bogaz.gen.tr https://www.bogaz.gen.tr Boğaz, Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bogaz.gen.tr Tue, 15 Sep 2015 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Boğaz Temizleme https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-temizleme.html Fri, 05 Oct 2018 12:46:07 +0000 Boğaz temizleme, Boğaz mukus ve balgam ile tıkanmışsa, nefes almak, yemek yemek ve rahat bir şekilde içecek içmek için boğazınızı temizlemek adına kullanabileceğiniz yöntemler vardır. İlaçlar ve bazı yiyecekler ve içe Boğaz temizleme, Boğaz mukus ve balgam ile tıkanmışsa, nefes almak, yemek yemek ve rahat bir şekilde içecek içmek için boğazınızı temizlemek adına kullanabileceğiniz yöntemler vardır. İlaçlar ve bazı yiyecekler ve içecekler bu duruma yardımcı olabilir. Bunun için reçetesiz satılan ilaçları kullanmanızda bir sakınca yoktur. Boğazdaki balgamı ve diğer istenmeyen pislikleri temizlemek için en hızlı ve kolay yol eczanelerden alabileceğiniz reçetesiz ilaçlar olabilir. Fakat ilaç alırken aldığınız ilacın yan etkilerini dikkatlice okuyun. Reçetesiz ilaç alacak olsanız dahi öncelikle doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Eğer kullandığınız ilaçlar etkisini göstermezse daha detaylı inceleme için hastanelerin kulak burun bölümüne görünmenizde fayda vardır. Boğaz temizleme konusunda uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem vardır. Bunlar;

Burun yollarının temizlenmesi ile boğaz temizleme,

Boğaz temizlemenin başka bir yolu da burun yollarının temizlenmesidir. Bunun için  tuzlu su kullanmanızda bir sakınca yoktur. Tuzlu su tıkanıklığı azaltır ve burnunuzdaki mukusların temizlenmesi  sağlar. Tuzlu su çözeltisini eczaneden satın alabilirsiniz yada evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuzu 2 su bardağı damıtılmış su ile karıştırın. Eğer damıtılmış suyunuz yoksa çeşme suyunu belirli bir süre kaynatın ve oda sıcaklığını gelene kadar bekleyin. Daha sonra karbonat ve tuzu suyun içerisinde güzelce eritin. Elde ettiğiniz tuzlu su karışımını ucunda iğne olmayan şırınga yardımı ile burnunuza verin ve çözeltinin burun kanallarınızı açmasını bekleyin.

Bal ve limon ile boğaz temizleme,

Diğer bir yolda bal ve limon karışımını denemek. Bu karışım boğazının yumuşamasına yardımcı olur ve boğaz mukus oluşumunu engeller. Eşit miktarlarda bal ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırın ve rahatlıkla tüketin. Karışım size bir tatlı gelebilir fakat bu endişe edilecek bir durum değildir.

Boğaz yağı ve mukus giderici kullanın.

Süper karışım sayesinde boğaz temizleme,

Bunların dışında boğazını temizlemek için bal süt yumurta ve karabiber karışımını da kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce sütü biraz ısıttıktan sonra içerisine biraz bal ilave edin. Daha sonra 1 adet çiğ yumurtayı karışımın içerisine kırın ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyin. Bu dörtlü karışımı iyice karıştırıp için. Çiğ yumurtayı yutmak size zor gelebilir bunun için karışımın yanında bir tane de muz yiyebilirsiniz. Her gece bu şekilde yapmanız durumunda boğazınız yumuşar ve mukus her geçen gün azalır. Bu yöntemler boğaz temizleme konusunda size yardımcı olacaktır.

]]>
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer https://www.bogaz.gen.tr/bogazdaki-gicik-nasil-gecer.html Fri, 05 Oct 2018 16:22:05 +0000 Boğazdaki gıcık nasıl geçer, kış aylarının en çok akla getirdiği sorulardan biri. Tabi ki mutlaka bir hekime görünmekte fayda var ancak kendi kendimize önlemler alarak ve çözümler üreterek de boğazdaki g
Boğazdaki gıcık nasıl geçer, kış aylarının en çok akla getirdiği sorulardan biri. Tabi ki mutlaka bir hekime görünmekte fayda var ancak kendi kendimize önlemler alarak ve çözümler üreterek de boğazdaki gıcığı minimuma indirmek mümkün.  Boğazdaki gıcığın en önemli sebeplerinden biride susuz kalmaktır. Kışın kuru hava şartlarıyla birleşince kişiyi hayli rahatsız edebilir. Bu yüzden kış aylarında bol bol ılık su tüketmeye dikkat etmelisiniz.
 Boğazdaki gıcıklanma ve beraberinde getirdiği kuru öksürüğü geçirmek için iki küp şekeri ağzınıza koyup bir süre emmenin faydasını göreceksiniz. Bir diğer alternatif ise bitki çayları. Kekik, ıhlamur gibi kış çayları biraz bal, limon, karabiber gibi besinlerle zenginleştirilip tüketilirse; boğazda gıcık yaşamaya başlamadan önce sizi korur, eğer başladıysa da bir an önce geçmesine olanak sağlar. 

Boğazdaki gıcık için doğal tedavi yöntemleri:      
 • Bir miktar su ve dilediğiniz bitki çaylarını kaynatın, demlenmeye bırakın. Biraz soğuduktan sonra bu çayla gargara yapın.
 • Bal, zencefil ve zerdeçalı eşit miktarlarda karıştırın. Macun kıvamına gelecektir. Günde bir kaç kaşık tüketebilirsiniz. Bir haftaya kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 
 •   Zencefil de grip, öksürük, gıcık gibi durumlarda büyük yardımcılarımızdan. Bir çay kaşığı bala ekleyeceğiniz bir çay kaşığı zencefili ister uyumadan önce ister sıcak içecekleriniz içinde tüketin. Kısa sürede boğazınızdaki gıcığın geçtiğini göreceksiniz. Hazırladığınız tuzlu su ile gargara yapmak da boğazdaki gıcığı geçirmede alternatif bir seçenektir.
 • Bire iki oranında bal ve tarçını karıştırın. Günde üç tatlı kaşığı tüketin.
 • Yine bire iki oranında bal ve karabiberi karıştırıp bir bardak ılık süte ekleyin geceleri uyumadan önce için. Bu karışım aynı zamanda boğazdaki gıcığa eşlik eden öksürüğünüz varsa onun da kesilmesini sağlayacaktır. 
 • Tüm bunlara ek olarak günlük hayatınızda sıcak içecekler tüketmek, alkol ve kafeinden uzak durmak boğazınızdaki gıcığın geçmesine yardımcı olacak unsurlardandır.
]]>
Boğaz Ağrısı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi.html Sat, 06 Oct 2018 00:56:12 +0000 Boğaz ağrısı; tıptaki diğer bir adı da farenjit olarak geçmektedir. Boğazda oluşan ağrı bazı hastalıkların habercisi olmaktadır. Çoğunlukla en çok karşılaşılan nedenler arasında enfeksiyon yer almaktadır. Ayrıca bula Boğaz ağrısı; tıptaki diğer bir adı da farenjit olarak geçmektedir. Boğazda oluşan ağrı bazı hastalıkların habercisi olmaktadır. Çoğunlukla en çok karşılaşılan nedenler arasında enfeksiyon yer almaktadır. Ayrıca bulaşıcıdır. Enfeksiyonlar grip tarzındaki virüslerden ya da streptokok gibi bakterilerden meydana gelmektedir. 

Boğaz ağrısının nedenleri
 
Virüsler: Genellikle viral kökenli olarak boğaz ağrısı ile beraber, hapşırık, nezle, halsizlik ve vücutta ağrı olarak belirtileri vardır. Genellikle kış aylarında ortaya çıkan bu durum bulaşıcıdır. Vücudun virüsleri tanıyıp yenmesi için bir hafta süre gereklidir. Kızamık ya da kızamıkçık gibi hastalıklarda gözlemlenebilmektedir. Ateşlenmeden kaynaklı olarak boğaz mukozasında kabarcıklar meydana gelir ve bu sebepten dolayı çok ağrı olmaktadır. Vücudun bu hastalığı yenmesi için bir haftadan uzun süreli olan enfeksiyoz mononükleoz adı verilen viral enfeksiyon olarak geçmektedir. Bu enfeksiyon çeşidinde virüs lenf sistemine girerek, bademciklerde büyüme meydana getirir. Bademciklerin üst kısımlarında beyaz bir zar oluşturarak, lenf bezlerinde şişme gerçekleşir. Devamında solunum güçlüğü ve şiddetli boğaz ağrısına neden olur. Rahatsızlık karaciğere kadar ulaşır ise sarılık rahatsızlığı ortaya çıkar. Hastanın bünyesinde 6-7 hafta kadar halsizlik yapmaktadır. Bu hastalığı çocuklar daha kolay atlatmaktadır. Bulaşma yolu tükürük yoluyla gerçekleşmektedir. Bu nedenden dolayı öpüşme hastalığı olarak adlandırılmıştır. Ayrıca kişisel eşyaların kullanımıyla da bulaşabilmektedir. 

Alerji: Solunum yolunda ve burnu tetikleyen polen veya küf tarzındaki alerjen maddeler boğazda rahatsızlık oluşturmaktadır. Alejik bünyesi olan kişilerde köpek, kedi ve ev tozları da boğaz ağrısına neden olmaktadır.

Tümörler: Dil, gırtlak ve boğaz tümörleri çoğunlukla uzun zamanlı olarak sigara ve alkol kullananlarda genellikle oluşmaktadır. Boğaz ağrısının dışında yutma güçlüğü, kulak ağrısına da sebep olmaktadır. Boyun kitlesi, kilo kaybı, kanlı balgam, ses kısıklığı gibi belirtileri de bulunmaktadır.

İrritasyon: Kış mevsiminde kuru hava boğazı kurutarak ağrıya neden olabilir. Bu tarz sorunlarda bulunan ortamın nemlendirilmesi ve bolca sıvı tüketilmesi gereklidir. Burun tıkanlığı yaşayan kişiler çoğunlukla ağzından solunum yaptıkları için bu tarz şikayetler görülür. Kişinin cerrahi yolla burun düzeltmesi sağlanarak solunum sorunu giderilir. Hava kirliliği, sigara dumanı ve kimyasal maddelerde boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Ayrıca çok bağıran ve heyecanlı kişilerde bu risk grubunun içerisindedir.

Reflü: Sabahları olan boğaz ağrısı çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun nedeni midenin asitli suyu yemek borusunda yukarı doğru çıkarak geceleri boğazı tahriş etmesinden kaynaklıdır. Akşam yemeğinden 4 saat sonra uyumak ve yüksek yastıkta uyumak gibi tedbirler alınabilir. Çay, alkol ve kahveden uzak durulmalıdır. Bunu yanı sıra doktor muayenesi ile beraber tedavi yöntemleri aranmalıdır.

Bakterler: Boğaz ağrısına en çok etken olan streptokok enfeksiyonu bakterisidir. Streptokok bakterisi boğaz ağrısının dışında akut eklem romatizmasına neden olup eklem ve kalp kapakçıklarını etkileyebilmektedir. Böbrek yetmezliğine de neden olabilmektedir. Orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve cilt altı enfeksiyonu oluşturmaktadır. Bu rahatsızlıkta antibiyotikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tanı koyulması için boğaz kültürü alınır. Alınan boğaz kültürü örneğinde üreme söz konusu ise, etken bakteri olduğundan dolayı tedaviye antibiyotik ile başlanmalıdır. Tonsilit ise boğaz kısmının iki tarafında bulunan bademciğin iltihaplanması ve şişmesidir. Çocukluk zamanında bu dokular enfeksiyon etkilerini tuttukları için bağışıklık sistemini kuvvetlenip, gelişmesini sağlamaktadır. Sağlığına kavuşmuş olan bademciklerde enfeksiyon ortadan kaybolmaktadır. Buna rağmen sıklıkla tonsilit atağı gerçekleşiyor ise enf]]> Bebeklerde Boğaz Şişmesi https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-sismesi.html Sat, 06 Oct 2018 11:50:16 +0000 Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklere sağlık açısından annelerin çok dikkatli bakmaları gerekir. Çünkü bebeklerin en ufacık üşütmesinde meydana gelen boğaz şişmesi yada ateş gibi hastalıklar ortaya çıkma Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklere sağlık açısından annelerin çok dikkatli bakmaları gerekir. Çünkü bebeklerin en ufacık üşütmesinde meydana gelen boğaz şişmesi yada ateş gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Konuşma yeteneği olmayan bebeklerin hastalıklarını yansıtmaları ancak ağlayarak olmaktadır. Anne sütünün bebeklerdeki birçok hastalığa karşı koruma özelliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda anne sütü bile bebeğin ağrıyan yada boğazında meydana gelen şişme gibi durumlarda çaresiz bırakmaktadır. Bebeklerde doğduğu ilk altı ay döneminde anne sütü bebeği korumaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi gelişmediği için anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bebeklerde boğaz şişmesi oldukça zor bir durumdur. Özellikle geceleri ateşlenmesi ve uyumaması hem bebek için hem de anne için oldukça zor bir süreçtir.

Anne sütünü bırakmış veya ilk altı aydan sonra çok az anne sütü alan bebekler daha sık hastalanmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü, hassas olmayan bebeklerde boğaz şişmesi veya diğer hastalıklara karşı direnç gösterebilir. Bebeğinizin boğaz şişmesi belirtileri varsa bunu başta belirti olarak iştahını azaltarak size yansıtmaktadır. Bebeğinizi kısa bir süre takip ettikten sonra iştahı hala aynı ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerin ağrı, yada huzursuzluk belirtisi varsa mutlaka bebeğinizi takip etmelisiniz. Annenin bu durum karşısında panik yapmaması çok önemlidir. Bebeklere verilen ek gıdalar soğuk olmamalı mutlaka önceden dolaptan çıkarılıp dışarıda bekletilerek bebeğe verilmelidir.

Bebeklerde boğaz şişmesi nedenleri

Anne hasta olur ise bebeğine nefes yolu veya emziriyorsa süt yolu ile bebeğe geçmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş bebekler, vücudunun direnç kaybetmesi sonucu hasta olmasına neden olur. Bebekte oluşan boğaz ağrısı ve boğaz şişmesi burun tıkanıklığı ve halsizlikte yapmaktadır. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı bir haftayı geçerse boğazda oluşan bakteri ve virüsler enfeksiyona dönüşerek boğazın içine yerleşmektedir. Bebeklerde boğaz şişmesi, boğaz ağrısına aynı zamanda mevsimsel oluşan polenlerde neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı üst solunum yollarında ortaya çıkan şikayetler sebebi ile meydana gelen ağrı ve boğaz şişmesidir. Bu durum ile oluşan kuru öksürük de bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda doktor kontrolü gerekmektedir. Basit bir tedavi ile bebeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır.

Bebeklerde boğaz şişmesi için uygulanan tedaviler

Bebeklerin hassas olan vücutlarını sürekli kontrol etmeliyiz. Bebeğinin hasta olmaması için anne elinde geleni yapmaktadır. Boğazı şişen bebeğe ilk yapılan tedavi doktorun vereceği ilaçlardır. Boğaz şişmesi engellenmezse daha kötü sonuçlar meydana gelebilir. Boğazı şişen bebeğin mutlaka soğuk ortamlarda bulunmaması gerekir. Kullanılan ilaç tedavinin yanı sıra ona ılık içecekler vererek boğaz ağrısının hafiflemesi için yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerin boğaz şişmesine önlem alınmaz ise daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar; boğaz iltihaplanması, orta kulak iltihabı ve ateşlenme gibi hastalıklar meydana gelebilir. Aynı zamanda bebeklerde boğaz şişmesi virüs ve bakteriler sonucu da ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve tavsiye ettiği ilaçları önerilen sürede ve dozda kullanılmasına özen gösterilmelidir.]]>
Boğaz Ağrısının Kulağa Vurması https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisinin-kulaga-vurmasi.html Sun, 07 Oct 2018 04:07:54 +0000 Boğaz Ağrısının Kulağa Vurması, Boğaz ve kulak ağrısı beraber ortaya çıkabilir. Kulak ve boğaz arasında östaki borusu adı verilen bir bağlantı olduğundan, boğazdaki bir iltihaplanma genelde kulağı da etkiler. Alerji Boğaz Ağrısının Kulağa Vurması, Boğaz ve kulak ağrısı beraber ortaya çıkabilir. Kulak ve boğaz arasında östaki borusu adı verilen bir bağlantı olduğundan, boğazdaki bir iltihaplanma genelde kulağı da etkiler. Alerji, iltihap veya bulaşıcı sebepler, bezlerde şişkinlik ve hava kirliliği gibi sebeplere bağlı olarak kulak ve boğazın enfeksiyon kaptığı durumlar olabilir.

Boğaz ve Kulak Ağrısının Sebepleri

Pek çok hastalık boğaz ve kulak ağrısına yol açmaktadır. Boğaz ağrısı hafif, orta dereceli veya şiddetli olabilir. Hafif şekilde boğazda küçük bir rahatsızlık hissedilirken, şiddetli ağrılar yutkunma ve nefes alma gibi yaşamsal faaliyetleri de etkiler. Kulak ağrısı genelde orta, iç ya da dış kulakta oluşan enfeksiyonlara bağlıdır. Bu enfeksiyonlar birinde ya da hepsinde görülebilir. Enfeksiyonun derecesine bağlı olarak ağrı hafif, orta dereceli ya da yoğun olabilir.

Bahar döneminde veya kışın boğaz ağrısı ve kulak acısı genelde gözlenen durumlardır. Bunların çoğunluğunda belirtiler birkaç gün içinde geçmektedir (özellikle de virüse bağlı enfeksiyonlarda). Süreci daha da kısaltmak için evde uygulanan tedaviler yararlıdır. 

Boğaz ve Kulak Ağrısının  Diğer Sebepleri
 • Diş iltihabı
 • Çok sıcak veya çok soğuk yemek yeme
 • Boğaz ağrısına sebep olan küçük dil iltihabı
 • Ses tellerinin çok fazla kullanılması (özellikle öğretmen, konuşmacı ve şarkıcılar)
 • Sigara içmek ve aşırı alkol tüketilmesi boğazda tahrişe yol açar
Kulak ve Boğaz Ağrısı Tedavisi

Tedavisi için önce altta yatan nedeni bulmak gerekir. Bunun dışında bazı doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ballı ve limonlu sıcak çay, portakal suyu, acı biber ve tavuk suyuna çorba tedavi için iyidir. Tedavisi zor durumlarda antibiyotik kullanmak ikinci bir enfeksiyonu engellemek için faydalı olabilir. 

Sarımsak; antiviral (virüs engelleyen) ve antifungal (mantar engelleyen) içeriği nedeniyle eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılır. Boğaz ağrısı için iki diş sarımsak önerilir. Çorbayla veya herhangi bir içecekle birlikte alınabilir.

Masaj; Kulak ve boğaz ağrısı tedavisinde etkili olan doğal yöntemlerdendir. 1 çay kaşığı zeytin yağıyla birlikte sandal ya da kekik yağı kullanılabilir. Bu yağla boyun bölgesine masaj yapıldıktan sonra bir havlu veya eşarpla boyun kapatılır. Kulaklar için de masaj, sıcak suya batırılmış bir havluyla başın çevresine yapılmalıdır.

Gargara; Gargara yapmak kulak ve boğaz ağrısından kurtulmaya iyi gelir. Sıcak Tuz gargarası her 30 dakikada bir uygulandığında belirtilerden erkenden kurtulmayı sağlar. Ayrıca 1 fincan sıcak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi koyup gargara yapmak da yararlıdır.
]]>
Boğaz Ağrısına Çözüm https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-cozum.html Sun, 07 Oct 2018 08:44:16 +0000 Boğaz ağrısına çözüm, denildiğinde ilk akla gelen şey antibiyotik tedavisine başlanılmasıdır. Yaz kış demeden hemen hemen tüm havalarda en sık rastlanılan solunum yolu enfeksiyonlarından bir tanesi de boğaz ağrısıd Boğaz ağrısına çözüm, denildiğinde ilk akla gelen şey antibiyotik tedavisine başlanılmasıdır. Yaz kış demeden hemen hemen tüm havalarda en sık rastlanılan solunum yolu enfeksiyonlarından bir tanesi de boğaz ağrısıdır. Bazen terli iken içilen bir bardak suyun bazen de soğuk havanın etkisiyle sık sık başımıza gelen bir şikayettir. Boğaz ağrısı en çok sabah uyandığımızda bir kaç saat içerisinde yoğun olarak hissedilir. İlerleyen saatlerde geçer. Ama bu şekilde bile olsa mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Boğaz ağrısına çözüm olacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında elbette ki ilaç tedavisi gelir. Ayrıca doğal yollarla da ağrının geçirilmesi mümkündür. 

Boğaz ağrısı şikayetinden kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Boğaz ağrısından kurtulabilmek için bulunulan ortamın hijyeni çok önemlidir. Bu nedenle özellikle birden fazla kişinin bulunduğu ya da uyunan mekanların belirli aralıklarla havalandırılarak karbondioksitin boşaltılması ve mekanın oksijen yönünden zengin bir hale getirilmesi gerekir.
 • Boğaz ağrısının en büyük nedenlerinden bir tanesi de havanın kuru olmasıdır. Bu nedenle kış aylarında daha yoğun hissedilir. Bu nedenle evde soğuk buhar bulundurulabilir. Daha doğal olması açısından da petek üzerine su kabı takılabileceği gibi nemli bez de konulabilir. Böylece burun daha rahat nefes alır ve boğaz rahatlamış olur.
 • Boğaz ağrısı bazen yanlış nefes alıp verme tekniğinden oluşabilir ve bu nedene bağlı boğaz ağrısı nefes alıp vermeyi düzeltmediğimiz sürece peşimizi bırakmaz. Bu yüzden nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesi gerekir. Direk ağızdan alınan nefes nedeniyle hava temizlenmeden içeri girdiği için boğaz tahriş olmaktadır. Bu boğaz ağrısından kurtulmanın çözümü ise bir an evvel burundan nefes alamama nedenlerinin ortadan kaldırılması ve mümkünse ameliyat olunması gerekir. 
 • Günde bir kaç fincan adaçayı içmek veya içemiyorsanız adaçayı ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi bir çözümdür. Ayrıca ıhlamur gibi alternatif bitki çaylarından da yararlanabilirsiniz. Yalnız bu çayları kaynar içerseniz boğazınız daha çok tahriş olur. Bu nedenle ılık tüketmeye gayret edin. 
 • Sabahları uyandığınızda ilk iş olarak tuzlu ılık suyla gargara yaparsanız gün boyu boğaz ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz.
 • Eczanede reçetesiz satılan pastil ya da bitki özlü şekerlerden gün içerisinde tüketmek boğaz ağrısının şiddetini azaltır. 
 • Eğer boğaz ağrılarınız sürekli tekrarlıyor ve ne denerseniz deneyin geçmiyor ise mutlaka bir kulak burun boğaz kliniğine başvurun. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra bir boğaz kültürü alarak antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bu şikayetlerin tedaviye rağmen çok sık tekrarlaması halinde ise altında yatan nedenler araştırılarak boğaz ağrısına çözüm bulunmaya çalışılır. 
]]>
Dilin Boğaza Kaçması https://www.bogaz.gen.tr/dilin-bogaza-kacmasi.html Sun, 07 Oct 2018 10:42:11 +0000 Dilin boğaza kaçması: Şiddetli kazalarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle dövüş sporu ile ilgilenen kişilerde sıkça karşılaşılmaktadır. Kişi dövüş sporu sırasında herhangi bir darbeye maruz kaldığ Dilin boğaza kaçması: Şiddetli kazalarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle dövüş sporu ile ilgilenen kişilerde sıkça karşılaşılmaktadır. Kişi dövüş sporu sırasında herhangi bir darbeye maruz kaldığında oluşan ani kafa travması sonucunda çene ve boğazda bulunan kasların anlık bir şekilde gevşemesi dilin serbest kalmasına neden olmaktadır. Serbest kalan dil geriye doğru çekilerek solunum yolunu tıkamaktadır. Solunum yolunun dil tarafından kapanması büyük tehlikeye neden olmaktadır. Kişinin oksijen alışverişini engelleyen dilin boğaza kaçması kişide hayati tehlike oluşmasına neden olmaktadır. Gerekli müdahale yapılmadığında can kayıpları yaşanabilen bu durum kişinin aldığı darbe sonucunda değil dilin geriye doğru kaçması ile nefes alamama sonucunda hayatını kaybetmektedir. Nadiren de olsa bazı durumlarda dilin boğaza kaçması uyku anında da gerçekleşebilmektedir. Bunun sebebi her ne kadar çeşitli nedenlere bağlanıyor olsa da tam olarak neden bilinememektedir. Sebepsiz yere sadece yatağında yatarken de gerçekleşebilen dilin boğaza kaçması daha çok kaza sırasında veya alınan şiddetli darbe ve trafik kazalarında görülmektedir. Kişide yaşanan şok sonucunda bilinç kaybı yaşayan hastanın dili devamlı olarak kontrol edilmelidir. Kişinin nefes alamaması hücrelerin ölümüne neden olmaktadır. Beyin hücreleri oksijensizliğe sadece 3 dakika dayanabilmektedir. Kalp hücreleri ise 20-30 dakika kadar dayanabilmektedir.solunum dakikada 12 ile 20 kere arasında gerçekleşmelidir ve insanın aldığı solunum beyin sapı tarafından denetim altında tutulmaktadır. Solunum yolu dilin boğaza kaçması sonucunda tıkanırsa yaklaşık 2 dakika içerisinde şuur kaybı yaşanır ve 5 ile 10 dakika arasında kalp durur. Bu durumun yaşanmamasını engellemek için kaza geçiren ve bilinç kaybı durumunda bekleyen hastanın dili devamlı olarak hasta sarsılmadan kontrol edilmelidir. Boyun kırığı yaşanan hastaların doktor gelmeden boynunu çok fazla hareket ettirmek doğru olmadığı için baş normal olması gereken pozisyonda tutularak hastayı sarsmadan ağzı açılarak diline bakılmalıdır.

Dilin boğaza kaçması durumunda yapılması gereken müdahaleler:
 • Kişi sırt üstü yatırılmalıdır.
 • Boyunda kırık olma ihtimali yok ise boyundan desteklenerek baş arka tarafa doğru kaldırılır.
 • Kişinin baş tarafı hafif bükülürken çenesi biraz kaldırılmalıdır. (boyunda kırık olma ihtimali var ise uygulanmaz)
 • Baş arka tarafa bükülürken çene ön tarafa doğru çekilir ve alt dudak aşağı doğru itilir.
 • Kişide boyun kırığı ihtimali var ise hasta sırt üstü yatırılır baş doğal halinde kalır, çene öne doğru çekilir alt dudak aşağı doğru itilir.
 • Alt dudak aşağı doğru çekildikten sonra dil kontrol edilmelidir.
 • Dil arka tarafa doğru çekilme gözlemleniyorsa elinize hastanın ağzına sokarak dilin geriye kaçmasını engellemelisiniz.
 • Elinizle dilin geriye gitmesini engelleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız kalem ve benzeri eşyalarla dil öne doğru getirilmelidir.
 • Dil öne doğru getirildikten sonra hastanın ağzının açık kalmasını sağlayın ve dilini dışarıda kalacak şekilde bekletmelisiniz.tıbbi müdahale gerçekleşene kadar ve hasta doktora teslim edilinceye kadar bu şekilde bekletilmelidir.
]]>
Boğaz Yanması Neden Olur https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-yanmasi-neden-olur.html Mon, 08 Oct 2018 06:33:40 +0000 Boğaz yanması neden olur, sorusunun cevabı genelde alerjiler ve reflüdür. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi başka nedenler de rol oynayabilir.Boğaz yanması nedenleri Boğaz yanması neden olur, sorusunun cevabı genelde alerjiler ve reflüdür. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi başka nedenler de rol oynayabilir.

Boğaz yanması nedenleri

Reflü: Genel olarak boğaz yanmasının başlıca sebebi reflüdür. Mide asidinin boğaza kaçmasıyla ortaya çıkar ve boğazda yanmaya sebep olur. Reflü belirtisi olarak boğazda yanma gösterilebilir. Ek olarak mide bulantısı, ağızda oluşan ekşi tat, göğüs ağrısı, mide bulantısı belirtiler arasındadır. Genelde yemek sonrasında, nadiren de yemek sırasında meydana gelir.

Alerjik etkenler:Alerjiler boğazda ve göğüste yanmaya sebebiyet verebilirler. Bulunulan hava koşulları, tüketilen yiyecekler boğazda kaşıntı, iltihap ve ağrıya neden olabilir.

Grip ve soğuk algınlığı:Özellikle bünyeleri hassas olduğu için yaşlılarda ve çocuklarda yaygın olarak görülür.Soğuk algınlığı ve grip nedeniyle ağrı ve ateşin yanı sıra boğazda yanma da meydana gelir. 

Boğaz kuruluğu: Havadaki nem oranı azlığından kaynaklı boğaz, burun ve ağızda tahriş ve kuruluk oluşabilir. Bu da boğazda yanma hissine neden olur.

Enfeksiyon:Bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklardan dolayı boğazda kuruluk hissi meydana gelir. Üst solunum yolu hastalıklarının yayıldığı bölüm burun, sinüsler ve boğazdır. Bademcik iltihab, sinüzit, bronşit, grip gibi enfeksiyonlar boğazda tahrişe neden olur.

Boğazda yanmaya ne iyi gelir

Boğazda yanmaya birçok şey neden olabileceği için öncelikle doğru teşhis yapıp ondan sonra tedaviye başlanmalıdır. Boğaz yanmasına bazı ev yapımı ürünler iyi gelmektedir:

Karbonat: Yarım ya da bir kaşık karbonat bir bardak su ile karıştırılıp içildiğinde reflüden kaynaklı boğaz yanmalarına iyi gelmektedir.

C vitamini: C vitamini her zaman grip gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan enfeksiyonlarda tedavi yöntemi olarak kullanılır. Bunun nedeni enfeksiyonlarla baş edebilmek için bağışık sisteminin güçlenmesini sağlamaktır. Tedavi görecek olan kişi günde 3 kez c vitamini tüketmelidir. C vitamini bakımından zengin olan besinler domates, biber, çilek, mango, portakaldır.

Zencefil: Boğaz ağrısını yatıştırmak için zencefil çayı tüketebilirsiniz. Kaynamış olan suya bir parça zencefil atıp 3-4 dakika beklettikten sonra çayı içebilirsiniz.

Buhar:Buhar boğaz ağrısında etkili bir yöntemdir. Geniş bir kaba sıcak suyu koyduktan sonra başınızı eğip üzerine bir havlu örtün ve buharı solumaya başlayın.
]]>
Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-kurulugu-yutkunma-zorlugu.html Mon, 08 Oct 2018 19:37:03 +0000 Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu, Boğaz kuruluğu tüm yaş aralıklarında görülebilirken bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere daha fazla görülmektedir. Boğaz kuruluğunun en belirgin özellikleri boğazda hassasiyet ve Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu, Boğaz kuruluğu tüm yaş aralıklarında görülebilirken bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere daha fazla görülmektedir. Boğaz kuruluğunun en belirgin özellikleri boğazda hassasiyet ve kuruluk, boğazda ağrı ve yanma, sesin kısılması, besinleri yutma zorluğu, öksürük, hapşırma nöbetleri şeklinde sıralanabilir. Bunlara bağlı olarak ayırca kişide yüksek ateş ve baş ağrısı da gözlenir. Boğaz kuruluğu yutkunma zorluğu havadaki nemin azalmasından kaynaklı olarak genellikle kış aylarında gözlenir. Farklı nedenlerle yaz aylarında da boğaz kuruluğu yaşanır. Sıcak havalarda klima çalıştırıldığı için havadaki nem kaybolur. Uzun süreli klimalı ortamlarda kalmak da boğaza kuruluğuna neden olur. Ayrıca polen, hayvan tüyleri gibi etkenler ve temizlik malzemeleri gibi kimyasallar alerjik reaksiyonları artırdığı için boğaz kuruluğuna neden olabilir. 
 
Boğaz Kuruluğu Yutkunma Zorluğu Tedavisi
 
Boğaz kuruluğunu hafife almamak gerekir. Çünkü gırtlak kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtileri arasında boğaz kuruluğu ve yutkunma zorluğu ilk sırada yer almaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Boğaz kuruluğunun tedavisi de nedenleri gibi oldukça fazladır. Burada en önemli konu önce boğaz kuruluğunun neyden kaynaklandığını tespit etmek ve ona uygun tedavi yöntemi seçmektir. Bunun için uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Boğaz enfeksiyonları nedenine bağlı olarak 3-7 gün arasında sürebilir. Hafif enfeksiyonlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir ve enfeksiyon kendiliğinden geçebilir. Diğer durumlarda, özellikle bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Çünkü boğaz enfeksiyonu alerjiye bağlı olarak görülüyorsa antibiyotik kullanmaya başladıktan 24 saat sonra bakteriyel boğaz enfeksiyonu bulaşıcı özelliğini kaybeder. Uygulanacak antibiyotik benzeri ilaç tedavisinin yanı sıra doğal ve bitkisel yöntemlerden destek almak her zaman için iyi sonuçlar verir. Kişinin sosyal yaşamında dikkat etmesi gereken bir kaç konu vardır. Bunlardan birincisi sıvı tüketimidir. Vücuttaki sıvı eksikliği de boğaz kuruluğuna neden olur. 

Yutkunma zorluğu yaşamamak için günlük su tüketimi minimum 2 litre olacak şekilde alışkanlık kazanılmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Varsa eğer alkol ve sigara tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır. Aşırı yağlı, baharatlı yemeklerden ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Nem seviyesi düşük kapalı ortamları, yaşam ve yatak odalarını nemlendirmek de çözüm yollarından bir tanesidir. Boğazdaki kuruluğu gidermek için suya katılmış elma sirkesi yada ılık tuzlu su ile gargara yapılarak geri tükürülmesi boğazın rahatlamasına yardımcı olur. Bu sayede en sık şikayet edilen konu olan kaşıntıya karşı bakteriler boğazdan atılmış olur. Ayrıca 1 bardak ılık suya 1 adet limonu sıkıp 1 tatlı kaşığı bal katarak hazırlanan içecek günde 2-3 defa mutlaka içilmelidir. Bunların yanında meyan kökü çayı, yeşil çay, papatya çayı, ada çayı ve ıhlamur gibi doğal bitki çayları da boğaz kuruluğunun tedavi yöntemleri arasında yer alır. 
]]>
Boğaz Ağrısı Çay https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-cay.html Tue, 09 Oct 2018 11:23:12 +0000 Boğaz ağrısı için çay, Boğaz  agrısı kış mevsiminde çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Gerekli önlemler alınıp tedavi edilmediği sürece ileride çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Boğaz ağrısını Boğaz ağrısı için çay, Boğaz  agrısı kış mevsiminde çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Gerekli önlemler alınıp tedavi edilmediği sürece ileride çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Boğaz ağrısını hafifletmek ve boğazı yumuşatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bitki çayları öksürüğü azaltır ve daha fazla tahriş olmasını engeller. Tahriş olmuş boğaz çeperi üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturur ve böylece daha fazla tahriş olmasına engel olur. Bitki çayları boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltır ,bağışıklık sistemine destek olur ve hastalığın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Boğaz ağrısı için iyi gelen bitki çayları,

Adaçayı: Soğuk algınlığı denince hemen hemen herkesin aklına adaçayı gelen ilk bitkidir. Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde çok etkilidir. Anti mikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Birkaç damla limon ve bir kaşık bal koymakta yararlıdır. Adaçayını hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 2 kaşık adaçayı ekleyin ve 5 dk kadar demlenmesini bekleyin.

Okaliptus çayı:Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek için sık kullanılan bir bitkidir. Boğazı yatıştırır ayrıca bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Bitki çayı olarak kullanabilirsiniz ya da kaynaşmış olan sıcak suya 2 -3 kaşık okaliptus atarak buharın soluyup hastalığınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca okaliptus çayını soğuduktan sonra gargara yapmak  faydali olur. 

Papatya çayı:Sinirleri sakinleştiren ve uyku getirici özelliği olan papatya çayı iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısı tedavisinde sık olarak kullanılabilir. İş yerinde ve okulda papatya çayı içmek uyku getirir bu yüzden gün içerisinde gargara yapabilirsiniz. 
  
Karaağaç çayı:  Karaağaç çayı boğaz ağrısını önemli ölçüde azaltır. Karaağacın iç kabukları kullanılır. Bu iç kabuk suyla temas ettiğinde jel gibi koyulaşır ve boğaz mukozasını kaplar. Bu sayede ağrıyı azaltır ve tahriş olmasını da bir miktar önler. Karaağaç kabuğu bulmak zordur bu yüzden eczanelerden karaağaç içeren boğaz pastilleri ve şuruplar alabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için diğer öneriler 
 • Günde 3-4 kez tuzlu su ile gargara yapılabilir. Bir su bardağı suya bir çay kaşığı tuz atıp hazırlayabilirsiniz.
 • Boğazın kurumasını önlemek için bol miktarda ılık sıvı tüketebilirsiniz. 
 • Boğazınızı sıkı tutan şeyler giyebilirsiniz.
]]>
Boğaz Kuruması https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-kurumasi.html Wed, 10 Oct 2018 00:16:11 +0000 Boğaz kuruması, boğaz kuruluğu çoğu zaman yaz veya kış aylarında havanın çok kuru olduğu zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Boğazda yanma, kaşıntı veya ağrıya neden olabilmektedir. Bu yüzden boğaz kuruluğu problemi esnas Boğaz kuruması, boğaz kuruluğu çoğu zaman yaz veya kış aylarında havanın çok kuru olduğu zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Boğazda yanma, kaşıntı veya ağrıya neden olabilmektedir. Bu yüzden boğaz kuruluğu problemi esnasında baharatlı, tuzlu yada çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. 

Boğaz kuruluğunun nedenleri,

Kuru hava: Kış ayları havadaki nem miktarını oldukça azaltarak nefes alırken kuru veya soğuk hava solumamıza neden olur bu da boğazın kurumasına veya kaşınmasına yol açmaktadır. Fakat bu durum sadece kış aylarında görülmemektedir. Herhangi bir mevsimde kapalı ortamlarda klima kullanmak boğaz kurumasına neden olabilmektedir.

Alerjenler: Boğaz kuruluğuna neden olan çok miktarda alerjen çeşidi vardır. Temizlik malzemeleri, talaş tozu, polenler, hayvan türleri boğaz kuruluğuna neden olabilecek en yaygın olan alerjen çeşitleridir. 

Vücudun susuz kalması: Vücuttaki sıvı yetersizliği özellik ile kış aylarında boğazın kuramasına neden olabilmektedir. Bu nedenle vücudun susuz kalmaması için bol bir miktarda sıvı alınmalı veya tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. 

Sigara: Sigara içmek veya tütün yada narkotiklerin herhangi birini kullanmak boğaz kurumasına neden olabilmektedir. Bu maddelerin bileşenleri vücuttan sıvı atılmasına yol açabilmektedir. Özellik ile de marihuana boğazın kurumasına veya kaşınmasına neden olabilmektedir. 

Botülizm: Botülizm clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin neden olduğu bir çeşit olan gıda zehirlenme türüdür. Bu bakterinin toksinleri sinirsel olan fonksiyonlar bloke ederek solunumsal veya muskuloskletal paralize neden olabilmektedir. Enfeksiyonu kaptıktan 12-36 saat sonra boğaz yada ağız kuruluğu semptomları görülmeye başlanmaktadır. Bu tür olan gıda zehirlenmesine maruz kaldığını düşünen kişiler acil olarak tıbbı yardım almalıdırlar. 

Sjögren sendromu: Sjögren sendromu gözyaşı yada tükürük üretimini sağlayan dış salgı bezlerini tahrip edip sistemetiş bir otoimmün hastalığıdır. Tükürük üretimi azaldıkça ağız içinde yada boğazda kuruma ortaya çıkabilmektedir.

Gırtlak kanseri: Gırlakta yada bademciklerde kanserli olan hücrelerin çoğalmasına gırtlak kanseri denilmektedir. Boğaz kuruluğuda bu tür kanserlerin belirtisi olarak ortaya çıkabilecek bir durumlardır.

Enfeksiyon: Streptokok bakterisi boğazda enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Bu enfeksiyon bulaşıcıdır yada burun akıntısı, tükürük, öksürme, aksırma yada dokunma yoluyla yayılabilmektedir.

Alkol: Alkol boğazdaki dokularda bulunabilen bütün nemleri emerek boğazın kurumasına veya kaşınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenlerle alkol tüketen kişiler boğazı yumşatmak için alkolle birlikte bir miktar su almaya özen gösterebilmektedirler. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Wed, 10 Oct 2018 00:16:32 +0000 Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir, yutkunma güçlüğü, boğazda ağrı, yemek ve konuşma zorluğu gibi şikayetlere yol açan boğaz enfeksiyonu, genelde virüs ve bakteriler nedeniyle ortaya çıkar. Genellikle ilaç tedavisi Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir, yutkunma güçlüğü, boğazda ağrı, yemek ve konuşma zorluğu gibi şikayetlere yol açan boğaz enfeksiyonu, genelde virüs ve bakteriler nedeniyle ortaya çıkar. Genellikle ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Fakat belirti olarak boğaz enfeksiyonuna yol açan ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Boğaz enfeksiyonu, hırıltılı ve boğuk ses, bademciklerde kızarıklık, şişme, boğaz kuruluğu, yutkunma güçlüğü, boğaz ağrısı, kulak ve boyun ağrısı yaşanabilecek belirtiler arasındadır. Eğer boğaz enfeksiyonu nezle ya da soğuk algınlığı gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa, burun akıntısı, ateş, öksürük, halsizlik, kaslarda, kol ve bacaklarda ağrı, baş ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir. Eğer boğaz enfeksiyonu tedavi edilememiş ve enfeksiyon kana karışmışsa romatizma ateşi, septik şok gibi komplikasyonlara yol açarsa, yüksek ateş, eklem ağrısı, baygınlık hissi, şok, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, dudaklarda morarma, nabız hızı, dil ve boğaz şişmesi görülebilir. Faranjit, bademcik iltihabı, larenjit, su çiçeği, aft, kızamık gibi hastalıklar boğaz enfeksiyonuna yol açabilir. Boğaz enfeksiyonu evde bazı yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak öncelikle boğaz enfeksiyonunun neden kaynaklandığını öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. Yine evde uygulanan tedavilere rağmen hastalık geçmiyor ve her geçen gün şiddetleniyorsa yine doktora başvurulmalıdır.

Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir

Tuzlu suyla gargara: Boğaz enfeksiyonu nedeniyle yaşanan ağrıyı geçirmek için tuzlu suyla gargara yapmak oldukça faydalı olur. Enfeksiyonun yol açtığı şişliği de giderir. Gargara için bir su bardağı ılık suyun içine 1,5 çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Hazırlanan su ağza alınarak boğaza kadar götürülüp gargara yapılır.

Bal ve sirke: Asitli bir yapıya sahip olan sirke enfeksiyona yol açan bakterileri azaltır. Bal ise yumuşatıcı etkisiyle tahriş olan bölgeyi yatıştırır. 1 su bardağı kaynamış suya, 1 çorba kaşığı bal ve sirke eklenir. Bal eriyene kadar karıştırılır. Karışım içilerek tüketilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. 

Sarımsak pastili: Doğal ve güçlü antibiyotik etkisi olan sarımsak, viral enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Bir diş sarımsak soyulduktan sonra ikiye bölünür. Sarımsağın yarısı yanağın iç kısmına koyularak suyu emilir. Sarımsağın suyu bittiğinde diğer yarısı aynı şekilde kullanılır.

Meyan kökü: Enfeksiyon nedeniyle boğazda meydana gelen ağrıyı gidermek için kullanılabilecek etkili bitki çaylarından biridir. Meyan kökü çayı, boğazda şişlik ve tahrişi de azaltır. Çayı daha etkili hale getirmek için karanfil, tarçın ve papatya kurusu eklenebilir.

Karbonat: Karbonat boğaz enfeksiyonu ve beraberinde gelişen ağrıya karşı iyi gelir. Anti bakteriyel özelliği olan karbonat enfeksiyona yol açan bakterileri temizler. Ayrıca PH dengesini sağlar. Bu özelliği gırtlak mukozasında gelişen tahrişi önler. Bir su bardağı sıcak suya, yarım çay kaşığı karbonat eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım bir dakika süreyle gargara suyu olarak kullanılır. Tükürüldükten sonra tekrar bir dakika uygulanır. Gün içinde üç defa aynı şekilde tekrarlanır.

Karanfil: Diş ağrısında yaygın şekilde kullanılan karanfil, boğaz enfeksiyonuna karşı da kullanılır. Öjenol adlı maddenin anestetik ve antiseptik etkisi vardır. 5 tane kurutulmuş karanfil ağza alınarak suyu emilir.

Nar: Yine güçlü antioksidan etkisi olan meyvelerden biri olan nar, hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında etkilidir. Boğaz enfeksiyonu nedeniyle oluşan boğaz ağrısı narla tedavi edilebilir. Nar sıkılır, ancak kabukları atılmaz. Kabukların üzerine su eklenerek 15 dakika kaynatılır. Süzülerek çay şeklinde içilir ya da gargara suyu olarak kullanılır.

Papatya çayı: Boğazı rahatlatıcı, kasları gevşetici etkisi sayesinde boğaz enfeksiyonu]]> Boğaz Tıkanması https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-tikanmasi.html Wed, 10 Oct 2018 03:21:13 +0000 Boğaz Tıkanması, genelde bir hastalık sebebi ile oluşmaktadır. Ayrıca boğazda oluşan tıkanmanın sebepleri yediğiniz yiyeceklerin boğazda takılması veya boğaza yabancı bir madde kaçması da olabilir. Eğer yabancı bir madde Boğaz Tıkanması, genelde bir hastalık sebebi ile oluşmaktadır. Ayrıca boğazda oluşan tıkanmanın sebepleri yediğiniz yiyeceklerin boğazda takılması veya boğaza yabancı bir madde kaçması da olabilir. Eğer yabancı bir madde boğaz yoluna takılmış ise nefes almakta zorluk çekiyor iseniz derhal bir sağlık kuruluşuna gidin. Hiç vakit kaybetmeden boğaz yolunu açacak tedbirleri almanız gerekir. Eğer hastalık bademcik şişmesi veya enfeksiyon gibi birtakım sebeplerden dolayı ise boğaz tıkanması olmuş ise böyle bir durumda da iyileştirici tedavi içinde uzmana gitmeniz gerekir. Aynı zamanda da bitkisel çözümler ve doğal yöntemler denenebilir. 


Boğaz Tıkanmasını Gidermek İçin Yapılması Gereken Şeyler

Sırt Bölgesini Ovmak; Boğaz ağrısını hafifletebilmek için sırt bölgesi hafif bir şekilde ovulur. Boğazda oluşan yumru hissi için ise sırt bölgesini övmek oldukça yararlı olur. Boğaz tıkanması giderilir iken aynı zamanda da öksürükte hafifler. Bu yöntem nefes almayı da kolaylaştırmaktadır. 

Su; Su içmek sindirimi kolaylaştırır ve boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Bu sebep ile su içiminin artırılması tavsiye edilmektedir. Gün içinde on veya on iki bardak su içilebilir. Aynı zamanda da taze meyve ile sebze suları da içilebilir. Bitkisel sıcak çaylarda boğaz tıkanmasına iyi gelir. 

Haşlanmış Pirinç; En iyi ilaçlardan biriside biraz haşlanmış pirinç yenilmesidir. Boğaz tıkanmasını giderebilmek için en etkili yöntemlerdendir. Haşlanmış pirinç yemek boğazı yatıştırır ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Haşlanmış pirinç aynı zamanda da boğaz yapısının tahriş olmasını engeller. 

Çiğ Yumurta; içmek boğaz tıkanmasını engeller. Çiğ yumurta aynı zamanda da öksürüğü yumuşatır. Yalnızca bir bardak kadar çiğ yumurta düzenli olarak tüketilmelidir. 

 Akasma Kökü; Akasma terapötik özellikleri ile bilinmektedir. Akasma kökü ile yapılan çay boğaz tıkanması için oldukça iyidir. Boğaz tıkanıklığını gidermektedir. Bir miktar akasma kökü suyu kaynatılır ve içine birazda esmer şeker ve sirke ilave edilir. Bu karışımı iyice kaynatılır boğaz tıkanıklığını gidermek için günde iki veya üç defa içilmesi gerekir. 

Gıda Pürleri; Gıda pürleri boğazın tahriş olmasını engellemektedir. Gıda pürleri boğazı yumuşatır özellikle de papaya püresinin yenilmesi tavsiye edilir. Yumuşak ve kolay yenildiğinden dolayı boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Boğazda olabilecek yaralanmaları engeller. Sert besinler yerine püreler tavsiye edilir. 

Sirke; Boğaz tıkanması için en etkili olan çözümlerden biriside sirke'dir. Sirke kullanılarak yapılan gargaralar boğazı rahatlatmasına yardımcı olmaktadır. Sirke ağız içinde oluşan bakterileri öldürdüğünde dolayı ağız kokusunu önler.

Heimlich Manevrası; Boğaz tıkanması boğaza boğaza bir şeyin takılması sonucunda oluşmuş ise bu hareketin yapılması gerekir. Kişinin arka tarafına geçilir ve boğazı tıkanan kişinin karın bölgesinden eller birleştirilir. Hafif bir şekilde baskı yaparak hava ile oluşan tıkanıklık açılmaya çalışılır. Ancak çok sert hareketler yapmamaya özen gösterin. 

]]>
Hamilelikte Boğaz Yanması https://www.bogaz.gen.tr/hamilelikte-bogaz-yanmasi.html Wed, 10 Oct 2018 11:18:51 +0000 Hamilelikte boğaz yanması; hormonların değişmesi ve karın içinde rahimin büyümesi ile midenin içindeki asidin yemek borusuna sürekli kaçması sebebi ile boğazda meydana gelen tahriştir. Hamilelikte boğaz yanması d Hamilelikte boğaz yanması; hormonların değişmesi ve karın içinde rahimin büyümesi ile midenin içindeki asidin yemek borusuna sürekli kaçması sebebi ile boğazda meydana gelen tahriştir. Hamilelikte boğaz yanması dışında mide yanması, kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlarda meydana gelir. Hamilelikte boğaz yanmasını genelde erken gebeliklerde, çok aşermelerde, bulantı veya kusmanın çok olması sebebi ile olur. Fakat hamilelikte boğaz yanmasının genel sebebi olarak mide yanmasıdır. Hamilelikte mide yanması olan bayanların bir çoğu boğaz yanması da yaşamaktadır. Bu yüzden ilk önce midenize iyi bakmanız gerekmektedir.

Boğazda yanma hissi oluşturan mide içeriğinin kusma olmaksızın, geriye doğru yemek borusundan gırtlak veya farenkse ulaşması ile oluşan reflü; seste kırılma, çatallaşma ve yorulma, sıkça boğaz kazıma ihtiyacı, boğazda aşırı sekresyon birikimi, kronik öksürük, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, geniz akıntı hissi, boğazda yabancı cisim hissi ve göğüs arkası yanma gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Hamilelikte boğaz yanması ve mide yanması için alınabilecek önlemler;
 • Öğünlerinizin arasını çok uzun tutmamalısınız. Sık sık ve küçük öğünler halinde yemelisiniz.
 • Boğaz yanmasını ve mide yanmasını tetikleyecek hareketlerden kaçınmalısınız. Yemek yedikten sonra hemen yatmamalısınız ve aniden öne doğru hareket etmemelisiniz.
 • Yemek yedikten sonra dik oturmaya özen göstermelisiniz. Sırtınıza yastıklar koyarak destek yapmalısınız.
 • Yemeklerden sonra kısa süreli kendinizi yormayacak şekilde yürüyüşler yapmalısınız. Kafein içerikli, asitli içeceklerden, baharatlı acı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı veya hiç yememelisiniz.
 • Boğaz yanması; öğünlerinizi düzelttikten sonra yada yapılmaması gereken hareketlerden kaçındığınız halde hala devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.
Doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Ayrıca bu yapılması gerekenlerden hariç bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Hamilelik döneminde çay içmek çok yararlı olmasa bile boğaz yanması durumunda çaya bir miktar limon sıkıp, bal koyarak içmeniz hamilelikte boğaz yanmasını hafifletecektir. Zencefil çayı içine bal ve limon koyulduğu zaman da boğaz yanmasına çok iyi gelecektir. Hamilelik döneminde tatlara ve kokulara karşı çok hassas olunmaktadır. İki veya üç diş sarımsak çiğneyip çiğ olarak yutarsanız buda boğaz yanmasına çok iyi gelecektir.
]]>
Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-tahrisine-ne-iyi-gelir.html Wed, 10 Oct 2018 13:50:42 +0000 Boğaz tahrişine ne iyi gelir, Tıp alanında faranjit olarak bilinen bu hastalık, yutağın iltihaplanması sonucunda görülmektedir. Boğaz tahrişine neden olacak birçok etken vardır. Bunlar arasında soğuk algınlığı, üst s Boğaz tahrişine ne iyi gelir, Tıp alanında faranjit olarak bilinen bu hastalık, yutağın iltihaplanması sonucunda görülmektedir. Boğaz tahrişine neden olacak birçok etken vardır. Bunlar arasında soğuk algınlığı, üst solunum enfeksiyonu ve nezle gibi hastalıklar ilk sıralarda yer alır. Boğaz tahrişi her yaş gurubundan kişide görülebilir. Bu hastalığın oluşmasına neden olacak en önemli etken ise virüsler olmaktadır. Eğer virüs kaynaklı boğaz tahrişi kişide görülüyor ise beraberinde yüksek ateş belirtileri gelebilir. Eğer yüksek ses ile konuşma, bağırma veya soğuk içecekler sonrasında boğaz tahrişi görülmüş ise birkaç saat içerisinde evde uygulanacak yöntemler ile tahriş iyileştirilebilir.

Boğaz tahrişine iyi gelen faktörler,

 • Boğaz tahrişini azaltmak için kişinin yapacağı ilk yöntem sıvı tüketimini artırmak olacaktır. Katı besinler boğazın daha çok tahriş olmasına neden olabilir. Bunun için çorba gibi akışkan kıvamlı besinler tercih edilebilir.
 • Bal içerikli ılık içecekler boğazın yumuşamasını ve acı hissi varsa giderilmesi sağlayacaktır. Aynı zamanda bal kaliteli bir besin olduğu için bitki çaylarının içerisine ilave edilebilir veya sadece ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesi yapılıp içilebilir.
 • Boğaz tahrişini azaltmak için kişinin yattığı odanın nem oranına dikkat etmek gerekir. Eğer mümkünse buhar makinesi tercih edilebilir veya odayı sürekli havalandırmak gerekebilir.
 • Basit ağrı kesiciler veya pastiller boğaz tahrişine iyi gelebilir.
 • Limon tam anlamıyla şifa kaynağı bir besindir. Boğaz tahrişinin yol açtığı kızarıklık ve yanma hissini de giderecektir. Limonu boğaz tahrişinde kullanmak için bir bu bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edip karıştırın. Bu suyu ister içerek isterseniz de gargara olarak kullanabilirsiniz.
 • Antibakteriyel özelliği çok fazla olan karanfil iyi bir anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde boğaz tahrişine çok iyi gelmektedir. Karanfili kullanmak için bir su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı toz karanfil ekleyip karıştırın. Bu su ile boğazınıza gargara yapın. Boğaz tahrişi sorununuz geçene kadar bu verilen gargarayı yapabilirsiniz.
 • Boğaz tahrişi olduğu zamanlarda alkol ve sigara kullanımından mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Aksi halde boğaz tahrişi hastalığınız daha da artabilir.
 • Boğaz tahrişine ne iyi gelir Hatmi çiçeğinin kökleri veya yaprak kısmı boğaz tahrişine iyi gelecek çözümler arasındadır.
 • Ada çayının iyileştirici özelliği çok kuvvetlidir. Boğaz tahrişi için ada çayını çay olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz. Aynı zamanda gargara olarak da yapılabilir. Eğer gargara yapacaksanız ılık olmasına dikkat edin. Çok sıcak veya soğuk olursa boğazın daha çok tahriş olmasın ayol açabilir.
 • Tuzlu su, boğaz hastalıklarında en çok tercih edilen etkili bir çözüm yoludur. Tuz ile suyu karıştırıp bu su ile boğaza gargara yapılabilir. Boğaz tahrişine iyi gelecek olan tuzlu suyu hazırlamak için de bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı tuz yeterli gelecektir. Suyun soğuk olmamasına dikkat edin. Hatta ılık olması daha iyi olacaktır. 

]]>
Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 10 Oct 2018 15:37:12 +0000 Bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir, Öksürük ve soğuk algınlığı tıpkı yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde de görülür. Bu ve benzeri hastalıkların asıl sebebini çoğunlukla çeşitli bakteriyel yahut viral enfe Bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir, Öksürük ve soğuk algınlığı tıpkı yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde de görülür. Bu ve benzeri hastalıkların asıl sebebini çoğunlukla çeşitli bakteriyel yahut viral enfeksiyonlar oluşturmaktadır. Boğaz ağrısı oluşabildiği gibi bununla birlikte yüksek ateş ve grip de meydana gelebilir. Bu tür durumlarda bebeklere daha çok antibiyotik verilmektedir. Fakat uzun süre antibiyotik kullanılması sağlık açısından problem olabilir. Bu tür rahatsızlıklarda ilaçlar ile birlikte doktor kontrolünde bitkisel tedavi de uygulanabilir. Bebeklerdeki boğaz ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Çeşitli bakteriler, viral enfeksiyonlar, bebek ile kurulan bedensel temas, hapşırma gibi bulaşma ihtimalleri yüksek olan durumlar bebeklerde boğaz ağrısına sebep olmaktadır. 

Bebeklerde Boğaz Ağrısına ne iyi gelir

Bebeklerde meydana gelen boğaz ağrısına sebep olan bir virüs ise doktor bebeğe gribal ilaçlar ve enfeksiyon azaltıcı ilaçlar ile birilikte ağırı kesici ve ateş düşürücü gibi şuruplar verebilir. Eğer bebeklerdeki boğaz ağrısının sebebi çeşitli bakteriler ise antibiyotik ilaçlar bebeklere miligramlar şeklinde verilir. Antibiyotik ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde bebeğe verilmelidir. Bebeğin bulunduğu oda belli bir sıcaklıkta tutulmalı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Böylelikle bebeğin terlemesi engellenir. Bebek ne çok kalın ne de çok ince giydirilmelidir. Bebeğin bulunduğu odaya hijyen bakımından çok dikkat edilmeli ve polen, bakteri, virüs gibi bulaşma özelliği olan, hastalığa sebep olabilecek hijyen açısından güvenilir olmayan eşyalar bebeğin odasına alınmamalıdır. Bebek banyo yapıldıktan sonra çok iyi kurulanmalıdır. Özellikle bebeğin saçları ve apış arası ıslak olmamalı mutlaka kurulanmalıdır. Çünkü bebeğin vücudunda ıslak kalan kısımlar bebeğin ateşlenmesine ve enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Hastalığın kısa sürede geçmesi için bebeğin bol bol dinlenmesi sağlanmalıdır. Bebek odada iken odanın penceresi açılmamalı bebek başka bir odadayken odanın havalanması sağlanmalıdır. 

Bebeğin maması için kullanılan süt açıkta bırakılmamalıdır. Bebeğin emziğinin, biberonunun temiz olmasına çok önem verilmelidir. Bebeğin oyuncakları mikrop kapılacak şekilde ortalık yerde bırakılmamalıdır. Çünkü bebekler ellerine geçen her şeyi ağzına götürmektedir. Bundan dolayı bebeğin oyuncaklarının da hijyen bakımından çok temiz olması gerekmektedir. Boğaz ağrısı için buhar uygulaması yapılabilir. Yapılan bu işlem ile bebeğin boğazı nemlenir ve bir rahatlama meydana gelir. Yine boğaz ağrısını dindirmek için burun damlası kullanılabilir. Bebeğin boğazını sıcak tutmak için boğazlı kıyafetler giydirilebilir. Boğazlı kıyafetleri yerine bebeğin boynuna eşarp yahut tülbent de sarılabilir. Boğazın kuruması ile boğaz ağrısında artış meydana gelebilir. Bundan dolayı sıvı tüketimine çok önem verilmelidir. Sıvı alımının artışı ile vücut ve boğazda nemlenme sağlanır ve toksinlerin de dışarı atılması kolaylaştırılır. Bebeğe uygulanan tedavi en az 10 gün devam etmelidir. Tedavini başlaması ile iyileşme sürecine girilir. 
]]>
Boğazda Aft https://www.bogaz.gen.tr/bogazda-aft.html Wed, 10 Oct 2018 20:40:08 +0000 Boğazda aft; Ağızda minik beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak adlandırılır. Daha çok dil, yanakların iç kısmında, dudakta ve yumuşak damakta görülen aft, boğaz bölgesinde de meydana gelir. Ağız, dil veya boğ Boğazda aft; Ağızda minik beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak adlandırılır. Daha çok dil, yanakların iç kısmında, dudakta ve yumuşak damakta görülen aft, boğaz bölgesinde de meydana gelir. Ağız, dil veya boğazda oluşan aft, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etki bırakır. Şiddetli ağrı, acı ya da sancı hissedilmesine neden olabilir. Aft oluşmaya başlamadan bir kaç gün önce çıkacağı yerde kaşıntı ve kızarıklık hissedilir. Bir kaç gün sonra ise ortası beyaz ve çevresi kırmızı az çukurlu yara haline dönüşmektedir. Kişinin şiddetli ağrılar ve acılar hissetmesine sebep olur. Özellikle boğaz ve yanak bölgesinde, dilde oluşan aftlar ağrıdan dolayı yemek yemede ve yutkunmada zorluk çekilmesine sebep olmaktadır.

Boğazda aftın çıkma nedenleri;
 • Aşırı stres, endişeli durum.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin devamlı tüketilmesi.
 • Ağız ve diş temizliğinin yeteri kadar yapılmaması.
 • Ağız sağlığına yeterince önem verilmemesi.
 • Sigara kullanımının fazla olması.
 • Diş macunu seçimlerinin doğru olmaması.
 • B12 vitamini eksikliği.
Boğazda aft, kullanılan diş macununun içerisinde bulunan bazı etken maddeler, ağız içindeki hücreleri tahriş ederek yara oluşumuna neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi ile alakalı olabilir. Özellikle ağızda oluşan yaralanma ve diş tedavisi sonrasında af oluşumu tetiklenebilir.
Aftların oluşmasının bir çok sebebi bulunmaktadır. Aft tedavisi yol açan etkene bakılarak değişim göstermektedir. Kimi zaman aftlar bağışıklık sistemiyle ilgili olan,  Behçet hastalığının belirtisi olabilmektedir. Ancak yalnız başına aftlar Behçet hastalığının bulgusu olarak değerlendirilmez. Boğazda devamlı oluşan aftlar, cinsel organ ve çevresinde yaralar, damarlarda ve gözde iltihaplanma, kanda aşırı şekilde pıhtılaşma oluşması behçet hastalığının belirtileri arasındadır.

Boğazda aftın iyileşme yöntemleri,

Boğazda aftların geçmesi için yapılacak ve dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Aft oluşumunun altında yatan neden saptanır ve sebep olan neden ortadan kaldırılarak aft sorunu aşılır. Vitamin eksilkliğinden dolayı oluşan aftlarda, kişilere ek vitamin ilaçları verilir. Boğazda aft yarası genelde B12 vitamini eksikliği sebep olmaktadır. Bu nedenle süt, yoğurt, peynir, yumurta tavuk ve et gibi gıdaları daha fazla tüketmeye dikkat etmeliyiz. Gıda alerjisinden dolayı aft oluşumu söz konusu ise, kişinin alerji yapan gıdalar tespit edilip, bu gıdalardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Yaraların olduğundan daha da büyümemesi için acı, asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. 
Boğazda aft problemi var ise, yemek yerken ve içecek içerken güçlük yaşanıyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Yapılacak muayeneden sonra yaraların altında yatan nedenler saptanır ve biran önce tedaviye başlanmalıdır. Stres ve sinirden uzak durarak daha sakin ve temposu düşük bir yaşamı, kendinize bir yaşam stili olarak alıp yaşamaya dikkat etmelisiniz.
]]>
Boğaz Kaşıntısı Öksürük https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-kasintisi-oksuruk.html Wed, 10 Oct 2018 21:07:09 +0000 Boğaz kaşıntısı öksürük, Boğazımız bedenimizin hassas yerlerindendir. Bunun nedeni, nefes borusunun başlangıcı olan yutak bölgesinde sesin oluştuğu gırtlağın varlığı, üşütme ve alerjiye duyarlı yutak yan du
Boğaz kaşıntısı öksürük, Boğazımız bedenimizin hassas yerlerindendir. Bunun nedeni, nefes borusunun başlangıcı olan yutak bölgesinde sesin oluştuğu gırtlağın varlığı, üşütme ve alerjiye duyarlı yutak yan duvarlarında bulunan bademciklerin olması ve daha bir çok hassas organelin boğazda olması boğazımızın durumunu özel kılmaktadır. 

Boğazımızda ortaya çıkan gıcıklanma ve kaşıntı öksürük oluşmasına neden olur. Böylesi rahatsızlıklar hasta tarafından çok önemsenmez. Bu durum genel olarak soğuğa bağlı enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Devamlı boğazda meydana gelen kaşıntı ve öksürük boğazın gıdıklanmasına  neden olur. Bu gıdıklanmanın sürekli olması hasta konforunu bozar. Boğaz da oluşan bu durum hastanın fiziksel ve psikolojik olarak rahatsızlanmasına neden olur.

Kaşıntı ve öksürüğün nedenleri neler olabilir

Alerjik reaksiyonlar, Bazı insanların vücudu dış etkenlere karşı belli alerjik reaksiyonlar gösterir. Alerji bazen boğaz da meydana gelebilir. Boğaz da oluşan alerji kaşıntı ve öksürüğü neden olur. Bu durum, geneli kapsamasa da kimi insanlar da besinlere karşı (süt, yumurta, bal gibi), kimi insanlar da da polen ve ev tozu (akar) gibi tozlara karşı alerjik reaksiyon üretirler.  Esasen alerji vücudun alerjenlere karşı savunma amaçlı aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Boğazda alerji genel olarak polen ve tozlardan meydana gelir. Bu durumun düzeltilmesi için polen oluşan bahar aylarında kişinin kendini tanıyarak çok dışarıya çıkmaması gerekir. 

Üşütme, Kış aylarının başlaması ile birlikte üşütmeden kaynaklanan hastalıklarda çoğalmaktadır. Boğaz enfeksiyonları kış aylarının vazgeçilmez hastalığıdır. Hemen hepimiz kış aylarında bir kere boğaz hastalıklarına yakalanırız. Boğaz da meydana gelen üşütme kaynaklı akıntı ve iltihaplanmalar boğaz da kaşıntı ve öksürüğü neden olur. Bunun düzeltilmesi için hasta vücut direncini artıracak eylemler de bulunması gerekir. Bu eylemlerin en önemlisi istirahattır. Bunun yanı sıra bol C vitamini tüketmek gerekir. Aşırı ve inatçı kaşıntı ve öksürük için KBB uzmanına görünmek gerekir.

Boğazda bezelerin özelliğini kaybetmesi, Özellikle ilerleyen yaşlar ile birlikte boğaz bezelerinde deformasyon meydana gelir. Yaş ilerledikçe insanın sindirim sistemi hassasiyetini kaybeder ve vücut ısısı yükselir. Bu durumda hasta aşırı soğuk su içme ihtiyacı hisseder. Bu durumda boğaz bezelerinde hasar oluşur. Boğazda takıntı öksürük ve kaşıntı oluşur. Böyle durumlarda hastanın doktora görünmesinde fayda vardır.

Boğaz enfeksiyonları, Boğazımızda bakteri ve enfeksiyonlar sürekli bulunur. Bunlar kişinin dış etkenlere karşı zayıf olduğu bir dönemde ortaya çıkar. Genel olarak dayanıksızlık soğuk aylarda ve beslenme bozukluklarının olduğu zamanlar ortaya çıkar. Daha çok bademciklerde iltihap oluşumu ile gelişen bu olay bademciklerin iyice şişerek yemek borusu girişini iyice daraltmasına kadar devam eder. Böylece hastanın boğazında kaşıntı, öksürük, ağrı ve yutkunma zorluğu ortaya çıkar. Bu durumun düzeltilmesi için doktora başvurmak en doğru seçim olacaktır.
]]>
Bebeklerde Boğaz Ağrısı https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 17:06:16 +0000 Bebeklerde boğaz ağrısı, sadece bebeklerin değil anne babaların da yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Soğuk havaların ve düzensiz giden havaların etkisiyle zaten bağışıklık sistemini de zayıf olan bebeklerin çabuk yaka Bebeklerde boğaz ağrısı, sadece bebeklerin değil anne babaların da yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Soğuk havaların ve düzensiz giden havaların etkisiyle zaten bağışıklık sistemini de zayıf olan bebeklerin çabuk yakalandığı bir durumdur. Grip, nezle ve soğuk algınlığının habercisi olan bu durum evde yapılabilen doğal yöntemler ve doktor kontrolünde erken önlemi alınmalıdır. Bebeklerde boğaz ağrısı erken tedavi edilmediği takdirde beraberinde birçok hastalığı da beraberinde getirir. Bebeklerde boğaz ağrısı genellikle bakteri ve viral bir enfeksiyon sonucu kaynaklıdır. Genellikle boğaz ağrısı yanında yüksek ateş, gözlerde sulanma hapşırma ve burun akıntısı da görülebilir. Bu tür rahatsızlıklar sonunda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak sık antibiyotik kullanımı genel anlamda sağlığı kötü etkiler ve ilerleyen dönemlerde vücut alıştığı için artık bir faydası da olmaz. Genellikle bebeklerde boğaz ağrısı pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların başında bakteriler, viral enfeksiyonlar, bedensel temastan kaynaklı olabilir ve hasta bir kişinin bebeğin yanına yaklaşarak bulaştırması sonucu meydana gelir. 

Bebeklerde boğaz ağrısı belirtileri nelerdir:
 • Hapşırık, yüksek ateş
 • Sürekli olarak ağlama ve memnun olmama
 • Zor uyuma veya uykudan sık sık kalkma
 • Huzursuzluk ve endişe
 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı
 • Gözlerde sulanma 
 • Boğazda şişlik ve kızarıklık
 • Mide bulantısı ve ishal
 • İştahsızlık
 • Karın, baş ağrısı ve eklemlerde hissedilen ağrı
 • Kusma
Bebeklerde boğaz ağrısı tedavisi nelerdir:
 • Öncelikle bebek eğer 4 aydan büyük ise bol bol ılık su verilmesi gerekir
 • Bol bol taze meyve suyu sıkılarak verilmesi gerekir
 • Bitki çayları da tercih edebilirsiniz. Bebeklerde boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler arasında yer alır ve aynı zamanda rahatlatarak uyku da verir.
 • Ayrıca sıcak çorbalar da yaparak içirebilirsiniz. Bol sıvı vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. 
 • Ayrıca boğaz ağrısını yumuşatmak için başka bir yöntem ise boğazı dışarıdan sıcak tutmaktır.  Boğazı saran kıyafetler giymek iyi gelecektir. 
 • Bebeklerde boğaz ağrısını yumuşatmak için bir başka yöntem ise buhar tedavisidir. Bebeğin bulunduğu ortamda bir buhar makinesi bulundurmak veya bir kapta su kaynatmak hem bebeğin boğazını yumuşatacaktır hemde tıkalı olan burun kanallarını açarak bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır. 
 • Bir kabın içerisine sıcak su ve bir miktar öğütülmüş taze zencefil ve bal karışımı da bebeğin boğaz ağrısını yumuşatmak için güzel bir yöntemdir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı da koruyucu etkisi vardır. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu Bulaşıcı Mı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-bulasici-mi.html Fri, 12 Oct 2018 07:24:39 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Bulaşıcı Mı, boğaz enfeksiyonu ve bütün enfeksiyon türleri bulaşıcıdır. Buna rağmen bazı enfeksiyon çeşitleri özellikle mide bağırsak gibi iç organlarda olanlar kapalı kaldıkları bölgelerden yayılım Boğaz Enfeksiyonu Bulaşıcı Mı, boğaz enfeksiyonu ve bütün enfeksiyon türleri bulaşıcıdır. Buna rağmen bazı enfeksiyon çeşitleri özellikle mide bağırsak gibi iç organlarda olanlar kapalı kaldıkları bölgelerden yayılımları zor olduğu için çok kolay bulaşmazlar. Boğaz enfeksiyonu en sık bulaşan enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Bunun en yaygın sebeplerinden biri boğaz enfeksiyonu sırasında yaşanacak öksürme yada hapşırma ile ortama yayılacak milyonlarca tükürük zerreciği ile bakteriler yayılım gösterir ve sağlıklı bedenlere solunum yolu ile kolayca ulaşabilirler. Boğaz enfeksiyonu zor ve tedavi edilirken ağrılı ve yorucu bir döneme sebep olan zor enfeksiyonlardır. Bu sebeple boğaz enfeksiyonuna sahip kişiler ile temasta bulunmamak gerekir.

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır:

Boğaz enfeksiyonu genellikle streptokok, stafilokok yada mycobacterium ailesinden bakterilerin sebep olduğu zor enfeksiyonlardır. Enfekte olan kişilerde; zatürre ya da bronşit gibi son derece ciddi hastalıklara sebep olabilirler. Bu sebeple hastalığa yakalanmamak yani enfekte olmamak için enfeksiyon geçiren kişilerden uzak kalmak gerekir.

Boğaz enfeksiyonunun kolay bulaşmasının sebebi enfeksiyondan kaynaklanan hastalığa karşı bedenin gösterdiği reaksiyon çeşitler yani öksürük ve hapşırmadır. Bu iki şekilde de beden dışına tükürük zerrecikleri ile atılan bakteriler kendilerine yeni konaklar ararlar ve hasta olmayan kişiler aldıkları her nefes ile yüzlerce bakteriyi bedenlerine kabul etmiş olurlar. Boğaz enfeksiyonu özellikle bulaşma şeklinde başlarsa ilerlemesi çok kolay olur.
Boğaz enfeksiyonuna en kolay şekilde enfekte kişiler ile yakın temasta bulunarak yakalanılır. Özellikle enfeksiyon geçiren kişi ile öpüşme ya da aynı ortamda uzun süre bulunma yada enfekte kişinin kişisel eşyalarını kullanma şeklinde hastalığa yakalanılabilir. Boğaz enfeksiyonu geçiren kişinin odası sık sık havalandırılmalı ve mümkün olduğu kadar boğaz enfeksiyonu geçiren kişinin eşyaları paylaşılmamalıdır. Boğaz enfeksiyonu geçiren kişi ile ortak bardak kullanımı ya da boğaz enfeksiyonu geçiren kişinin öksürdüğü hapşırdığı odada uzun saatler geçirme ile kolaylıkla enfeksiyon kapılabilir. Bu sebeple hastalığa yakalanmayan kişiler mutlaka boğaz enfeksiyonu geçiren bir kişi ile aynı ortamda bulunacak ise tek kullanımlık ağız maskeleri ile kendilerini korumaları mümkündür.

Özellikle okul çağındaki çocuklar arasında boğaz enfeksiyonu çok kolay yayılır. Sık sık yakın temasta bulunan ve aynı sınıfın içinde kapalı olan çocukların solunum yolları ile enfeksiyonu birbirlerine bulaştırmaları mümkündür.

Boğaz enfeksiyonundan korunmak için; sık sık elleri yıkamak, kişisel eşyaları paylaşmamak, bulunulan ortamı sık sık havalandırmak ve enfekte kişiler ile yakın temasta bulunmamak gerekir. Beden direncini yüksek tutacak besinler tüketmek ve özellikle kış aylarında daha dikkatli olunarak enfeksiyondan korunulabilir. Enfeksiyon bulaştıktan sonra ilk yapılacak şey bir hekime başvurup uygun tedaviye başlamak olmalıdır aksi halde boğaz enfeksiyonları çok kolay ilerleyip daha ciddi hastalıklara sebep olabilirler.
]]>
Yutkunurken Boğaz Ağrısı https://www.bogaz.gen.tr/yutkunurken-bogaz-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 01:29:58 +0000 Yutkunurken boğaz ağrısı, genel olarak boğaz ağrılarının virüslerin meydana çıkarmış oldukları enfeksiyonlara sebep olurlar. Herkesin bildiği gibi sindirim sisteminin hemen başlangıcında boğaz kısmında, yan yana b Yutkunurken boğaz ağrısı, genel olarak boğaz ağrılarının virüslerin meydana çıkarmış oldukları enfeksiyonlara sebep olurlar. Herkesin bildiği gibi sindirim sisteminin hemen başlangıcında boğaz kısmında, yan yana bulunan iki tane bademcik mevcuttur. Boğaz ağrılarına en çok sebep olan çeşitli faktörler mevcuttur. Bunlar; soğuk su, soğuk hava ve cereyanda kalma sebebinin ardından şişmesinin ardından iltihaplanır ve boğaz deliğinin ebatını daraltıp ağrının oluşmasına zemin hazırlar. Bu ağrıların devam etmesi halinde hastalık meydana çıkar ve bademcikleri tahriş eder, şişirir ve yutkunma gibi problemleri doğurur. Boğaz bölgesinde bulunan kasların sorumluluğu vardır. Çünkü boğaz etrafında bulunan kaslar, yemekleri yediğimiz zaman ağızdan mideye doğru gelen ezilmiş besinler itmekle görevlidirler. Besinlerin yol aldığı alan mukoza dokusu ile kaplı haldedir. Ağrıların asıl kaynağı mukoza dokusudur. Hastalığın şiddeti, ağrıların şiddetine bağlıdır. Ağrılar arttıkça hastalık o kadar yüksek olur ve uzun sürer. Örnek olarak ağrı hafif ise semptomlarda yutkunma ve konuşma anında ağrı oluşur, ağrı ağırsa hastalık o kadar şiddetli ve devamlı olur. 

Yutkunurken boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz ağrısının nedenleri az çok herkesin bildiği yaşadığı bir durumdur. Boğaz kısmında yan yana duran bademciklerin iltihaplanması sonucunda kaynaklanan enfeksiyonlar sebep olurken faranjit gibi önemli boğaz hastalığını meydana getirmektedir. Az çok troid bezinin şişmesi ya da tükürük bezlerinde oluşan şişte sebebi olabilir. Çok fazla olmasa da boğazda epiglotit adı verilen difteri ve bakterinin ortaya çıkmasına sebep olan bakteriler de boğaz hastalıklarına sebep olurken yutkunma güçlüğüne ve şişmesine sebep olmaktadır. Boğaz ağrısına neden olan, yutkunmayı zorlaştıran etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 •  Soğuk algınlığı
 • Grip,
 • Kızamık,
 • Bronşit,
 • Su çiçeği,         

Yutkunma boğaz ağrısı önlemek için alınması gereken tedbirler

Boğaz ağrısının en önemli nedenlerinden biri bakterilerin neden olduğu hastalıkların tam anlamıyla hangi ve ne tür bakterilerden kaynaklandığı da önemlidir. Bunun araştırılıp tespit edilmesi, uygulanacak olan tedavi sürecinin ve kullanılan ilaçların da etkisi büyük olacaktır. Önemsemediğimiz boğaz ağrılarını, belki ciddi bir hastalığın olmasına neden sayılabilir. Sürekli boğaz ağrısı çekenler öncelikli olarak ılık su tüketmeleri boğazları için faydalı olacaktır.

 • Öncelikli olarak kişisel temizliğimize önem vermeliyiz.
 • Hasta olan kişilerden uzak durmalıyız ve kişisel eşyalarını kullanmamız gerekir.
 • Boğazımızda ağrı devam ediyorsa sert besinler yerine sıvı, hafif ve yumuşak besinler tercih edilmelidir.
 • Bir ortamda hapşıran ve öksürenlerden uzak durmamız gerekir.
 • Ada çayı içilmesi durumunda, iltihabı azaltıcı etkisi mevcuttur.
 • Bol miktarda sıvı tüketmek faydalı olacaktır.
 • Tuzlu gargaranın boğaza faydalı geleceği belirtilmektedir.
 • En önemlisi olarak doktora giderek bu konuda antibiyotik ilaç tedavisine başlamak faydalı olacaktır. 
]]>
Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/tahris-olmus-bogaza-ne-iyi-gelir.html Sat, 13 Oct 2018 12:31:51 +0000 Tahriş olmuş boğaza ne iyi gelir, boğaz tahrişinin tıpta yer alan ismi farenjit tir. Burun ve ağız boşluğunun arka duvarında meydana gelen iltihaplanmaya farenjit (boğaz iltihaplanması) denir. Boğaz tahrişinin sayılabilecek pek Tahriş olmuş boğaza ne iyi gelir, boğaz tahrişinin tıpta yer alan ismi farenjit tir. Burun ve ağız boşluğunun arka duvarında meydana gelen iltihaplanmaya farenjit (boğaz iltihaplanması) denir. Boğaz tahrişinin sayılabilecek pek çok nedeni olabilmektedir. Ve oluşmasının yaz yada kış ayları ile pek ilgisi yoktur. Genelde çok soğuk yiyecek yada içecekler tüketildiğinde, ıslak saç ile uyunulduğunda, sıcak havadan aşırı soğuk (klimalı) ortamlara geçildiğinde, çok fazla bağırıldığında, bulunulan ortamın ısısı ile yada havasının tozlu oluşu ile ilgili durumların etken olduğu bir rahatsızlıktır. Yada nezle, grip, soğuk algınlığı gibi bakteriyel yada viral enfeksiyonların sebep olduğu sık karşılaşılan durumlardandır boğaz tahrişi. Boğaz tahrişi rahatsızlığının belli bir yaşı olmamakla beraber en çok görüldüğü yaş gurubu dört ile yedi yaş gurubu çocuklardır.

Tahriş Olmuş Boğaz Belirtileri,

Boğaz tahrişi belirtileri oluşum nedenine göre kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir rahatsızlıktır. Boğaz tahrişine neden olan etken bakteriler ise tahrişin yanı sıra bu duruma yüksek ateşte eşlik edebilir. Boğaz tahrişinin en belirgin belirtileri, ses tellerinin de tahriş olması ile alakalı ses kısıklığı, yemek yerken yada bir şeyler içerken yutmakta zorlanmadır. Hayatımızı alt üst etmese de bazı koşullarda bizi zorda bırakan bu duruma iyi gelebilecek neler var makalemize hep birlikte bakalım.

Tahriş Olmuş Boğaza Ne İyi Gelir
 • Öncelikle sıvı alımını (bol su ve meyve suları) arttırmak gerekmektedir.
 • Yatılan odayı sürekli nemli tutmak (buhar yapılabilir) gerekmektedir.
 • Boğazdaki yanma hissini ve tahrişi azaltmak için pastil kullanılabilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Yutulması daha kolay (çorba gibi) ve daha yumuşak gıdaları tercih edebilirsiniz.
 • Mandalina, portakal, limon, greyfurt ve C vitamini yönünden zengin besinleri bolca tüketin, çünkü C vitamini virüslerle savaşmanın etkili yollarındandır.
 • Kirli ve tozlu havadan olabildiğince kendinizi koruyun.
 • Aşırı soğuk yada aşırı sıcak yiyecekleri tüketmemeye dikkat edin.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Bal karışımlı bitki çayları tüketin.
Tahriş Olmuş Boğaza İyi Gelen Bitki çayları :
 • Papatya çayı : Papatya çayı sakinleştirici özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici özelliği sayesinde boğaz ağrısı ve boğaz tahrişi gibi rahatsızlıklarda da sıkça kullanılmaktadır.
 • Ada çayı : Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da ilk akla gelen çaylar arasındadır. Boğaz tahrişi ve ağrısına iyi gelir ve varsa öksürüğü yatıştırır.
 • Meyan kökü : Meyan kökü ile yapılan bitki çayları hem boğaz tahriş ve enfeksiyonlarına hemde ağızda meydana gelen yaralara iyi gelmektedir.
 • Okaliptüs çayı : Grip ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için kullanıldığı gibi gargara olarak kullanıp boğaz tahrişini de azaltabilirsiniz.
 •  Limonlu ballı çay : Bir su bardağı kaynamış suya yarım limonun suyu ve limonun kabuğunu koyup içerisine bal karıştırarak hazırlayacağınız çay boğaz tahrişi için mükemmel bir yoldur.
 • Limon, bal ve zencefilli çay : Bu karışımı ister çay olarak tüketebilir, isterseniz de gargara olarak kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de boğaz tahrişine iyi gelecektir.
 • Karanfil çayı : Boğaz tahrişi için sıkça kullanılan çaylardan bir tanesidir. Gargara olarak da kullanılabilir. Hazırladığınız başka çayların içerisine de bir, iki adet karanfil atarsanız çay daha iyileştirici olacaktır.
 • Yeşil çay : Yeşil çay içmek yada gargar yapmak boğaz tahrişi için etkili bir yoldur. 
]]>
Boğaz Acısına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-acisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 14 Oct 2018 07:20:48 +0000 Boğaz acısına ne iyi gelir, boğaz bölgesinde meydana gelen acılar genel anlamda hepimizin yakından bildiği, gördüğü ve hala yapmakta ısrar ettiğimiz bir takım alışkanlıklardan meydana gelmektedir. Örnek olarak sigara iç Boğaz acısına ne iyi gelir, boğaz bölgesinde meydana gelen acılar genel anlamda hepimizin yakından bildiği, gördüğü ve hala yapmakta ısrar ettiğimiz bir takım alışkanlıklardan meydana gelmektedir. Örnek olarak sigara içmek, toz ve kir başta olmak üzere, nezle, girip, diş eti iltihabı gibi üst solunum yollarını tahrip edip enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunların oluşmasından dolayı, yutkunma sorunu ortaya çıkıyor. Boğaz acısından dolayı ya da yutkunma sorunu olduğundan aç mı kalınacak Tabi ki hayır. Çorbaya her zamankinden daha fazla önem verip, içmek gerekir. Hem boğazı yumuşatır hem de acı çekmeden tok kalmamızı sağlar.

Boğaz acısının nedenleri

Yukarıdaki yazımızda belirtiğimiz gibi boğaz acılarının nedeni viral yollardan meydana gelen acılar olamaz. Bir başka hususlardan ortaya çıkan boğaz acılarının nedenleri en aktif rol üstlenen sigaradır. Sigara içinler başta olmak üzere ve kirli havalara maruz kalanlar, yapacakları tek şey ballı süt ve ballı sıcak çay tavsiyesine uymak olacaktır. Bunların ardından her gün tükettiğimiz olan çayı kullanabilirler. Sigaranın boğaz acısına etki ederek, hapşırma, kuru öksürük, gözde sulanma gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.

Boğaz acısına iyi gelen şeyler

 • Tuzlu su ile gargara yapılmalı: Boğazımız acıdığı zaman evde uygulayacağımız pratik yöntemlerle bunu egale edebiliriz. Bunlardan biri de tuzlu su ile gargara yapıp bunun birkaç defa tekrarlamak olacaktır. Boğaz kısmında oluşan şişkinlikleri dindirmede, iltihap sonucunda oluşan şişkinlikleri dindirme adına faydalı olacaktır. Öncelikli olarak yarım su bardağı ılık olacak şekilde ısıtılıp, akabinde hazırda bekletilen suyun içine yarım çay kaşığı kadar su ekleyerek iyice karıştırılıp her yarım dakikalık kadar ağzımızda gargara yapıp ağzımızda bekletiyoruz. Mümkün mertebede tuzlu suyu şişmiş olan ve acıyan bölgeye ulaşmasını sağlamaya çalışmalıyız.
 • Sirke ve bal karışımı: Gündelik hayatımızda büyüklerimizden duyduğumuz ve gördüğümüz kadarıyla bu sirke ve bal kürünün en etkili yöntemlerden birisidir. Boğaz bölgesinde meydana gelen bakterilerin oluşumuna karşı sirkenin asidi devreye girerek azaltmaktadır. Bal ise yumuşatıcı özelliğiyle o bölgeye intikal ederek acıların dinmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sarımsak pastili: Doğal yöntemlerle boğaz acısına iyi gelecek pastil kullanımı, kolayca hazırlanabilen bir karışımdır. Sarımsak pastili yaparak boğaz kısımlarında oluşan acıları dindirmede, tahriş olmuş kısımlardaki bakterileri azaltılabilir. Sarımsak pastili karışımının hazırlaması zannedildiği kadar zor değildir. Bir diş sarımsağı ortadan ayırarak hazır halde yanağımızın aralarına alıp suyunu emmek gerekir. Dişler ile yanak arasında kalan kısımlarda sarımsağa baskı yaparak, sarımsak suyu daha çabuk çıkmasını sağlamış olacaktır. Kullandığımız sarımsak suyu bittiğinde, yerine kestiğimiz bir diğer sarımsak bölmesini kaldığımız yerden devam edebiliriz. 

]]>
Boğaz Ağrısına Gargara https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-gargara.html Sun, 14 Oct 2018 09:55:25 +0000 Boğaz ağrısına gargara, her mevsim sık sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı öncesi görülen bu rahatsızlığı hafifleterek rahatlamak için kullandığımız doğal yöntemlerdir. Boğaz ağrısı kışın olduğu gibi yaz ayla Boğaz ağrısına gargara, her mevsim sık sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı öncesi görülen bu rahatsızlığı hafifleterek rahatlamak için kullandığımız doğal yöntemlerdir. Boğaz ağrısı kışın olduğu gibi yaz aylarında da peşimizi bırakmayan ve yaygın ve bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Özellikle toplu alanlarda ve kapalı ortamlarda daha çok bulaşabilir. Mesela yaz mevsiminde duş alıp saçlarınızı kurumadan dışarı çıkmak, sıcak havalarda açılan klimalar veya cereyan gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Boğaz ağrısı sonrasında gelen grup veya bir soğuk algınlığının habercisi de olabilir. Ayrıca boğaz ağrısı ile beraberinde ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, hapşırık, gözlerde sulanma, iştahsızlık, halsizlik ve öksürük de görülür. Ortaya çıkan boğaz ağrısını hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirmek, yumuşatmak ve rahatlamak için evde kolaylıkla hazırlanan pratik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu uygulamada kullanılan malzemeler zaten evimizde bulunan eğer bulunmasıyla ise marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünlerle hazırlanır. Bu hazırladığınız karışımı istikrarlı bir şekilde kullanırsanız eğer etkili ve hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Boğaz ağrısına gargara çeşitlerinden bazılarını sizlerle paylaşalım.

Boğaz ağrısına gargara tarifleri nelerdir
 • Boğaz ağrısına gargara tarifleri arasında en etkili olanlarından biri kırmızı pul biber karışımıdır. 1/8  çorba kaşığı kırmızı pul biberi 1/2 fincan sıcak su ile karıştırarak günde bir kaç kez gargara yapın. Acı biberin içinde bulunan capsium maddesi ağrıyı hafifletmekte ve iltihap ile savaşmaya yardımcı olacaktır. 1 bardak suyun içine bir miktar acı biner sosu ekleyerek de gargara yapabilirsiniz. Boğazınız yanacaktır ama kısa sürede iyileşmenize yardımcı olacaktır.
 • Safran güçlü bir antioksidandır. Boğaz ağrılarınız için yarım çay kaşığı safran ve yarım çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suyun içine karıştırın ve ılınması için biraz bekleyin. Ilındıktan sonra günde bir kaç kez gargara yapın. 
 • 25 gram çilek, 700 ml su ve 30 gram çilek yaprağını bir kabın içine koyarak yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatın. Ilındıktan sonra içine 1 çorba kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı sürün ve kapalı bir şişe içerisine koyup buzdolabına koyun. Her saat başı hazırladığınız bu karışım ile gargara yapın. 
 • Ilık suyun içine az bir miktar viski katın ve gerektikçe gargara yapın. Boğaz ağrısına gargara tarihlerinden en etkili olanlardan biri ise karbonat gargarasıdır. Yarım çorba kaşığı karbonat ile yarım çorba kaşığı tuzu yarım fincan ılık suyun içine koyup karıştırın. Bu karışım ile sabah öğle akşam boğazınıza gargara yapın.
 • Kekik çayı demleterek boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Her fincan başına kaynar suyun içine bir yemek kaşığı kuru kekik ilave edip hazırlayın. Biraz demlenmesini bekledikten sonra çayı sürün ve soğumaya bırakın. Daha sonra bu su ile günde 3 kere gargara yapın. 
 • 1 fincan sıcak suyun içine bir çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Bu karışım ile saat başı gargara yapın. 
 • 2 çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan sıcak su ile karıştırın. Daha sonra bu karışımın soğuması için biraz bekleyin. Daha sonra bu su ile saatte bir kere gargara yapın. 
 • Boğaz ağrısına gargara tarihlerinden bir tanesi ise ara çağırır. Normal olarak adaçayını demleyin. Bu şekilde soğumaya bırakın. Ilındıktan sonra süzün. Günde 3 kere gargara yapın. Yalnız boğaz ağrısına gargara için ara çayı tarifini kullananlar hamile olmaması gerekir. Çünkü adaçayı hamilelerde önerilmez, düşüğe neden olabilir. 
]]>
Bebeklerde Boğaz Kızarıklığı https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-kizarikligi.html Sun, 14 Oct 2018 19:17:42 +0000 Bebeklerde boğaz kızarıklığı, aslında yetişkinlere göre çok daha tehlikeli bir durum olarak görülmelidir. Çünkü bağışıklık sistemleri son derece zayıf olan bebeklerde bu durumun daha farklı rahatsızlıklara dönüşmesi Bebeklerde boğaz kızarıklığı, aslında yetişkinlere göre çok daha tehlikeli bir durum olarak görülmelidir. Çünkü bağışıklık sistemleri son derece zayıf olan bebeklerde bu durumun daha farklı rahatsızlıklara dönüşmesi ihtimali çok yüksektir. Bu durum nedeniyle bebeklerde görülen böyle bir durum sırasında çok daha dikkatli olarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Özellikle soğuk mevsimlerde bebeklerde boğaz kızarıklığı çok karşılaşılmaktadır. Bu durum bebeğin sürekli acı çekmesine ve buna bağlı olarak sürekli rahatsız olması durumlarına neden olmaktadır. Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan bu durum birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu nedenle doktorlar da bu konuda oldukça tecrübelidir. Bebeklerde boğaz kızarıklık aslında birçok belirtiye neden olur. Fakat bebekler bu durumu sadece ağlayarak belli ederler. Çünkü meydan gelen birçok belirti bebek tarafından ifade edilemez ve aile bu durumun farkına varamaz. Özellikle bebek herhangi bir şey yiyip içmediğinde ağrı artacağı için bebeklerde ağlama ve huzursuz olma çok daha fazla ortaya çıkacaktır. Bu gibi durumlarda bebeğin kesinlikle tedavi olması gerekmektedir. 

Bebeklerde boğaz kızarıklığı nedenleri:
 • Bu durumun en büyük nedeni enfeksiyonlardır. Bebeklerde yaygın olarak görülen bu durum aslında bebeklerin her gördüklerini ağızlarına götürmelerinden kaynaklanmaktadır. Bebeklerin ağzına koydukları cisimler solunum yolu risklerinin yanı sıra aynı zamanda bu şekilde enfeksiyonların yayılmasına da neden olabilmektedir. 
 • Soğuk algınlığı durumu bebeklerde ilk olarak boğaz bölgesine etki etmektedir. Meydana gelen bu durum ilk olarak kızarıklık ve ağrı sorunlarına neden olurken daha sonrasında çok ciddi iltihaplanma ve bademcik şişmesine neden olmaktadır.
 • Bebeklere farkında olmadan aşırı sıcak mamaların verilmesi durumunda da bebeklerin boğaz bölgesinde tahrişler meydana gelmektedir. Meydana gelen tahrişler yaklaşık olarak üç gün kadar şiddetli kızarıklığa neden olabilmektedir. Bu durumlarda da doktora gitmeniz gerekebilir. 
 • Bilindiği gibi bazı bebekler aşırı bir şekilde ağlarlar. Bu durum bebeklerde başta ses telleri olmak üzere boğaz bölgesinde tahrişlere neden olabilmektedir. Özellikle yine soğuk havalarda bu tahrişler artabilir. Bunun için yine boğaz kızarıklığı ortaya çıkabilmektedir. 
Bebeklerde boğaz kızarıklığında neler yapılabilir

Bebeklerde boğaz kızarıklığı durumlarında tabi ki yetişkinlerde uygulanan yöntemlerle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Örneğin bir bitki çayını bebeğe içirmek tabi ki yanlış olacaktır. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şey uzman bir doktora giderek tıbbi tedaviler uygulamaktır. Bu uygulamalarla birlikte bebeğinizin boğaz bölgesini sürekli sıcak tutarak bebeklerde boğaz kızarıklığı sorunlarının önüne çok daha rahat bir şekilde geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizin boğazını yumuşatacak ılık yiyecek ve içecekler de bol bol verilmelidir. Bu şekilde hastalık daha rahat bir şekilde atlatılabilir. Son olarak yapmanız gereken en önemli şey ise bebeğinize düzenli olarak bal ve buna benzer bağışıklık arttırıcı besinler vermenizdir. Bu şekilde bebeğinizin bağışıklığını yükselterek birçok problemi önleyebilirsiniz. 
]]>
Boğaz Ağrısı İçin Bitki Çayı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-icin-bitki-cayi.html Mon, 15 Oct 2018 07:26:28 +0000 Boğaz ağrısı için bitki çayı, viral veya bakteriyel nedenlerle ortaya çıkan boğaz ağrıları, kişiyi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Toplumda çok sık rastlanan ve çoğunlukla da pek ciddiye alınmayan boğaz ağrısı; g Boğaz ağrısı için bitki çayı, viral veya bakteriyel nedenlerle ortaya çıkan boğaz ağrıları, kişiyi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Toplumda çok sık rastlanan ve çoğunlukla da pek ciddiye alınmayan boğaz ağrısı; gereken tedbirler alınmadığında daha büyük rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle soğuyan havaların etkisi ile enfeksiyon kapmış boğaz, şişer ve kızarabilir. Bununla birlikte öksürmeler başlayıp, bölgede tahrişe yol açabilir. Bu sebeple; yutkunurken, konuşurken, yeme-içme esnasında, hatta nefes alırken bile boğazda acı hissedilmesi muhtemeldir. Sonuç olarak boğaz ağrısı; kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

Birçok uzman, boğaz ağrısı ile birlikte gelen hastalıklara karşı direnci arttırmak için bitki çaylarından destek alınabileceğini belirtmekte ve önemle tavsiye etmektedir. Çünkü hepinizin bildiği üzere; ağrıyan boğazı yatıştırmak ve rahatlatmak için sıcak bir şeyler tüketilmelidir. Bitki çayları da bunun için en iyi seçenektir. Doğanın bize sunduğu bu bitkilerin içerisinde, insan sağlığına faydalı olan bilmediğimiz birçok bileşen bulunmaktadır. Gerek içilerek, gerekse gargara yapmak amacıyla bu bitkilerden faydalanabiliriz. Boğaz ağrısı için bitki çayı nasıl kullanılır, hangi bitki çayları kullanılır Hep birlikte inceleyelim.

Boğaz ağrısı için bitki çayı kullanımı nasıl olur
 • Soğuk algınlığı veya grip denildiğinde, hemen herkesin aklına ilk gelen bitkilerden birisi adaçayıdır. Çoğumuzun evinde mutlaka bulundurduğu bitkiler arasındadır. Bünyesinde barındırdığı, anti-inflamatur ve anti mikrobiyal özelliği sayesinde boğazdaki iltihaplanmayı azaltır ve bilhassa öksürük tedavisinde etkisi çok yüksektir. 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı adaçayı ekleyin ve demlenmeye bırakın. Dilerseniz içerisine birkaç damla limon damlatabilir veya tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz.
 • Ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği bulunduğu araştırmalarla da kanıtlanmış olan ıhlamur bitkisi de, boğaz ağrısı için oldukça etkilidir. İyi demlenmiş ıhlamur çayı, boğaz enfeksiyonu şikayetlerinizde ağrıyı dindirmekte size yardımcı olacaktır.
 • Boğaz ağrısı ve boğaz iltihabına iyi gelen bir bitki de, sakinleştirici özelliği olan papatya çayıdır. İster çay olarak, isterseniz de gargara olarak papatya bitkisinin çayından faydalanabilirsiniz.
 • Çok eskiden beri birçok rahatsızlıkta olduğu gibi boğaz ağrısı için de kullanılan diğer bir bitki de meyan köküdür. Çok aşırıya kaçmamak şartı ile meyan kökü çayını tüketebilir veya gargara yapabilirsiniz.
 • Gribi hafifletmek, sinüsleri açmak ve boğaz ağrılarını yatıştırmak için çok popüler olan okaliptus çayını belki duymuşsundur. Yine bu bitki çayı da hem gargara yapılabilen, hem de içilebilen türdendir.
 • İçerisinde bulundurduğu uçucu maddeler sayesinde boğazın yumuşamasını sağlayıp, boğazdaki kuruluğu gideren nane çayı da, bitki çaylarımız arasında yer almaktadır. Gün içerisinde 1-2 fincan tüketilen nane çayı şikayetlerinizi azaltmak için size yardımcı olacaktır.
 • Yukarıda saydığımız tüm bu bitki çayları; destekleyici olup, geçmeyen yada nedeni bilinmeyen boğaz ağrıları için bir hekime başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

]]>
Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 15 Oct 2018 23:08:56 +0000 Boğaz yanmasına ne iyi gelir, genel olarak nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu boğaz yanması yutkunmak, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilmektedir. Ancak boğaz ağrısının Boğaz yanmasına ne iyi gelir, genel olarak nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu boğaz yanması yutkunmak, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilmektedir. Ancak boğaz ağrısının tek nedeni viral enfeksiyonlar olmayabilir. Sigara içmek, bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olması, hava kirliliği de boğaz yanmasına sebep olabilir. Boğaz yanmasına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri yazımın devamında bulabilirsiniz fakat aldığınız tüm önlemlere rağmen boğaz yanması hafiflemiyorsa ya da şiddetleniyorsa nedenini ve doğru tedavi yöntemini öğrenmek için doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Boğaz yanmasına ne iyi gelir

Bal ve Sirke Karışımı: Sirkenin asitli içeriği yanmaya yol açan bakterilerin sayısını azaltırken balın yumuşatıcı etkisi tahriş olan boğazın ağrısını dindirir. Bal ve sirke karışımını içecek olarak hazırlayabilirsiniz. İçmek istemiyorsanız 2. tarifi hazırlayarak gargara olarak tükete bilirsiniz. 1.5 bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı bal ve 3 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek bal eriyinceye kadar karıştırın.Bu karışımı yanmanın şiddetlendiği anlarda günde 1-3 kez  arasında içebilirsiniz. Aynı karışımla gargara hazırlamak için kullandığınız su ve sirkeyi 1.5 katına çıkarın (2.5 yemek kaşığı sirke, 3 bardak su) ve ılıkken gargara yapın.

Tuzlu Suyla Gargara: Boğaz yanmasının nedeni ne olursa olsun ağrıya mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesi yol açmaktadır. Tuzlu suyla gargara yapmak iltihabın neden olduğu şişliği azaltmak için çok iyi bir yöntemdir.Gargarayı hazırlamak için büyük bir su bardağının yarısı kadar suyu ılıyıncaya kadar ısıtın. Su çok sıcak olmamalı. Ocaktan aldığınız ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu ekleyip karıştırın. Bu karışımla günde 2 defa 30-35 saniye süreyle gargara yapın. Sadece ağız içine çalkalamayın, başınızı geriye doğru yaslayarak tuzlu suyun boğaz bölgesine gelmesini sağlayın. 

Buhar: Buhar tedavisi özellikle az nem sebebiyle kuruyan boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Orta büyüklükte bir tencereye 5 parmak kadar su doldurup kaynattıktan sonra ocaktan alınız. Başınızı tencerenin üzerine doğru eğerek 5-10 dakika boyunca çok derin nefes almadan su buharını iyice soluyun.Varsa suya 2-3 damla okaliptüs yağı damlatmak solunum yollarının daha çok açılmasına ve boğaz yanmasını dindirmeye yardımcı olur.

Karanfil: Diş ağrısı için önerilen karanfil tanecikleri aynı şekilde boğaz yanmasını hafifletmek için de önerilebiliyor. Karanfilde görülen “öjenol” adlı bileşen doğal anestetiktir ve antiseptik etkisi yaratmaktadır.Kurutulmuş karanfil tanelerini (6-7 adet) ağzınıza atın ve suyunu emin. Taneler çok uzun süre ağzınızda kalırsa dilinizin uyuşmasına yol açar unutmayın.

Papatya Çayı: Papatya çayı hem boğazınızda oluşan yanmayı dindirir hem de kasları gevşeterek sizi sakinleştirir ve daha rahat uyumanıza yardımcı olur.Papatya çayınızı hazır poşet çaylarla ya da aktardan alacağınız kurutulmuş papatya ile hazırla bilmeniz mümkün. Bakterilere karşı daha etkili olması adına çayınıza bir miktar taze limon suyu eklemenizi tavsiye ederim.

Meyan Kökü Çayı: Boğaz yanmasına iyi gelen yöntemlerden biri olan meyan kökü çayı boğaz şişliğini alarak yanmayı azaltır. Çayın etkisini artırmak için kurutulmuş papatya, karanfil veya tarçınla güçlendirebilirsiniz. Çayı bardak bardak hazırlamak istemiyorsanız bir tencerede 5-6 bardaklık hazırlayabilir daha sonra ısıtıp içebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefil çayı neredeyse her kaynakta gribe karşı önerilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Boğaz yanmasını aniden dindiren bunun dışunda, sinüsleri açan, bulantıya iyi gelen zencefillin tozu yerine tazesini kullanırsanız çayınız daha etkili ve lezzetli olacaktır.

2 su bardağı kadar suyu kaynama noktasına getirdikten sonra içine 3-4 dilim taze zencefil katın ve 4-5 dakika kaynatın. Suyu süzdükten sonra boğazı yumuşatıcı etkisi olan 3 çay kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyip sıcak bir şekilde içebilirsiniz. Günde 1-3 bardak sı]]> Boğaz Taşı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-tasi.html Tue, 16 Oct 2018 21:40:27 +0000 Boğaz taşı, boğazımızın her iki yanında bulunan bademcikler lenfoid dokudan oluşmaktadır. Bademcikler bağışıklık sistemimizin bir bölümünü oluşturduğundan, vücudumuzu enfeksiyondan korumakla görevlidirler. Boğaz taşı, Boğaz taşı, boğazımızın her iki yanında bulunan bademcikler lenfoid dokudan oluşmaktadır. Bademcikler bağışıklık sistemimizin bir bölümünü oluşturduğundan, vücudumuzu enfeksiyondan korumakla görevlidirler. Boğaz taşı, bademciklere yapışık olarak görülmekte olan, partiküllerdir. Sarı yada beyaz renkte olabilirler ve kötü koku yayarlar. Boğazdaki bademcikler pürüzlü bir yüzeye sahiptirler. Üzerinde girintili çıkıntılı tabakalar mevcuttur. Yemek parçaları, hastalandıktan sonra kalan iltihaplı kısımlar, tükürüklerle yutulduğunda, aralarda birikintilerin kaldığı kitleler oluşur. Bu oluşan kitleler ölü hücrelerden oluşmaktadır ve bakterilerin yerleşmesi için birebirdir. Tabii ağız içindeki bu bakterilerin oluşmasıyla, ağızdan gelen kötü kokuların da, nereden geldiğini anlamak mümkündür. 


Boğaz taşı bulunan kişilerde sık görülen rahatsızlıklar, 

Kötü kokunun ağızdan çıkıp, çevreyi olumsuz etkilemesidir. Boğaz taşı bulunan kişiler ayrıca, çabuk hastalanırlar ve bakterilerden kurtulmaları mümkün olmayabilir. Tam iyileştim derken, boğaz taşının ağzın içine yerleşmiş olması, rahatsızlık verebilir ve hasta tam olarak iyileşemez. Ağızda metalik bir tat oluşabilmektedir.  Öğürmekle gelen öksürmeler olabilir. Bununla birlikte, kusma hissi ve en tehlikelisi, nefes alamayıp boğulma riskleri de vardır. Yiyecekleri yutarken yada tükürük yutarken boğazda acıma olabilmektedir. Yutma güçlüğü çeken hasta, bununla birlikte kulağa giden bir ağrıyla da başa çıkmak zorunda kalabilir.

Boğaz taşı tedavisinde kullanılan yöntemler: 

Genelde boğaz taşını insanlar dillerinin kenarlarıyla attırmaktadır. Boğaz taşı için hemen tedavi yöntemi aranmaz. Kendiliğinden geçmesi beklenir. Kişi evde kendisinin hazırlamış olduğu, ılık ve tuzlu suyla, bademciklerini temizleyebilir. Bunu birkaç gün, uygularsa boğazındaki taşlardan ve bakterilerden de kurtulmuş olabilir. Bunların yanı sıra uygulanan bir kaç yöntem daha vardır;
 • Lazer: Boğaz taşının giderilmesinde lazer iyi bir yöntemdir. Kişi kendi yöntemleriyle halledemiyorsa, doktor uygun gördüğü sürece lazer yöntemiyle taş temizlenebilir. Bu yöntem lokal anesteziyle uygulanmaktadır. Kişinin ağzındaki boğaz taşı cımbızla tutularak, o bölge buharlaştırma yöntemiyle alınır. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemler arasındadır. Kişi ağrı yada sızı hissetmez.
 • Küretaj: Bu yöntemle daha büyük olan boğaz taşları temizlenmektedir. Fakat yine de ağız içerisinde minikte olsa taşlar kalmaktadır. Ağız içi yıkama gerekebilir. Bu yöntem uygulandıktan sonra bile ağızda koku oluşumu devam etmektedir. Çünkü boğaz taşlarından kalıntılar olabilir.
 • Cerrahi: Yukarıda belirtilen uygulamalardan sonra yine de ağızda kötü kokular oluyorsa yada tekrar boğaz taşı parçacıkları kaldıysa ve alınamıyorsa, en son yöntem olarak bademciklerin cerrahi yolla alınması gerekebilir.
Boğaz taşı oluşumundan korunma yöntemleri,

Boğaz taşı, oluşumunu engellemek için yapılabilecek en güzel şey, yiyecekleri yutmadan önce iyice çiğnemektir. Yiyecekleri su ile yutmak iyi olabilir. Eczanelerde satılan ağız gargaraları kullanılabilir. Diş fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Genizde akıntı varsa, hastalık ilerlemeden tedavi edilmelidir ki, boğaz taşına neden olmasın.
]]>
Gebelikte Boğaz Yanması https://www.bogaz.gen.tr/gebelikte-bogaz-yanmasi.html Wed, 17 Oct 2018 01:25:31 +0000 Gebelikte Boğaz Yanması, Gebelerde boğaz yanması bebeğin gelişimine göre hızla artmakta ve hormonların ve karın içinde büyüyen rahmin genişlemesi nedeni ile asit mide içinden yemek borusuna kaçar ve bura da boğazda yanma meyda Gebelikte Boğaz Yanması, Gebelerde boğaz yanması bebeğin gelişimine göre hızla artmakta ve hormonların ve karın içinde büyüyen rahmin genişlemesi nedeni ile asit mide içinden yemek borusuna kaçar ve bura da boğazda yanma meydana gelir. Gebeliğin ilk safhalarında gebe olan anne adayının daha çok bulantı, aşerme ve kusma gibi nedenlerden dolayı boğazı tahriş olur ve boğazında yanma meydana gelir. Ancak gebelik ilerledikçe ve rahim genişledikçe diğer organlara bebeğin baskı yapması ile mide asitleri yemek borusundan yukarı doğru çıkar. Böylece boğazda yanma hissi verir. 

Gebelikte Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir
 • Sık sık ve küçük tabaklarda yiyin. Ayrıca öğünleri atlamayın. Çünkü en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Öğün aralarında mutlaka ya bir kase yoğurt yada bir adet mevsim meyvesi yiyin. Böylelikle mide asitlerinin yukarı doğru çıkmasını azaltmış olursunuz. 
 • Boğazınızda yanma hissi meydana geldiği anda kuru ekmek çiğneyin. Kuru ekmek midenin fazla suyunu çekerek sizi rahatlatacaktır.
 • Yemek yer yemez hemen yüzü koyun yatmayın. Yemekten hemen sonra uyumak, özellikle hamilelerde mide asitlerinin yemek borusundan boğaza kadar çıkıp burada tahrişe neden olarak boğazda yanma hissine neden olur. Uzanmak yerine sırtınızı bir minder ile destekleyerek oturun. 
 • Hamilelik süresince boğazda yanma hissini köklü olarak ortadan kaldıramazsınız ancak geçici çözümler bulabilirsiniz. Bebeğin karın içinde iç organlara baskı yapması nedeni ile gebelik sonlandığında boğazda yanma hissi de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Sık sık her yemekten sonra yarım saat yürüyüş yapmanız mide asitlerini kontrol altına alacaktır. 
 • Yağlı ve baharatlı yiyecekler mide asitlerini arttırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak hamilelerde bu durum daha hassastır. Çünkü hamilelerde yemek borusu boğaza daha yakın olduğundan yanma hissi de bir o kadar artar. Bu nedenle özellikle gebelik dönemi boyunca yağlı, baharatlı, fazla tuzlu, fazla şekerli, çay, kahve ve özellikle çikolatadan uzak durulması gerekir. 
 • Geçici ve doğal yollar ile geçmeyen boğaz yanmaların da bir doktora başvurulması ve doktorun tavsiye ettiği asit şuruplarının kullanılması daha sağlıklı olacaktır. 
Gebelikte Boğaz Yanması, Boğaz yanması ileri seviyede olan gebelerde mutlaka tahlil yapılır. Hastalığa bir tedavi uygulamak için boğaz kültürü alınır. Yapılan tahlilde alınan kültürün mikrobik olup olmadığı anlaşıldıktan sonra gerekli tedavi uygulanır. Ancak gebelik sürecinde pek antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Çünkü bebeğe zarar verir. Bu nedenle yukarıdaki öneriler gebelik boyunca uygulanması daha doğru olur. Gebelikte bebeğe zarar verebilecek her türlü ilaçlardan uzak durulması gerekir. 
]]>
Sinüzit Boğaz Ağrısı Yaparmı https://www.bogaz.gen.tr/sinuzit-bogaz-agrisi-yaparmi.html Wed, 17 Oct 2018 14:26:06 +0000 Sinüzit boğaz ağrısı yaparmı, sorusuna cevap vermeden önce sinüzit rahatsızlığının ne anlama geldiğine ve kaç çeşit sinüzit olduğuna bakmakta fayda vardır.  Sinüzit; burun, alın, ş Sinüzit boğaz ağrısı yaparmı, sorusuna cevap vermeden önce sinüzit rahatsızlığının ne anlama geldiğine ve kaç çeşit sinüzit olduğuna bakmakta fayda vardır.  

Sinüzit; burun, alın, şakak ve göz çevresindeki boşluklara, sinüs adı verilmektedir. Sinüslerin büyüklüğü değişiktir ve sayıları yaklaşık 15 veya 20 civarındadır. Bu sinüsler, kanallarla buruna açılırlar. Burun mukozası bu kanalların içinden geçer. Bu mukozanın ürettiği salgı burun içine gelir ve solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu mukoza iltihaplanırsa, sinüzit meydana gelir. Kronik ve akut olmak üzere iki tip sinüzit bulunmaktadır.

Sinüzit boğaz ağrısı yaparmı; sinüzitin belirtileri arasında boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, göz çevresinde ağrı ve geniz de akıntı meydana gelmesi bulunmaktadır. Öksürürken ağır bir şey kaldırırken yada eğilirken bu ağrılar artmaktadır. Bunun sebebi ise, bu hareketler sırasında sinüs içindeki basıncın artmasından kaynaklanmaktadır. Ağrıyan yere baskı yapıldığında, duyarlılığın arttığı görülmektedir. Bu ağrılar, özellikle akut sinüzitte daha şiddetlidir. 

Sinüzit rahatsızlığı kimlerde ve nasıl ortaya çıkmaktadır;

Bazı kişiler, sinüzit rahatsızlığı için daha fazla risk altındadırlar. Sinüzit hastalığına karşı daha duyarlı bir bünyeleri bulunmaktadır. Nefes almasını zorlaştıracak bir sorunu var ise, burun içindeki yapının eğri olması yada burun kemiğinin kırık olması mukus akışını engellemektedir ve sinüzite karşı hastayı daha hassas bir hale getirir. Nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalananlarda ve alerjisi olanlarda da aynı şekilde problem ortaya çıkmaktadır. Ayrıca mukoza şişer ve sinüs kanalları tıkanır. Eğer nezle, bir kişide bir haftadan daha fazla sürüyorsa büyük ihtimalle sinüzit rahatsızlığı vardır demektir.

Bunların dışında sigara ve alkol kullananlarda ve bazı enfeksiyonlara çok yakalananlarda vücut direnci, bağışıklık sistemi düşeceğinden hastalığa yakalanma riski artmaktadır.

Sinüzit boğaz ağrısı belirtileri nelerdir;

 • Soğuk algınlığının 10 veya 14 günden uzun sürmesi
 • Koyu ve sarı, yeşil renkte burun akıntısı oluşması
 • Boğaz ağrısı, öksürük, kötü ağız kokusu, bulantı, kusma yaratan geniz akıntısı
 • Uzun süreli baş ağrısı
 • Huzursuzluk veya halsizlik
 • Göz çevresinde şişlik meydana gelmesi
 • Yeterince koku alamama
 • Diş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir.
Sinüzit boğaz ağrısı ve tedavisi;

Yukarıdaki belirtiler görüldüğü zaman rahatsızlık mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Doktorunuz antibiyotik tedavisi  uygulayacaktır veya şiddetine göre ameliyat uygulayacaktır. Mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları önerdiği sürede ve dozda kullanmaya özen göstermelisiniz
]]>
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-iyi-gelen-bitkiler.html Thu, 18 Oct 2018 05:31:30 +0000 Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler, boğaz ağrısının oluşma nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları birinci yer alıyor. Solunum yollarında, sinüslerde veya ağız bölgesinde oluşan bir enfeksiyonun yayılması sonucunda me Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler, boğaz ağrısının oluşma nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları birinci yer alıyor. Solunum yollarında, sinüslerde veya ağız bölgesinde oluşan bir enfeksiyonun yayılması sonucunda meydana gelir. Bu ağrılar yemek yemeyi, konuşmayı zorlaştırır. Yutkunurken, nefes alırken bile şiddetli ağrıya sebebiyet verir. Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni mikrop kapılmasıdır. En önemli mikrop grupları virüsler ve bakterilerdir. Her iki mikrop grubunun da tedavisi birbirinden farklıdır. Özelliği olmayan virüsler kendi kendilerine yaklaşık olarak bir iki hafta içinde iyileşirler. Bakterilerin ise antibiyotik kullanımı gerektiren farklı bir tedavi yöntemi vardır. Boğaz ağrısı tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda farenjit gibi hastalıkların habercisi de olabilir.  Boğaz ağrısının altında yatan sebepler çok önemlidir. Sebebin bilinmesi tedavi sürecinde hem tedavinin işleyişini hem de tedavinin nasıl sonuçlanacağını belirler. 
 
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Önerileri
 
Boğaz ağrısına sebep olan özellikli bir durum yoksa boğaz bölgesini rahatlatmak için doğal bitkisel yöntemlere başvurulabilir. Bitkiler genelde çay şeklinde tüketilir. Öncelikli olarak tüketilen içeceğin çok sıcak yada çok soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca limon suyunun ve balın boğaz ağrısına oldukça faydası vardır. 

Ada çayı: Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır. Anti mikrobiyal özelliği sayesinde boğazdaki iltihabı azaltır. Demlenip çay gibi tüketilmesinin yanı sıra demlendikten sonra içine 1 çay kaşığı tuz katılarak karıştırılır ve gargara şeklinde tüketilebilir. 

Papatya çayı: İltihap önleyici olduğu için boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerden biri de papatya çayıdır. Papatya çayı, bir bardak kaynar suyun içine biraz papatya koyularak 10 dakika demlenmeye bırakılır ve daha sonra süzülerek tüketilir. 

Karaağaç çayı: Boğaz çevresini saran tahrişi azaltarak boğaz ağrısını azaltır. Genelde şurup ve pastillerin içerisinde kullanılan bir bitkidir. Çay şeklinde demlenerek tüketilmelidir. 

Okaliptüs çayı: Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifleten bir çaydır. Ayrıca boğazı ağrısını yatıştırır. Okaliptüs çayı hazırlamak için kaynayan suya 2-3 çay kaşığı okaliptüs atılır ve sonrasında demlenmeye bırakılır. ada çayında olduğu gibi ister gargara ister çay şeklinde tüketilebilir. Ayrıca buharından da faydalanabilir. Kaynayan suya 2-3 çay kaşığı okaliptüs atıldıktan sonra buharı burundan çekilir. Bu sayede sinüslerin açılmasına da yardımcı olunur. 

Karanfil: Ağız ve boğaz mukozasına karşı savaşta mucizevi bir etkiye sahiptir. Boğaz iltihaplanmasına karşı antiseptik ve ağrı giderici olarak kullanılır. Yutkunurken yaşanan boğaz ağrısı 2-3 karanfil çiğnenerek düzelir. Tüm bunların yanı sıra sigara, kirli hava gibi boğazı tahriş edebilecek yerlerden uzak durulması gerekir. En basiti tozlu ev ortamı bile boğaz ağrısını direkt etkileyeceği için oldukça zararlıdır. Yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir. Günlük su tüketimi en az 2 litre olacak şekilde alışkanlık kazanılmalıdır. Bağışıklık sistemini desteklemek için bol vitaminli ve mineralli meyveler tüketilmelidir. 
 

 

]]>
Boğaz Reflüsü İlaçları https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-reflusu-ilaclari.html Thu, 18 Oct 2018 11:41:58 +0000 Boğaz reflüsü ilaçları; yemek borusu ve mide arasında kalan kapakçığın tam kapanamaması ile midedeki asidin yemek borusuna kaçmasına reflü adı verilmektedir. Reflü, mide hastalıklarının ortaya çıkması ile daha da şi Boğaz reflüsü ilaçları; yemek borusu ve mide arasında kalan kapakçığın tam kapanamaması ile midedeki asidin yemek borusuna kaçmasına reflü adı verilmektedir. Reflü, mide hastalıklarının ortaya çıkması ile daha da şiddetlenebilir. Reflü tedavisi geciktirilirse doku tahribi meydana gelebilir ve faranjit gibi hastalıklarda meydana gelir. Hastaların çok uzun bir süre antibiyotik kullanmaları gerekebilir.

Reflü tedavisi genellikle kişinin yaşantısında ve yeme alışkanlıklarında düzenlemeler ile doktorunuzun verdiği ilaçlar yardımı ile iyileşen bir hastalıktır. Reflü rahatsızlığı olan hastalara en etkili ilaçlardan birisini anlatacak olursak ilk yapmaları gereken şey fazla kilolardan kurtulmaları olacaktır. Reflü genellikle kilolu insanlarda daha fazla görülmektedir. Daha sonra yapılması gereken en önemli şeyler; sürekli tüketilen aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması, aşırı baharatlı yiyeceklerin kullanımına da dikkat edilmelidir. Düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Reflünün bir diğer tedavi şekli ise hastaların düzenli olarak spor yapmaları gerekir. Her sabah düzenli olarak yürüyüş yapmanız ve yaşınıza uygun spor programlarını uygulamak reflünüz için çok etkili bir tedavi şekli olacaktır.

Boğaz reflüsü ilaçlarında en etkili ilaçlar doktorunuzun vereceği ilaçlar olacaktır. Reflü rahatsızlığında doktorunuzun önerileri çok büyük önem taşımaktadır. Sadece reflü değil, bir çok hastalıklarda reflüye etki ediyor olabilir veya reflüden farklı hastalıklar ortaya çıkıyor olabilir. Reflü için doktorunuzun önereceği ilaçlar olacaktır fakat kesin şu ilaç tedavisi geçerlidir demek mümkün değildir. Reflü rahatsızlığı için fizik tedavi yöntemleri ile birlikte doktorunuzun önereceği belli başlı yapılması gerekenler vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Boğaz reflüsünde yapılması gerekenler;
 • Yatarken vücudun üst kısmının yukarıda olmasında yarar vardır. Bunun içinde başınızın altındaki yastık sayısını arttırmalısınız.
 • Sol tarafınıza dönerek uyumanız reflüye çok iyi gelecektir.
 • Akşam yemeklerini çok geç saatlerde yememeye özen gösterin.
 • Fazla kilolardan kesinlikle kurtulmalısınız.
 • Nane, nane şekeri, çikolata, aşırı tuzlu ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu tür yiyecekler mide sindirimini zorlaştıracağı için mide kapakçığına basınç yapmaktadır.
 • Az yağlı ve protein bakımından zengin yiyecekler yemeyi tercih etmelisiniz.
 • Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.
 • Sakız çiğnemek ve leblebi yemek faydalı olmaktadır.
 • Karnınızı sıkan dar kıyafetler, kemer veya bel bandı gibi giysiler kullanmamalısınız.
 • Kullanılan ilaçlarda reflüyü tetikliyor olabilir. Kullandığınız ilaçlar sonucunda reflünüzde artmalar meydana gelmiş ise hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 • Hamilelik döneminde kadınların karın bölgesinde basınç artacağı için reflü meydana gelebilir.
 • Yemek yedikten sonra spor yapmamaya özen göstermelisiniz.
 • Çok yemek yerine az ve sık yemek yemeye özen göstermelisiniz.
Bu uygulamaların yapılması reflü için çok iyi gelmektedir. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce kesinlikle uzman bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Reflü hemen geçecek bir rahatsızlık değildir. Tedavisi yıllarca sürebilir. Boğaz reflüsü ilaçları, düzenli beslenme alışkanlığı ve fizik tedavi yöntemleri ile geçirilebilir.
]]>
Boğaz Gargarası https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-gargarasi.html Thu, 18 Oct 2018 23:05:11 +0000 Boğaz gargarası, Kış aylarının gelmesi işe birlikte boğaz ağrılarında fazlası ile bir artış görülmekte. Havaların soğuması boğaz enfeksiyonunun ve ağrısının artmasına neden olmaktadır. Aslında soğuk havalar direkt Boğaz gargarası, Kış aylarının gelmesi işe birlikte boğaz ağrılarında fazlası ile bir artış görülmekte. Havaların soğuması boğaz enfeksiyonunun ve ağrısının artmasına neden olmaktadır. Aslında soğuk havalar direkt boğaz ağrısı yapmaz. Çeşitli hastalıklar boğaz ağrısına neden olur. Bu hastalıklar grip veya nezle gibi direkt olarak üst solunum yollarını etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıklar boğaz ağrısına, yutkunmada zorluk çekmeye gibi nedenlere yol açabilir. Hatta boğaz ağrısı çok ilerlediği zaman yani enfeksiyon artmaya başladığı zaman ağrı dahada çok şiddetlenir, boğazın kapanmasına nefes alıp verme de zorluk çekmenize neden olabilir. 

Boğaz ağrısı nedenleri,

Boğaz ağrısı sadece enfeksiyondan olmayabilir bazen. Sigara tüketmek veya sigara içilen ortamda bulunmak, tozlu ortamda olmak, havanın çok kuru olması boğaz ağrısına neden olan faktörlerdendir. 

Boğaz ağrısı için sürekli doktora gitmenize, sürekli ilaç kullanmanıza gerek yok elbette. Tabi bu durum çok hafif bir boğaz ağrısı için geçerli bir durum. Çünkü sürekli ilaç kullanmak insan sağlığı için de pek iyi bir şey değil. Evde doktora gitmeden de doğal yöntemler ile boğaz ağrısından kurtulmak mümkün tabikide. Bu yöntemlerden bir tanesi de tuzlu su ile boğaz gargarası yapmak. Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına neden olan mukoza tabakasının iltihaplanmasına oldukça iyi gelir. 

Boğaz gargarası yapılışı,

İlk olarak yarım su bardağı kadar ılık suyun içerisine  1 tatlı kaşığı tuzu ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın. Tuz erdikten sonra 3 defa olacak şekilde ağzınıza tuzlu sudan aşın ve kafanızı biraz arkaya doğru yaslayıp boğazınıza su gidecek şekilde gargara yapın. Ortalama 20 veya 30 saniye kadar gargara yapın. Bu gargarayı günde 3 defa yaparsanız ağrının geçtiğini fark edeceksiniz. 

Geçmiş olsun. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu İlaçları https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-ilaclari.html Fri, 19 Oct 2018 02:49:21 +0000 Boğaz enfeksiyonu ilaçları; boğaz enfeksiyonu özellikle kış aylarında boğazda görülen bakteri ve virüs yoğunluğu olarak bilinir. Boğaz enfeksiyonu, left bezleri ve bademciğin şişmesine bağlı olarak oluşur. Ağız icinde ya Boğaz enfeksiyonu ilaçları; boğaz enfeksiyonu özellikle kış aylarında boğazda görülen bakteri ve virüs yoğunluğu olarak bilinir. Boğaz enfeksiyonu, left bezleri ve bademciğin şişmesine bağlı olarak oluşur. Ağız icinde yaralar, bademcikte oluşan kızarıklık ve yutkunmada oluşan zorluk en yaygın belirtileri arasında yer alır. Havaların soğumasıyla birlikte etkisini gösteren bu virüs soğuk kış günlerinde yaygınlaşacak harekete geçer. Boğaz enfeksiyonu her insanın karşılaşacağı bir hastalıktır. Günümüzde mevsim dengelerinin bozulmasına bağlı olarak oldukça yaygınlaşan bir tür enfeksiyon çeşidi olarak tıpta oldukça yaygınlaşmıştır.  Boğaz enfeksiyonu, bademcik düşmesi, faranjit ve boğaz kuruluğu olarak da enfeksiyon şiddetini gösterir.  

Boğaz enfeksiyonu tıbbi yöntem uygulanarak 5 gün içerisinde hastanın toparlanmasına yardımcı olur. Virüs ve bakteriler ile vücudun savaşmasında etkili yöntem antibiyotik ilaç kullanımı olduğu hekimler tarafından önerilir. Bol su içimi ve sıvı ürünlerin kullanımını arttırmak boğaz enfeksiyonu için son derece etkilidir. Boğaz enfeksiyonu için kullanılan soğuk buhar, ben oranını arttırarak boğaz ve bedemcikte oluşan kuruluğu ortadan kaldırarak rahatlık sağlar.  Boğaz enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar arasında bulunan vikis oldukça etkilidir. İçinde bulunan yoğun mentol ve buharlaşma sayesinde boğaz enfeksiyonuna 3 günde geçirir. Ayak topuklarına sürülen çıkış, boğaz enfeksiyonuna bağlı olan kuru öksürük ve faranjiti ortadan kaldırır.

Boğaz enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar;

En etkili ve en çok uzman hekimlerin önerdiği makrolik grubu olan antibiyotikler boğaz enfeksiyonuna etkilidir. Amoklavin, aferin, katerin,  serum fizyolojik spreyler kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Bu ilaçlar yanında kullanılan C vitamini ve bol sıvı ile 3 ile 5 günde hasta kendini toparlar ve rahatlar.
]]>
Rüyada Boğazın Kesilmesi https://www.bogaz.gen.tr/ruyada-bogazin-kesilmesi.html Fri, 19 Oct 2018 14:34:48 +0000 Rüyada boğazın kesilmesi, görülen rüya öncelikle hayırlara yorumlanmalıdır. Bir çok farklı yorum düşüncesiyle görülen rüya sahibinin uzun bir süre işlerinin ters gideceğinin işaretidir. Toplum içinde yapılan bir çok ol Rüyada boğazın kesilmesi, görülen rüya öncelikle hayırlara yorumlanmalıdır. Bir çok farklı yorum düşüncesiyle görülen rüya sahibinin uzun bir süre işlerinin ters gideceğinin işaretidir. Toplum içinde yapılan bir çok olumlu yada olumsuz yorum düşünceleri bir çok rüya sahibini endişe içinde bırakabilir. Fakat bazı rüyalar kişilerin günlük yaşantısında yaşadıkları sorun ve olumsuzluklar olarak çok düşünme sonucu bilinç altı olabilir. Bu vesile bir çok kişinin rüya görme sebebi olabilir. Ayrıca bir çok kişinin görmüş olduğu rüya olumlu yada olumsuz olsa da suya anlatılır, hayırlara vesile olması dileğiyle iyiye yorumlanır. Kişinin gördüğü rüyada boğazın kesilmesi haber olarak bilinmektedir. Farklı bir yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişi yada kişilerin hayır yapması gerektiğine işaret eder. 

Rüyada boğaz kesilmesi: bir çok farklı yorum düşüncesiyle rüya sahibinin yaşayacağı ciddi sıkıntılar olacağı ve bu sıkıntıların uzun bir süre süreceği, buna hazırlıklı olması gerektiğine işarettir. Bir başka yorum düşüncesiyle görülen rüya sahibi için pek hayırlı değildir. Rüyayı gören kişinin maddi ve manevi sorunlarla uğraşacağı ve bunun için üzüntüler yaşayacağının habercisidir. Başka bir yorum düşüncesiyle rüya sahibinin yanlış kişilerle arkadaşlık yapması ve bunun o kişi için hiç iyi olmayacağına yorumlanır. Rüya sahibinin arkadaşlık yaptığı kişilere dikkat etmesi gerektiğine yorumlanmaktadır. Ayrıca bir başka yorum düşüncesiyle rüya sahibinin geçmişte yaşadığı hataların gelecekte önüne çıkması ve bunun pişmanlık yaşamasının habercisi olarak bilinir.

Rüyada boğazın kesilmesi: bir başka yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin hayal ettiği bir hayata sahip olacağı ve mutluluğu yakalayacağına işarettir. Boğazın kesilmesi rüyayı gören kişinin günlük yaşantısında hayatında, birtakım değişiklikler yaşayacağı istediği mertebeye ulaşacağının habercisi olduğu bilinmektedir. Farklı bir yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin kendi kişiliğiyle çok cimri bir kişi olduğu ve yardımlaşmayı sevmeyen bir karaktere sahip olduğunu yansıtır. Bir başka yorum düşüncesiyle görülen rüyada evli çitlerin boşanacağı ve hiç mutlu olmayarak evliliklerini yürütemeyeceğine yorumlanır. Bir çok farklı görülen rüyalar görüldüğünün tam tersine çıkabilir. Kişiler gördüğü rüyada üzüldüğünü görmüşse bu günlük yaşantıda sevince çıkabilir. 

Rüyada boğazın kesilmesi: bir başka yorum düşüncesiyle görülen rüyada sahibinin bir adağı olduğu ve bunu yapması gerektiğinin işaretidir. Farklı bir yorum düşüncesiyle rüya sahibinin uzun yola çıkacağı bu yolda başına gelecek belalar olacağına yorumlanır. Görülen rüyada rüyayı gören kişinin günlük yaşantısında hayatındaki sıkıntıların biteceği her şeyin üstesinden gelebilecek bir güçte olduğunun habercisi olarak bilinir. Bir başka yorum düşüncesiyle boğazın kesilmesi oldukça iyi olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin yaşadığı hayatta huzurlu, mutlu, başarılı bir kişi olduğunun habercisi olarak bilinir.

Rüyada boğazın kesilmesi: bir başka yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin zengin olacağı ve fakirlikten kurtulacağının habercisi olarak yorumlanır. Bir başka yorum düşüncesiyle rüya sahibinin gördüğü rüyada kendi çocuklarının hayırlı evlat olacağına işarettir.  Farklı bir yorum düşüncesiyle rüya sahibinin mal ve mülk sahibi olarak huzura ereceğine yorumlanır. Bir başka yorum düşüncesiyle rüya sahibinin günlük yaşantısında düşmanı olduğuna yorumlanmaktadır.
]]>
Boğaz Ve Kulak Ağrısı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-ve-kulak-agrisi.html Fri, 19 Oct 2018 23:20:23 +0000 Boğaz ve Kulak ağrısı, birlikte meydana gelebilir. Kulak ve boğazın ortasında östaki borusu denilen bir bağ olduğu için, boğazdaki bir iltihaplanma genel de kulağı da etkiler. İltihaplanmanın sonucunda ise boğaz ve kul Boğaz ve Kulak ağrısı, birlikte meydana gelebilir. Kulak ve boğazın ortasında östaki borusu denilen bir bağ olduğu için, boğazdaki bir iltihaplanma genel de kulağı da etkiler. İltihaplanmanın sonucunda ise boğaz ve kulak ağrısı oluşur.

Boğaz ve kulak ağrısı nedenleri; Birçok hastalık boğaz ve kulak ağrısına neden olabilir. Boğaz ağrıları hafif, orta veya şiddetli hissedilebilir. Hafif boğaz ağrısında küçük bir rahatsızlık hissedilir fakat yine de şiddetli ağrılar yutkunma ve nefes alma zorluğu gibi güçlükleri ile günlük faaliyetleri etkilemektedir. Kulak ağrıları genel de orta, iç veya dış kulakta meydana gelen enfeksiyonlara bağımlıdır. Bu enfeksiyonlar bir bölgede ya da tüm bölgelerde olabilir. Enfeksiyonun derecesine göre de ağrı hafif, orta dereceli veya şiddetli olur.

Boğaz ve kulak ağrısına yol açan hastalıklar

Akut sinüzit, bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya grip, bahar nezlesi, gırtlak kanseri, diş iltihaplanması, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yemekler, sigara ve alkol kullanmak, şarkı söylemek, çok yüksek sesle bağırmak v.s bu nedenleri çoğaltma şansımız var. Kısaca özetleyecek olursak boğaz ve kulak ağrısı, kulak burun boğaz diye tabir edilen organlardan birinin yorulması ya da mikrop kapması sonucunda oluşur.

Boğaz ve kulak ağrısı tedavi yöntemleri

Tedaviye başlamadan önce ağrının nedeni tespit edilmelidir. Bunun için en iyi yolda doktora başvurmaktır. Doktor dışında doğal tedavi yöntemleri de vardır. Bu yöntemleri de denemenizde bir sakınca yoktur.

Sarımsak, içinde virüs önleyen ve mantar önleyen besin hücreleri bulunduğu için uzun yıllardır tedavi yöntemlerinde kullanılır. Boğaz ve kulak ağrıları için 3 diş sarımsak faydalı olur. Bunu çorbayla veya farklı bir içecek ile almanızda sakınca yoktur. Masaj, kulak ve boğaz ağrısının tedavi sürecinde etki gösteren doğal yollardan  bir tanesidir. 1.5 çay kaşığı zeytinyağı ile birlikte sandal veya kekik yağı kullanabilirsiniz.

Gargara yapmak, kulak ve boğaz ağrısından kurtulmanıza yardım eder. Sıcak su ile tuz gargarası her 40 dakikada bir uygulandığında hastalıktan erkenden kurtulabilirsiniz.  Bunun dışında Arnavut biberi gargarası da etkili bir yoldur. İçerisinde virüsleri önleyen maddeler bulunur. 1.5 bardak sıcak suya 6 tutam Arnavut biberi ekleyin ve en iyi sonuç için 20 dakikada bir gargara yapın. Ayrıca 1.5 fincan sıcak suya 3 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip gargara yapmak da faydalı olur. Sıcak su veya limonlu ve ballı sıcak çay içmeniz boğaz ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Zencefil, ağrı kesici olarak faydalıdır. Zencefil çayı içmeniz boğaz ve kulak ağrısına iyi gelecektir.

]]>
Boğaz Ağrısı Ve Burun Akıntısı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-ve-burun-akintisi.html Sat, 20 Oct 2018 08:42:24 +0000 Boğaz Ağrısı Ve Burun Akıntısı, Boğaz ağrısı ve burun akıntısı özellikle kış aylarında oldukça rahatsızlık verici başımızın belası rahatsızlıklardır. İş yerlerimizde okulda evde burun çekmekten burnumuzu silmek Boğaz Ağrısı Ve Burun Akıntısı, Boğaz ağrısı ve burun akıntısı özellikle kış aylarında oldukça rahatsızlık verici başımızın belası rahatsızlıklardır. İş yerlerimizde okulda evde burun çekmekten burnumuzu silmekten burnumuz tahriş olur kızarır. Boğaz ağrısından yutkunmak güçleşir nefes almak bile zorlaşır. 

Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Nedenleri

Boğaz ağrısına en çok enfeksiyon kaynaklı hastalıklar neden olur. Bakteriler virüsler ağız yolundan girer ve burada vücudumuzun savunma mekanizmasında görev yapan bademciklere takılırlar. Bademcikler kızarır veya şişerek boğaz ağrısına neden olur. Bunun dışında boğaz ağrısına soğuk algınlığı kızamık su çiçeği ve difteri de neden olmaktadır.

Burun akıntısı bir hastalığın habercisi ya da bir hastalığın belirtisidir. Eğer burun akıntısı sıvı ve sürekli akar şeklindeyse bu nezleye işarettir. Eğer burun akıntısı renksiz şeffaf bir haldeyse bu alerjik bir reaksiyonun nedenidir. Eğer akıntı koyu renkte ise enfeksiyon kaynaklıdır. Bu alt ya da üst solunum yolu enfeksiyonu olabilecek iken sinüzit gibi bir enfeksiyonda olabilir.

Boğaz Ağrısı Ve Burun Akıntısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısının geçirmenin en önemli yolu tabi ki bir doktora görünüp boğaz ağrısının nedeni bulunarak o nedene yönelik antibiyotik ya da ilaç tedavisidir. Bunun yanı sıra evde kendi yöntemlerimizle de ağrı geçirilebilir ya da ağrının derecesi azaltılır. Ada çayı kaynatıp içmek iltihapları geçirebilir. Bu sayede boğaz ağrını geçirir. Tuzlu çayı gargara yaparak enfeksiyon kurutulabilir böylelikle ağrı geçer. Bunların dışında sarımsak elma sirkesi gargarası sıcak bitki çayları da ağrıya çözüm olabilir. Bir poşet çaya 2 kaşık bal ve 1 tatlı kaşığı limon ekleyip içmek boğazı rahatlatır gevşetir ve ağrıyı geçirir.

Burun akıntısını geçirmenin en kolay yolu eczaneden alınacak burun spreyidir. Evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz bir çok yöntemde vardır. Tuzlu su hazırlanarak buruna damlatılması burun akıntısını geçiren bir yöntemdir. Ya da zencefil kökünü iyice çiğneyip çıkan suyu içmek de burun akıntısını geçebilir. Bir suyun içine 7 8 damla taze limon suyu damlatıp burna çekmek de iyi bir yöntemdir. Masaj yöntemi de burun akıntısını geçirmek için kullanılan yöntemlerdendir. Burun deliklerine üsten bası yaparak açıp kapattırmak ve gözleri yavaşça ovmak işe yarar. Sıcak su ile duş almak da burun akıntısını geçiren yöntemlerdendir. 
]]>
Boğaz Ağrısını Ne Geçirir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisini-ne-gecirir.html Sat, 20 Oct 2018 10:10:08 +0000 Boğaz Ağrısını Ne Geçirir, boğaz ağrısı basit bir rahatsızlık gibi görünse de aslında çok fazla acı veren ve iyi bir tedavi görülmediği, iyi bir tedavi yapılmadığı sürece daha da bir kötü hale gelmektedir. Bo Boğaz Ağrısını Ne Geçirir, boğaz ağrısı basit bir rahatsızlık gibi görünse de aslında çok fazla acı veren ve iyi bir tedavi görülmediği, iyi bir tedavi yapılmadığı sürece daha da bir kötü hale gelmektedir. Boğaz ağrısının tek bir sebebi yoktur, bademciklerden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda soğuk algınlığından da kaynaklanabilir. Ayrıca boğaz ağrısının oluşmasına özellikle kulakta olmak üzere, burunda da oluşan yaralar, ihtihaplanmalar, zorlanmalar sebep olabilmektedir. Boğaz ağrısı kişilerin, nefes alış verişini de olumsuz olarak etkilemektedir. Her nefes alıp bırakmada boğazda ağrı oluşturmaktadır. Bu ağrılar zaman zaman başı da etkileyerek, baş ağrılarını oluşturabilmektedir. Boğaz enfeksiyonunun vücuda yayılarak vücudu komple etkilememesi için yapılması gereken başlıca tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Boğaz Ağrısını Geçiren Tedavi Yöntemleri Nelerdir, 

Boğaz ağrısını geçiren bazı yöntemler  vardır. Bunlardan birisi ilaç tedavisi yöntemidir. Boğazdaki ağrı eğer bakterilerden kaynaklı ise antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken, aksi halde ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Doktor kontrolü ile alınan ilaç tedavisi dışında bol bol su içilmelidir. Su vücuttaki enfeksiyonu idrar yoluyla atmaya yaradığı gibi aynı zamanda boğazda rahatlama da meydana getirmektedir. Ayrıca hem eczaneden temin edilebilecek gargara hem de evde tuzlu su ile hazırlanmış gargara da boğazı rahatlatmada etkindir. İyi beslenme de direnci arttıracağı için, boğazdaki ağrıları azaltarak zaman içerisinde daha sağlıklı bir hale getirecektir. Portakal, mandalina, kivi, yeşil biber, kuru soğan, sarımsak, yeşil soğan, taze reyhan ve maydanoz direnci arttırarak, boğazdaki yara ve enfeksiyonları iyileştirme konusunda etkili besinler arasındadır. 
        
Boğaz Ağrısı İçin Doğal Yöntemler Nelerdir, 
 • Boğaz ağrıları için doğal yöntemler ve evde hazırlayarak uygulanabilecek durumların en başında sağlığa zararlı ortam ve durumlardan uzak durmak gelir,
 • Bolca su tüketmek gerekir. Bu sayede enfeksiyon var ise enfeksiyonu vücuttan attığı gibi aynı zamanda vücut direncini de arttırmaktadır,
 • Uyunulan odada havanın kesinlikle kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Havayı nemli tutacak önlemler alınmalıdır. Aksi taktirde boğazdaki yaranın iyileşmesi fazlaca gecikebilir,
 • Yeşil biber tüketimi, greyfurt suyu, portakal suyu, mandalina suyu ve posalarının tüketimi boğazdaki ağrıları hafifletmektedir. Bunlar dışında içilebilecek bir adaçayı, uygulanabilecek bir tuzlu gargara da evde rahatça hazırlanıp uygulanabilecek yöntemler arasındadır,
 • Sigara kullanılmamalı ve sigara tüketiminin olduğu mekanlarda vakit geçirilmemelidir. Sigara dumanı, soba dumanı ve havadaki diğer kirliliklerde boğazda yara ve ağrılara sebep olabilmektedir,
 • Elma sirkesi, balla karıştırılmış zencefil, nane limon çayı tüketimleri de boğaza iyi gelerek nemlendirmektedir,
 • Fazla sıcak ve fazla soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır. Gazlı, asitli içecekler içilmemelidir ve ayrıca tüketilen suyun ılık olmasına da dikkat edilmelidir. Ilık tüketilen su aynı zamanda boğazda balgam oluşumunu engellediği gibi var olan balgamıda sökerek atmaktadır.
]]>
Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-dolmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 21 Oct 2018 09:40:00 +0000 Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir: Boğaz dolması, genel olarak bir çok rahatsızlıkların verdiği belirtilerden dolayı boğazlarda şişkinlik hissi ve bu şişkinliklere bağlı olarak nefes almada zorluklara, konuşma zorlukları gi Boğaz Dolmasına Ne İyi Gelir: Boğaz dolması, genel olarak bir çok rahatsızlıkların verdiği belirtilerden dolayı boğazlarda şişkinlik hissi ve bu şişkinliklere bağlı olarak nefes almada zorluklara, konuşma zorlukları gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bundan dolayı boğaz dolması rahatsızlığı için bir çok tedavi seçenekleri mevcuttur. Fakat tedavilerin asıl amacı boğaz dolmasına neden olan rahatsızlığın tedavisi edilmesi amaçlanmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında gribal enfeksiyon, bronşit ve bademcik şişkinlikleri gibi rahatsızlıklar gelmektedir. Ve özellikle zararlı bakterilerin boğaza nüfuz etmesi ile boğaz dolması gerçekleşir. Ve tedavisi için antibiyotik kullanımı gerçekleşir. Her ne kadar doktor kotrolünde ilaç tedavisi gerçekleşse de tedavi son bulmayana kadar boğaz dolması geçmemektedir. Bundan dolayı, hem tedavi sürecini kısaltmak hemde boğaz dolmasının verdiği rahatsızlıkları minimum seviyeye çekmek için besin takviyesi yaparak rahatlayabilirsiniz. Bizde sizler için bitkisel tedavi ile kendiniz evde hazırlayabileceğiniz besinleri açıklayacak olursak

Boğaz Dolmasına İyi Gelen Besinler Ve Yapmanız Gerekenler
 • Boğaz dolması ile birlikte şiddetli boğaz ağrıları içinde en etkili besin kaynağı limon bal ve zencefil karışımı iyi gelmektedir. Bundan dolayı, her mevsim için evinizde belirteceğimiz karışımı bulundurmanızda fayda vardır. Birer orta boy kavanozun içeriğine 2 adet limonu temiz yıkadıktan sonra kabukları ile birlikte dilimleyerek kavanozun içerisine atınız ardından yarım su bardağı kadar balıda ekleyin ve son olarak yarım çorba kaşığı kadar zencefil tozunuda ekleyerek kavanozun içerisinde iyice karıştırın ve hava almayacak şekilde sıkıca kapağını kapatınız. Bu karışımı iki  ay kadar serin bir ortamda beklettikten sonra kullanımını sağlayabilirsiniz.
 • Diğer etkili olan yöntem ise sıcak süt ve bal karışımı ile boğaz dolmasının geçmesini sağlayabilirsiniz. Bir bardak sütün içeriğine birer tatlı kaşığı bal karıştırırak uyumadan önce kullanabilirsiniz. Bu şekilde gece boyu boğazlarınız yumuşayacak ve boğaz dolmasına neden olan balgam veya iltihapları sabahları çıkarttığınıza şahit olacaksınız.
 • Aynı zamanda boğaz dolmasında bol bol su tüketimini sağlayın ve asla soğuk içecekleri tüketmeyiniz.
 • Özellikle bademcik rahatsızlıklarına bağlı olarak gerçekleşen boğaz dolmalarında pekmez oldukça etkilidir. Bir kase pekmezin içerisine yarım çorba kaşığı kadar tereyağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Pekmez türlerinde ise dut pekmezi ve sıcak olması daha etkilidir.
 • Bununla birlikte boğaz dolmasında gün içerisinde rahatlamak için nane ve limon tüketerek rahatlayabilirsiniz. Nane ve limon diğer besinler gibi iyileşmesini sağlamakla birlikte kısa süre içerisinde direkt rahatlamanızı sağlayacaktır.
]]>
Boğaz Ağrısı Ve Öksürük https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-ve-oksuruk.html Sun, 21 Oct 2018 15:31:08 +0000 Boğaz Ağrısı Ve Öksürük, Boğaz ağrısı, üst solunum yollarının enfeksiyon kapması ile insan vücudunun boğaz bölgesinde ağrı oluşmasına toplum arasında boğaz ağrısı denir. Doktorlar ise üst solunum enfeksiyonu Boğaz Ağrısı Ve Öksürük, Boğaz ağrısı, üst solunum yollarının enfeksiyon kapması ile insan vücudunun boğaz bölgesinde ağrı oluşmasına toplum arasında boğaz ağrısı denir. Doktorlar ise üst solunum enfeksiyonu derler. Boğaz ağrısı öksürüğe de sebep olur. Boğazda biriken iltihap farenjit tesiri yapar. Öksürük, insan vücudundaki mikropları atması için verdiği bir reaksiyondur.

Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Nedenleri

 • Bakteri ve virüslerle oluşur.
 • Reflü rahatsızlığı ile meydana gelir.
 • Tümörlerle meydana gelir.
 • Alerjik maddelerle meydana gelir.

Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Bu boğaz ağrısı ve öksürük rahatsızlığı doktorlar tarafından verilen üst solunum yolu ilaçları ile kolay bir şekilde tedavi altına alınabilir. Bazı zamanlarda ise boğaz ağrısı ve öksürük  kusma ve ateş ile birlikte de görülebilir. Bu kusma ve ateş şikayetleri başladığı mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Evde Tedavi Yöntemleri

Toplum arasında bilinen en doğal olan antibiyotik yolu ise sarımsak yemektir. Sarımsak içinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde en etkili kullanılan bir yönetimdir. Boğaz ağrısı ve öksürük için doğal bitkilerden hazırlanan bitki çayları ve gargara tedavisinde yardımcı olur. Bal ve elma sirkesi de boğaz ağrısı ve öksürük tedavisine iyi gelmektedir. Limon ve suyla yapılan gargara boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde yardımcı olur. Karbonat ve su ile yapılan gargara boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde yardımcı olur. Ada çayı ile yapılan çay, ıhlamur çayı, melisa çayı, elma ve tarçın çayı,  yabani sarımsak çayı boğaz ağrısı ve öksürüğe çok iyi gelen çaylardır.

Boğaz Ağrısı Ve Öksürük İçin Ihlamurlu Elma Çayı 

 • Bir tutam ıhlamur
 • 2 bardak su
 • Yarım çay kaşığı zencefil tozu
 • 1 elma dilimi
 • 1 kaşık bal

Hazırlanışı; Bir demliğe suyu koyunuz ve suyun içerisine ıhlamur, zencefil tozunu ve elma dilimini ekleyerek 5-6 dakika kaynatınız. Kaynadıktan sonra 10 dakika kadar demlenen bu çaya bal katarak sıcak sıcak içiniz. Boğaz Ağrısı Ve Öksürük İçin Tarçınlı Bitki Çayı 

 • 1 kabuk tarçın
 • 3 elma kurusu
 • 1 zencefil kurusu
 • 2 bardak su
 • 1 kaşık elma sirke
 • 1 kaşık bal

Hazırlanışı; Bir demliğin içerisine suyu koyunuz ve içerisine zencefil ve elma kurularını, kabuk tarçını koyarak 5 dakika kaynatınız. Kaynadıktan sonra 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Demlenince içerisine elma sirkesini ve balı ekleyerek sıcak bir şekilde içiniz. 

 

]]>
Boğaz Tıkanıklığı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-tikanikligi.html Sun, 21 Oct 2018 16:51:11 +0000 Boğaz Tıkanıklığı, Boğaz tıkanıklığı genellikle bir hastalık sebebi ile oluşur. Ayrıca tıkanıklığın sebebi yenilen besinlerin boğazda takılması veya boğaza yabancı cisimler kaçması da olabilir. Şayet bir yab Boğaz Tıkanıklığı, Boğaz tıkanıklığı genellikle bir hastalık sebebi ile oluşur. Ayrıca tıkanıklığın sebebi yenilen besinlerin boğazda takılması veya boğaza yabancı cisimler kaçması da olabilir. Şayet bir yabancı cismin boğaz yolunu tıkaması neticesi nefes alma zorlaşmış ise hemen bir sağlık kurumuna gidilmeli ve bu arada da zaman geçirmeden nefes yolunu açmak için gerekli olan ilk yardım tedbirleri alınmalıdır. Hastalık, enfeksiyon ya da bademcik şişmesi gibi problemlerden dolayı boğaz tıkanması baş göstermiş ise bu durumda da iyileştirici tedavi için doktora müracaat edilmelidir.

Boğazda tıkanıklığın ve nefes alamamanın temel nedenlerinden biri mikrobik olarak kişinin hastalığa yakalanması ve nezle, grip, soğuk algınlığına girmesi ile olur. Soğuk kış mevsiminde fazla soğukta kalma ile ve sıkı giyinmeme ile de bireyin boğazdaki tıkanıklık ve nefes alamama ile baş etmesi gerekebilir. Bu durumda daha titiz davranmak gereklidir. Bu tarz boğaz tıkanıklıkları çok sık rastlanan ve problem olan bir durum değildir. Uzman kontrolünde bir antibiyotik kullanımı ve sıcak içecekler tüketilerek eski durumuna ve sağlığına kavuşur.

Boğazda tıkanıklık ve nefes alamamanın bir diğer nedeni de orta kulak iltihabının olmasıdır. Orta kulakta oluşan bu iltihap ile bireyin sağlığı olumsuz etkilenir ve boğaz ağrısı bununla beraber yoğun bir kulak ve baş ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrıların oluşumuna sebep olan orta kulak enfeksiyonlarının çözümü iltihap kurutucu ilaçların kullanımıdır. Yine bunun kararını uzman hekim verecektir. Bu yolla kulaktaki ağrı ve boğazdaki tıkanıklık gider.

Boğaz tıkanıklığı sebepleri:

 • Boğazdaki tıkanıklık ve nefes alamama normalde sıradan bir hastalık ve soğuk sebebiyle oluşabilir. bu bir grip, nezle veya soğuk algınlığı virüsüyle oluşabilir.
 • Kişinin boğazının tıkanması o kısma sert bir darbe alma, cisim batmasıyla da olabilir.
 • Bireyin boğaz tıkanıklığı bedene tanımlanamaz bir virüsün girmesiyle oluşan mikrobik bir hastalıkta olabilir.

Bu sebeple bu durumu ciddiye almak ve en kısa sürede uzman doktorla görüşmek gerekir.

Boğaz tıkanıklığı tedavisi: Boğaz tıkanıklığına virüslerin sebep olduğu düşünüldüğünde antibiyotik verilmesi gerekli değildir. Fakat sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktadırlar. Antibiyotik olarak penisilin türevleri, sefalosporin ya da makrolidler kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Pastiller çoğunlukla faydasızdır. Hem hekimin tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat edilmesi gereklidir. Alerji, burun kemiğinde eğrilik ya da burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar uygun biçimde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Geniz akıntısın azaltıcı ilaçlar ya da ağız gargaraları kullanılır. Bazen reflüyü önleyici ilaçlarda verilebilir. Bireyin dikkat edeceği durumların başında sigaranın dumanından bile uzak durmak gelmektedir. Dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir: 

 • Sigara ve alkol almamak 
 • Boğazı temizlemeye çalışmamak
 • Üşümemeye çalışmak 
 • Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak 
 • Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak 
 • Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak 
 • Reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay-kahve-alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak 

]]>
Bebeklerde Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-kizarikligina-ne-iyi-gelir.html Sun, 21 Oct 2018 23:19:36 +0000 Bebeklerde Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir, bebekler özellikle altı aydan küçükler ise hastalanmaları en ufak soğuk algınlığı bile anne ve babalar için bir kabus haline gelir ve tedavileri son derece güçtür. Bebekler iç Bebeklerde Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir, bebekler özellikle altı aydan küçükler ise hastalanmaları en ufak soğuk algınlığı bile anne ve babalar için bir kabus haline gelir ve tedavileri son derece güçtür. Bebekler için bir çok ilaç kullanılamaz hatta antibiyotik türevi ilaçlar tavsiye edilmez. Bu sebeple bebeklerin hastalanması son derece dikkatli bakım gerektiren bir süreçtir. Bir bebeğin boğazında kızarıklık bir çok sebepten kaynaklanabilir. Özellikle evde başka kardeşler var ise onlardan geçebilecek nezle ve grip veya ebeveynler tarafından taşınacak herhangi bir bakteri ya da virüs, bunlara ek olarak anne sütü alan bebekler için boğaz kızarıklığı sebepleri arasında mantar ya da çeşitli aftlar sayılabilir. Bebeğin boğazındaki kızarıklığın sebebi tespit edilirse tedavisi kolayca yapılabilir ve bebek rahatlatılabilir. 

