Bebeklerde Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklere sağlık açısından annelerin çok dikkatli bakmaları gerekir. Çünkü bebeklerin en ufacık üşütmesinde meydana gelen boğaz şişmesi ya da ateş gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Konuşma yeteneği olmayan bebeklerin hastalıklarını yansıtmaları ancak ağlayarak olmaktadır. Anne sütünün bebeklerdeki birçok hastalığa karşı koruma özelliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda anne sütü bile bebeğin ağrıyan ya da boğazında meydana gelen şişme gibi durumlarda çaresiz bırakmaktadır. Bebeklerde doğduğu ilk altı ay döneminde anne sütü bebeği korumaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi gelişmediği için anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bebeklerde boğaz şişmesi oldukça zor bir durumdur. Özellikle geceleri ateşlenmesi ve uyumaması hem bebek için hem de anne için oldukça zor bir süreçtir.

Anne sütünü bırakmış veya ilk altı aydan sonra çok az anne sütü alan bebekler daha sık hastalanmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü, hassas olmayan bebeklerde boğaz şişmesi veya diğer hastalıklara karşı direnç gösterebilir. Bebeğinizin boğaz şişmesi belirtileri varsa bunu başta belirti olarak iştahını azaltarak size yansıtmaktadır. Bebeğinizi kısa bir süre takip ettikten sonra iştahı hala aynı ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerin ağrı ya da huzursuzluk belirtisi varsa mutlaka bebeğinizi takip etmelisiniz. Annenin bu durum karşısında panik yapmaması çok önemlidir. Bebeklere verilen ek gıdalar soğuk olmamalı mutlaka önceden dolaptan çıkarılıp dışarıda bekletilerek bebeğe verilmelidir.

Bebeklerde boğaz şişmesi neden olur?

Anne hasta olur ise bebeğine nefes yolu veya emziriyorsa süt yolu ile bebeğe geçmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş bebekler, vücudunun direnç kaybetmesi sonucu hasta olmasına neden olur. Bebekte oluşan boğaz ağrısı ve boğaz şişmesi burun tıkanıklığı ve halsizlikte yapmaktadır. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı bir haftayı geçerse boğazda oluşan bakteri ve virüsler enfeksiyona dönüşerek boğazın içine yerleşmektedir. Bebeklerde boğaz şişmesi, boğaz ağrısına aynı zamanda mevsimsel oluşan polenlerde neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı üst solunum yollarında ortaya çıkan şikâyetler sebebi ile meydana gelen ağrı ve boğaz şişmesidir. Bu durum ile oluşan kuru öksürük de bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda doktor kontrolü gerekmektedir. Basit bir tedavi ile bebeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır.

Bebeklerde boğaz şişmesi için uygulanan tedaviler

Bebeklerin hassas olan vücutlarını sürekli kontrol etmeliyiz. Bebeğinin hasta olmaması için anne elinde geleni yapmaktadır. Boğazı şişen bebeğe ilk yapılan tedavi doktorun vereceği ilaçlardır. Boğaz şişmesi engellenmezse daha kötü sonuçlar meydana gelebilir. Boğazı şişen bebeğin mutlaka soğuk ortamlarda bulunmaması gerekir. Kullanılan ilaç tedavinin yanı sıra ona ılık içecekler vererek boğaz ağrısının hafiflemesi için yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerin boğaz şişmesine önlem alınmaz ise daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar; boğaz iltihaplanması, orta kulak iltihabı ve ateşlenme gibi hastalıklar meydana gelebilir. Aynı zamanda bebeklerde boğaz şişmesi virüs ve bakteriler sonucu da ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve tavsiye ettiği ilaçları önerilen sürede ve dozda kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Boğaz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Nedenleri?

Boğaz Yanması Nedenleri?

Haber Bülteni

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğazda Gıcık Nedenleri?

Boğazda Gıcık Nedenleri?

Boğaz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6