ses kısıklığı
  • Lenf bezlerinde şişme, boğazda şişkinlik
  • Burun akıntısı, çekilen rahatsızlık nedeniyle ağlama krizlerinin olması
Boğaz enfeksiyonunun nedeni virüsler olursa, boğaz ağrısına eşlik eden gözlerde iltihap, grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, öksürük gibi etkilerde görülür. Eğer bakteriler nedeniyle boğaz enfeksiyonu olursa, ateş yükselmesi, karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtiler boğaz ağrısıyla birlikte etkili olur. Bademcikler şişer, iltihaplanır, boğazda kızarıklık, lenf bezlerinde şişme, dilde çilek görünümü, ciltte küçük döküntülerde görülebilir. Öksürük, nezle belirtileri de hastaları etkileyebilir.

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Boğaz enfeksiyonu bakteri kaynaklı ortaya çıkmışsa, bu durumda hastalara yapılacak fiziki muayene tanı için yeterli gelmez. Strep swap denilen testle ya da boğaz kültürü ile kesin tanı konulması gerekir. Testle pozitif sonuç alınırsa, boğaz enfeksiyonu teşhisi yapılır. Bunun negatif çıkması halinde, hastaya boğaz kültürünün yapılması şarttır.

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz kültüründe virüs tespiti yapılamadığında, hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu konuda penisilin grubu olan antibiyotikler oldukça yararlı olur. Fakat tedavinin her şekilde 10 gün sürdürülmesi gerekir. Enfeksiyonun bulaşıcılığı tedavi başladıktan 24 saat sonra geçer. Ancak boğaz enfeksiyonun nedeni virüsler olursa, tedavide hastaların mümkün olduğu kadar rahatlatılması hedeflenir. Ağrı kesici ilaçlarla semptomlar hafifletilir, ateş düşürücü ilaçlarla yüksek ateşin engellenmesine çalışılır.

Çocukların boğaz enfeksiyonundan korunması

Çocuklar içinde bulundukları ortama göre giydirilmelidir. Terledikleri zaman giysileri değiştirilmeli, mümkünse pamuklu olanlar giydirilmelidir. Saçları banyodan sonra, denize, havuza girdikten sonra ıslak bırakılmamalıdır. Bu şekilde ıslak saçlarla rüzgâra çıkılırsa, daha kolay hastalanırlar. Yazın bile içtikleri suların sıcaklığına dikkat edilmeli, soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır. Bunun yanında el ve ayakların temizliğine, ortak eşyaların kullanımına özen gösterilerek, enfeksiyonun çocuklara bulaşmasının önüne geçilmelidir. Çocuklar boğaz enfeksiyonundan olumsuz şekilde etkileneceğinden, önemli olan onları bu enfeksiyondan korumaktır.

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Yorumları

soru

efsane hemzeyeva

10 Mayıs 2024 Cuma

bogaz hastaligina dusmemek icin neler yapmali

Cevap yaz
cevap

Ayşe Rana

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba, boğaz enfeksiyonu hastalığına düşmemek için bulunduğun yerin iklim şartlarına göre giyinilmeli, aşırı soğuk içeceklerden uzak durulmalı, terledikten sonra giysi değiştirilmeli ve banyodan sonra iyi kurulanmalıdır. Ayrıca bu durum enfeksiyon ile oluştuğu için temizliğe de oldukça önem verilmelidir. Bu gibi önlemler alınır ise boğaz enfeksiyon hastalığı ortaya çıkmayabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Dilin Boğaza Kaçması

Dilin Boğaza Kaçması

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir?

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir?