Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?
20 Haziran 2024

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz yanması, genel olarak nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu durum, yutkunmak, yemek yemek ve konuşma zorluğuna yol açabilir. Ancak boğaz ağrısının tek nedeni viral enfeksiyonlar olmayabilir. Sigara içmek, bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olması ve hava kirliliği de boğaz yanmasına sebep olabilir. Boğaz yanmasına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri yazımın devamında bulabilirsiniz. Ancak aldığınız tüm önlemlere rağmen boğaz yanması hafiflemiyorsa ya da şiddetleniyorsa, nedenini ve doğru tedavi yöntemini öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Bal ve Sirke Karışımı:

Sirkenin asitli içeriği, yanmaya yol açan bakterilerin sayısını azaltırken, balın yumuşatıcı etkisi tahriş olan boğazın ağrısını dindirir. Bal ve sirke karışımını içecek olarak hazırlayabilirsiniz. İçmek istemiyorsanız, gargara olarak da tüketebilirsiniz. 1.5 bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı bal ve 3 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek bal eriyinceye kadar karıştırın. Bu karışımı yanmanın şiddetlendiği anlarda günde 1-3 kez arasında içebilirsiniz. Aynı karışımla gargara hazırlamak için kullandığınız su ve sirkeyi 1.5 katına çıkarın (2.5 yemek kaşığı sirke, 3 bardak su) ve ılıkken gargara yapın.

Tuzlu Suyla Gargara:

Boğaz yanmasının nedeni ne olursa olsun, ağrıya mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesi yol açmaktadır. Tuzlu suyla gargara yapmak, iltihabın neden olduğu şişliği azaltmak için çok iyi bir yöntemdir. Gargarayı hazırlamak için büyük bir su bardağının yarısı kadar suyu ılıyıncaya kadar ısıtın. Su çok sıcak olmamalı. Ocaktan aldığınız ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu ekleyip karıştırın. Bu karışımla günde 2 defa 30-35 saniye süreyle gargara yapın. Sadece ağız içine çalkalamayın, başınızı geriye doğru yaslayarak tuzlu suyun boğaz bölgesine gelmesini sağlayın.

Buhar:

Buhar tedavisi, özellikle az nem sebebiyle kuruyan boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Orta büyüklükte bir tencereye 5 parmak kadar su doldurup kaynattıktan sonra ocaktan alınız. Başınızı tencerenin üzerine doğru eğerek 5-10 dakika boyunca çok derin nefes almadan su buharını iyice soluyun. Varsa suya 2-3 damla okaliptüs yağı damlatmak, solunum yollarının daha çok açılmasına ve boğaz yanmasını dindirmeye yardımcı olur.

Karanfil:

Diş ağrısı için önerilen karanfil tanecikleri, aynı şekilde boğaz yanmasını hafifletmek için de önerilebilir. Karanfilde görülen "öjenol" adlı bileşen doğal anestetiktir ve antiseptik etkisi yaratmaktadır. Kurutulmuş karanfil tanelerini (6-7 adet) ağzınıza atın ve suyunu eminiz. Taneler çok uzun süre ağzınızda kalırsa dilinizin uyuşmasına yol açabilir, unutmayın.

Papatya Çayı:

Papatya çayı, hem boğazınızda oluşan yanmayı dindirir hem de kasları gevşeterek sizi sakinleştirir ve daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Papatya çayınızı hazır poşet çaylarla ya da aktardan alacağınız kurutulmuş papatya ile hazırlayabilirsiniz. Bakterilere karşı daha etkili olması adına çayınıza bir miktar taze limon suyu eklemenizi tavsiye ederim.

Meyan Kökü Çayı:

Boğaz yanmasına iyi gelen yöntemlerden biri olan meyan kökü çayı, boğaz şişliğini alarak yanmayı azaltır. Çayın etkisini artırmak için kurutulmuş papatya, karanfil veya tarçınla güçlendirebilirsiniz. Çayı bardak bardak hazırlamak istemiyorsanız, bir tencerede 5-6 bardaklık hazırlayabilir, daha sonra ısıtıp içebilirsiniz.

Zencefil Çayı:

Zencefil çayı, neredeyse her kaynakta gribe karşı önerilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Boğaz yanmasını aniden dindiren, bunun dışında sinüsleri açan, bulantıya iyi gelen zencefilin tozu yerine tazesini kullanırsanız çayınız daha etkili ve lezzetli olacaktır.

2 su bardağı kadar suyu kaynama noktasına getirdikten sonra içine 3-4 dilim taze zencefil katın ve 4-5 dakika kaynatın. Suyu süzdükten sonra boğazı yumuşatıcı etkisi olan 3 çay kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyip sıcak bir şekilde içebilirsiniz. Günde 1-3 bardak sıcak zencefil çayı boğaz yanmasına iyi gelir.

Ekstra Bilgiler:

  • Bol Sıvı Tüketimi: Boğaz yanmasını hafifletmek için bol su içmek, boğazın nemli kalmasına yardımcı olur.
  • Pastil ve Spreyler: Eczanelerde satılan boğaz pastilleri ve spreyler, boğaz yanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Nemlendirici Cihazlar: Evinizdeki havayı nemlendiren cihazlar, kuru havanın neden olduğu boğaz yanmasını hafifletebilir.
  • Dinlenme: Vücudunuzu dinlendirmek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve enfeksiyonlarla daha etkili mücadele etmesine yardımcı olur.

Yukarıda belirtilen yöntemler, boğaz yanmasını hafifletmek için evde uygulanabilecek basit ve etkili çözümler sunar. Ancak, belirtileriniz devam ederse veya şiddetlenirse, mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurunuz.

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Ağrısına Çözüm

Boğaz Ağrısına Çözüm

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir?

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir?

Güncel

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Takılma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Takılma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6