Bebeklerin Boğazındaki Kızarıklık Nasıl Tedavi Edilir:

Bebeklerin boğazında oluşan kızarıklıkların tespit edilmesi hayli güçtür. Bebekler ağlamadıkları ya da dikkatli bir şekilde boğazlarına bakılmadığı sürece kızarıklık fark edilemez. Annelerin özellikle altı aydan küçük bebeklerin bedenlerini sık sık kontrol etmeleri gerekir. Özellikle boğaz gibi kolayca görülmeyen kısımların kontrolü önemlidir. Bebekler boğaz enfeksiyonlarına her zaman ilk anda reaksiyon vermeyebilirler, bazen kaptıkları bir hastalık iyice ilerleyene kadar fark edilmez. 

Bebeklerin boğazında oluşan kızarıklık farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Önemli nedenlerden biri herhangi bir soğuk algınlığı ya da yetişkinlerden kapılabilecek bir hastalık şüphesidir. Bu durumun hızla tedavi edilmesi gerekir aksi halde bebeğin beslenmesi zorlaşır ve dikkatli olunmaz ise daha ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bir diğer sebep annenin beslenme sırasında memesi üzerinden geçebilecek mantar sebebidir. Bu durum sadece boğazda değil tedavi edilmez ise dil ve yanak içlerinde de kızarıklık ve beyaz pamuk görüntüsü şeklinde belirebilir.

Bebeklerin boğazında oluşan kızarıklık bir virüs ya da bakteri kaynaklı ise bir çocuk doktoru tarafından kontrol edilmeli ve hekimin uygun gördüğü şekilde tedavi edilmelidir. Kızarıklık mantar kaynaklı ise karbonatlı su ile dilin ve yanakların silinmesi ve anne sütü vermeden önce annenin meme başını yine karbonatlı su ile temizlemesi gerekir.

Bebek sadece ufak bir soğuk algınlığı geçiriyor ise ve sadece bu sebepten boğazında kızarıklık var ise bebeğe altı aydan büyük ise, bitki çayı yapılıp içine bir kaşık pekmez katılarak verilebilir. Bebek iki yaşın altında ise bal verilmez bu sebeple pekmez kullanmak gerekir. Bebek için ıhlamur hazırlanabilir ve günde bir kaç defa bir iki çay kaşığı verilebilir. 

Bebeklerin boğazındaki kızarıklığı giderebilmek için sebebini öğrenmek gerekir. Bunun dışında bebek beslenmesi sırasında kullanılan eşyaların temiz olması anne sütü veren annelerin beden hijyenine önem vermesi ve evde hasta kişi var ise bebekten uzak durması gerekmektedir. 
]]>
Boğazda Gıcık https://www.bogaz.gen.tr/bogazda-gicik.html Mon, 22 Oct 2018 09:02:34 +0000 Boğazda Gıcık, öksürük isteği ile karışık boğazda karıncalanma ve gıcıklanma hissidir. Boğazda gıcık durumu basit rahatsızlık olarak meydana çıkabilir ama bazen de uzun bir süre geçmeyen gıcıklar da meydana geleb Boğazda Gıcık, öksürük isteği ile karışık boğazda karıncalanma ve gıcıklanma hissidir. Boğazda gıcık durumu basit rahatsızlık olarak meydana çıkabilir ama bazen de uzun bir süre geçmeyen gıcıklar da meydana gelebilir. Uzun süre olan boğazda gıcık insanlarda uykusuzluklara ve boğazda iltihaplanmalara sebep olur. Bu boğazda gıcık rahatsızlığı aşırı derecede öksürük yapar ve kişinin boğulmasına bile sebep olabilir.

Boğazda Gıcık Nedenleri

Susuz Kalmak, en çok karşılaşılan bir nedendir. Boğazda bulunan hassas dokuları korumaya yetecek kadar mukus salgılanamaz ise boğaz kurur ve boğazda gıcık hissi başlar.

İltihap, virüslerden kaynaklanan yutak iltihabı boğazda gıcığa sebep olabilir.

Tahriş, boğazın tahriş olması boğazda gıcık olmasına neden olur. Boğazda tahriş olmasının en önemli nedeni tütün mamulleri tüketimidir. Aşırı derecede tozlu ve dumanlı ortama maruz kalmak da boğazı tahriş eder.

Alerji, özellikle polen alerjisi boğazda gıcık oluşmasına neden olabilir.

Psikolojik Nedenler, boğazda gıcık, sürekli boğaz temizleme takıntısıyla bağlantılıdır. Mesela hiçbir dış sebep olmamasına rağmen kişi alışkanlık haline getirildiği için boğazda gıcık hissi olabilir.

Boğazda Gıcık Tedavisi

Boğaz Damla Ve Spreyleri Kullanınız, boğaz pastilleri tükürük salınımını artırır ve boğazda koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu durumda boğazda gıcık hissini azaltmaktadır. Boğazda gıcık hissi özellikle alerji veya hastalık yüzünden meydana gelmiş ise boğaz sprey ve damlaları kullanmalısınız.

Zencefil Ve Bal Karışımı, bir çay kaşığı zencefil ile bir çay kaşığı balı karıştırarak yerseniz boğazda gıcık hissini azaltacaktır. Bu karışımı gün içerisinde çayınıza karıştırarak tüketiniz veya yatmadan önce yemelisiniz.

Tuzlu Su Gargarası Yapınız, bir su bardağı kadar suyun içine bir çay kaşığı tuz atıp karıştırınız. Bu yaptığınız karışım ile on beş saniye boyunca gargara yapınız. Üç işlemi üç kez tekrarlayınız. Bu yaptığınız gargara boğazda gıcık hissini azaltacaktır. Ama kesinlikle tuzlu suyu sakın yutmayınız.

Zerdeçal Ve Süt Karışımı, bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı zerdeçalı karıştırarak içiniz. Süt içmeyenler için süt yerine su ile bu karışımı yapabilirsiniz. Bu karışım boğazda gıcık hissini azaltacaktır.

]]>
Sürekli Boğaz Şişmesi https://www.bogaz.gen.tr/surekli-bogaz-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 17:31:34 +0000 Sürekli Boğaz Şişmesi: Boğazlarımız genel olarak işlevi ve konumu itibariyle vücudun birer bekçisi veya sigortasıda diyebiliriz. Özellikle vücuda nüfuz eden zararlı bakteri ve virüslerin ilk durağı boğazlardır. Boğazl Sürekli Boğaz Şişmesi: Boğazlarımız genel olarak işlevi ve konumu itibariyle vücudun birer bekçisi veya sigortasıda diyebiliriz. Özellikle vücuda nüfuz eden zararlı bakteri ve virüslerin ilk durağı boğazlardır. Boğazlarımızdaki bademcikler özellikle direk bu zararlı bakteri ve virüslerin diğer organlara bulaşmaması için asla vücuda yayılmasına izin vermez. Tabi ki bunlar gerçekleşirken bademciklerde ve boğazlarda şişkinler meydana gelmektedir. Bundan dolayı, bakteri ve virüsler tamamen yok olana kadar boğazlarda şişkinlikler kolay kolay geçmez. Kişinin bünyesine ve bağışıklık sistemlerine bağlı olarak kiminin ki kısa sürede geçerken kiminin ki ise uzun süre devam etmekte ve hatta bağışıklık sistemlerin güçsüzlüğününden, rahatsızlanmakla birlikte sürekli boğaz şişmesi meydana gelmektedir. Sürekli boğazların şişmesinin engellenmesi için ilk olarak boğazların neden şiştiğini tespit etmeli ve ardından boğazlarda oluşan şişkinliklerin tedavisi gerçekleşmelidir.

Sürekli Boğaz Şişmesine Neden Olan Faktörler

Sürekli boğaz şişmesine neden olan bir çok faktör mevcuttur. Bunlar arasında ilk sırayı alan bademciklerin kızarıklaşması ve şişmesine bağlı olarak gerçekleşen boğaz şişmeleridir. Nitekim bunun dışında boğaz iltihaplanması ve gribal enfeksiyonların kapmasıda sürekli boğaz şişmelerine neden olmaktadır. Bundan dolayı, kişi özellikle soğuk kış aylarında çok dikkat etmelidir. Belirtmiş olduğumuz rahatsızlıklar genel olarak kış mevsimlerinde soğuklara bağlı olarak bünyenin yani bağışıklık sistemlerin zayıflaması ile çok çabuk rahatsızlıklanabilmektedir. Ayrıca boğaz şişmesinin yaygın nedenlerinden bir diğeri ise mevsim ayırt etmeksizin soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi ile de sürekli boğaz şişmeleri meydana gelmektedir.

Sürekli Boğaz Şişmesi Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi aşamasında ilk olarak boğaz şişmesine neden olan rahatsızlığın tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü boğaz şişmesi genel olarak başka rahatsızlıkların belirtisi olarak meydana gelmektedir. Neden olan rahatsızlık tam anlamıyla son bulmadıkça boğazlarda şişkinlikler geçmeyecektir. Kulak burun boğaz doktoru kontrolünde gerekli tahlil ve tetkikler yapılarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ve genel olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Boğaza nüfuz edilen zararlı bakteri ve mikroplar antibiyotik yardımıyla son bulacaktır. Tabi ki son bulması uzun süreceğinden sürekli olarak boğazlarda şişkinlikler devam edecektir. Sizde aynı zamanda boğazlarda şişkinliklerin daha az rahatsızlık vermesi ve tedavi sürecinin kısalması için evde gerekli besin takviyesi yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise:
 • Bol miktarda sıcak içecekleri tüketebilirsiniz. Özellikle sıcak su boğazların yumuşamasını sağlayacaktır
 • Sıcak süt ve bal karışımını gece uyumadan önce kullanabilirsiniz.
 • Pekmez ve tereyağı karışımıda boğazların yumuşamasını sağlayacaktır.
 • Kaynatılmış nane limon da aynı zamanda boğazların yumuşamasını sağlayabileceği gibi uzun süre boğazları nemli tutacaktır.

]]>
Bal Boğaz Ağrısına İyi Gelirmi https://www.bogaz.gen.tr/bal-bogaz-agrisina-iyi-gelirmi.html Tue, 23 Oct 2018 04:38:15 +0000 Bal Boğaz Ağrısına İyi Gelirmi, Boğaz ağrısı sadece kışın değil her mevsim insan hayatını olumsuz etkileyen, enfeksiyondan ( mantar, virüs, bakteri vb.) kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Hangi meslekten olursak Bal Boğaz Ağrısına İyi Gelirmi, Boğaz ağrısı sadece kışın değil her mevsim insan hayatını olumsuz etkileyen, enfeksiyondan ( mantar, virüs, bakteri vb.) kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Hangi meslekten olursak olalım yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden hemen iyileşmek isteriz. Bunun için her evde kolaylıkla bulunabilen balın boğaz üzerindeki iyileştirici etkisini açıklayacağız. Bal, Önemli bir antioksidandır. Antioksidanlar: Genellikle bitki besinlerinde bulunan ve en etkili antioksidanlar arasında gösterilmiş olan "polifenoller" bakımından zengin olan bal hastalıklara sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldırıp koruma sağlar. Ayrıca antibakteriyeldir. Boğazı tahriş eden ve ağrımasına sebebiyet olan iltihabı önler. İyi bir öksürük gidericidir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bal Tarifleri

Bal-Limon Karışımlı Çay:Hazırlanması son derece kolaydır. Bir bardak sıcak suya iki tatlı kaşığı bal ile bir limonun suyu karıştırılır. Su biraz soğuyunca yani ılıklaşınca içilir. Bu karışım boğaz ağrısını dindirecektir. Günde iki kez yapılması tavsiye edilir. Kişi eğer bu karşımı içmek istemiyorsa gargara da yapabilir. Tabi balın bardağın altına toplanmaması için iyice karıştırılmalıdır.

Bal ve Sirke Karışımı: Asitli olan sirke ağrıya yol açan bakteri ve virüsleri yok ederken bal boğazı yumuşatır. İkisinin bir araya gelmesi boğaz ağrısı açısından iyileştiriciliği yüksektir. Bir bardak sıcak suya bir yemek  kaşığı bal ve bir yemek kaşığı elma sirkesi konulur. Su biraz soğuyunca içilir. Eğer ki kişi bunu içmek istemiyorsa miktarını ikiyle çarpıp günde 1-2 kez gargara yapabilir. ( 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı sirke)

Bal-Zencefil Karışımı:Zencefil rahatlık ve ferahlık veren bir bitkidir. Bal ile bir araya gelince özellikle kaşınan, iltihap tutmuş ve ağrı yapan boğaza çok faydalıdır. Hazırlanışı şöyledir: Bir bardağa yarısı kadar zencefil konur ve üzerine iki yemek kaşığı bal konulduktan sonra sıcak su konulur 10 dakika demlendikten sonra içilir. Günde iki kez tekrarlanabilir. Ayrıca buharını da içinize çekerseniz hem boğazınızdaki hem de akciğerdeki tıkanıklara iyi gelecektir. Balda enfeksiyonlara karşı iyi gelecektir.
]]>
Hamilelikte Boğaz Ağrısı https://www.bogaz.gen.tr/hamilelikte-bogaz-agrisi.html Tue, 23 Oct 2018 16:58:02 +0000 Hamilelikte Boğaz Ağrısı: Gebelik, kadınların vücut sağlığı ile ilgili daha dikkatli olmaları gereken bir vakittir. Sebebi vücutlarının gıda ve oksijene çok ihtiyaç duymasıdır. Yani bu durumda, rastgele bir hastalıkla Hamilelikte Boğaz Ağrısı: Gebelik, kadınların vücut sağlığı ile ilgili daha dikkatli olmaları gereken bir vakittir. Sebebi vücutlarının gıda ve oksijene çok ihtiyaç duymasıdır. Yani bu durumda, rastgele bir hastalıkla karşılaşmak hem anneyi hem de bebeği daha çok rizikoya sokar. Birçok anne adayının boğaz ağrısından şikayet etmesi rastlanabilen bir durumdur.  Gebelik esnasında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için ilaç alırken olabildiğince dikkatli olmak gerekir. Çünkü hamilelikte tüketimi tavsiye edilmeyen çok ilaç vardır. Boğaz ağrısı tedavisi çok basit olsa da, hamilelerin ilaçlar yerine natürel çarelere ağırlık vermesi gerekir.  

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur
Boğaz enfeksiyonlarının çokluğu genelde bir şahıstan diğerine geçebilen streptokok grubu olarak tanınan bir bakteri sebebiyle oluşur.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri
Boğaz enfeksiyonu bulguları insandan insana değişiklik gösterir ve ilaveten ehemmiyet yönünden da değişiklik gösterir. Gebelikte en sık karşılaşılan boğaz enfeksiyonu bulguları şunlardır:
 • Boğaz ağrıları
 • Boğazda yanma ve tahriş
 • Kırmızı, şişmiş bademcikler
 • Boğazda sık sık ağrı
 • Boyun kısmında şişkinlik
 • Yutmada ve yemede güçlük
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik şikayeti ve yorgunluk şikayeti
 • Ateş
 • Normalden fazla terleme
 • İştah kaybı
 • Lenf bezlerinde büyüme
Boğaz enfeksiyonları genelde kendi kendine geçse de, bir süre devam etmesi boğaz yakınındaki dokulara yayılabilir. Hamilelik devresi bedenin daha kırılgan bulunduğu ve hastalıklara daha açık duruma geldiği dönemlerdendir. Çoğu anne adayı bu süreçte ilaçlardan olabildiğince uzak durmalı ve natürel yöntemlerle hastalıklarına çözüm bulmaya çalışmaktadır. Gebelikte katiyen hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın. Rahatsızlığınız yalnızca boğaz ağrısı ile sınırlı değilse ya da ağrınız aldığınız tedbirlere karşın azalmıyorsa kesinlikle hekiminize danışın.

Hamilelikte boğaz ağrısı için öneriler
 • Her vakitteki gibi çay hazırlayınız, özellikle kafeinsiz olmasını sağlayın. Bir çay kaşığı kadar limon suyu ve bir çay kaşığı ölçüsünde bal ekleyin. Karıştırın ve sıcakken yudumlayın. Çok sıcak olmasın, zira bu boğazı tahriş ettiğiyle kalır.
 • Kaynatılmış suya zencefil dilimleri atınız ve bu suyla her vakitte gibi çay hazırlayın. Bu karışıma bir çay kaşığı limon suyu ekleyin ve sıcakken yudumlayın. Bu, aynı vakitte soğuk algınlığından kurtulmaya da yardımcı olacaktır. 
 • Biraz ılık su alın ve tuz ekleyin. Bu çözeltiyle gargara yapın ama yutmayın. Karışımdaki tuzluluk, bakterileri rahatsız eder ve hücresel su ya da sıvı dengelerini bozar.
 • Fesleğen yaprağı gibi bitkiler hamilelikte boğaz ağrısı varlığında yardım edebilir. Suyla dolu bir su ısıtıcısı içerisine 15-20 tane ezilmiş fesleğen yaprağı ekleyiniz. Bu çözeltiyi kaynatın, ardından süzün ve soğuması için bir vakit bekletin. Bu çözeltiyle gargara yapabilir, hem de bunu içebilirsiniz.
 • Biraz su kaynatınız ve bir kaşık toz tarçın ekleyiniz. Hem de bir tutam karabiber ve iki çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Hamilelikte boğaz ağrısı için bu karışımı sıcak iken için.
]]>
Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-enfeksiyonu-kac-gunde-gecer.html Wed, 24 Oct 2018 05:01:34 +0000 Bebeklerde boğaz enfeksiyonu kaç günde geçer, bebekler vücut sistemi olarak zayıf varlıklar olduğu için bağışıklık sistemleri zayıf olarak dünyaya gelirler. sağlıklı ve gerekli miktarda beslenmezler ise enfeksiyon kapmaları Bebeklerde boğaz enfeksiyonu kaç günde geçer, bebekler vücut sistemi olarak zayıf varlıklar olduğu için bağışıklık sistemleri zayıf olarak dünyaya gelirler. sağlıklı ve gerekli miktarda beslenmezler ise enfeksiyon kapmaları çok yüksek olur. Bu sebepten dolayı bilinçli bir bakım gerektirirler. Anne karnından çıktıktan sonra sürekli anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Böylece vücutları zararlı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmış olur. Ayrıca beslenmenin yanı sıra temizlik açısından da dikkatli bir şekilde bakımlarının yapılması şarttır. Aksi taktirde enfeksiyon herhangi bir sebeple vücutlarına girerse bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olurken; bağışıklık sisteminin çökmesine bile sebep olabilir. Bebeklerde genellikle boğaz enfeksiyonu görülür. Bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi halinde uzak durulması kolay olurken; vücuda alınması halinde atlatılması daha kolay olur.

Bebekler 6 aydan sonra anne sütünün korumasından çıkarak bağışıklık sistemini geliştirmeye başlar. Bağışıklık sistemi ne kadar gelişmeye başlasa da bazı nedenlerden dolayı ve enfeksiyonlara maruz kalabilirler. Bunların sebepleri mevsim geçişleri ,bebeklerin hassas yapıları, klima çarpmaları, havanın aniden soğuması ve sıcak olması gibi sebepler ve bunun yanı sıra boğazını tahriş eden enfeksiyonlar olabilir. Boğaz enfeksiyonları beta hemolitik olarak adlandırılır. Bebekler bağışıklık sistemi tarafından bakterilerin karşısında korunmasız olmasından virüsler boğazda enfeksiyonlara sebep olur. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarının başlıca sebepleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonları yer alır. Bu sebepten dolayı boğaz enfeksiyonuna yakalanan bebeklerin mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerekir.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu kaç günde geçer, tedavisi nasıl yapılır
 • Bebekte bulunan boğaz enfeksiyonunun tedavi edilmesi için öncelikle gerekli testlerin yapılması boğazda bulunan enfeksiyonun türünün saptanması gerekir. 
 • Boğaz enfeksiyonları hafifletici ilaçları uygulanması ile ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar sayesinde tedavi edilmesi sağlanır. Bu ilaçların belirli kullanımından sonra doktor kontrolünde kesilmesi gerekir. 
 • Boğazda bulunan enfeksiyon etkeni bakteri ise antibiyotik ilaçların bebekler için olanının uygulanması gerekir. Antibiyotik tedavisinde bebeklerin doktor kontrolünün içerisinde uygulanması şarttır. Uygulanmaya başlanması halinde Antibiyotik kullanımı sonrasında 2 gün içerisinde hastalık belirtilerinde azalma başlanması gözlenir. 
 • Bebeklerde bakteri sebeple oluşan enfeksiyonlarda ateş yükselmesini önlemek için ateş düşürücü şuruplar da kullanılmalıdır. 
 • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığının dengede tutulması son derece önemlidir. Ayrıca bebeğin terlememesi gerekirken; kalın giydirilmemesi şarttır. Bulunduğu ortamlarının temizliğine dikkat edilmesi; bakteri, virüs gibi hastalıkları  bulaştıracak hijyenik olmayan eşyaların çocuğun bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması gerekir. 
 • Ayrıca boğaz enfeksiyonu geçiren bebeklerin bulunduğu ortamda pencerenin açık kalmaması; havalandırma olması halinde çocuğun odadan çıkartılması gerekir. 
 • Bebeklerde görülen boğaz enfeksiyonunun giderilmesi için çocuğun kullandığı emzik, biberon gibi aparatların kaynatılarak temizliğinin sağlanması önemlidir. Ayrıca kullandıkları oyuncaklarının mikrop barındırmayacak şekilde olmasına, verilen oyuncağın sürekli hijyeninin sağlanmasına dikkat edilmesi son derece önemlidir. 
 • Böylelikle ilaç tedavi ve hijyen kuralları içerisinde bebeklerin bir hafta içerisinde enfeksiyondan uzaklaştırılması sağlanır. Bu süreç içerisinde bebekte görülen herhangi bir değişiklikte doktorla irtibat halinde olunması gerekir. Bu makalemizde bebeklerde boğaz enfeksiyonu kaç günde geçer, sorusuna cevap verdik. Umarız yararlı bir makale olmuştur.
]]>
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Çorba https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-iyi-gelen-corba.html Wed, 24 Oct 2018 21:17:49 +0000 Boğaz ağrısına iyi gelen çorba, Boğaz kısmında oluşan ağrılar genellikle grip, nezle, diş eti iltihapları, sigara içmek, burunda oluşan tıkanıklıklar, toz ve kirden dolayı üst solunum yolları tahriş olur ve enfeksiyonlar Boğaz ağrısına iyi gelen çorba, Boğaz kısmında oluşan ağrılar genellikle grip, nezle, diş eti iltihapları, sigara içmek, burunda oluşan tıkanıklıklar, toz ve kirden dolayı üst solunum yolları tahriş olur ve enfeksiyonlar meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı oluşan boğaz ağrısı, konuşma zorluğuna yol açtığı gibi yemek yediğinizde ağrılar meydana gelir. Yutkunma sırasında zorlanma yaşanır.

Mevsimsel özellikle kış aylarında gribe bağlı bir boğaz ağrısı oluşmuşsa bunu kendi kendimizin doktoru olarak ağrıyı geçirmek mümkündür. Genelde soğuk algınlığından kaynaklı boğaz ağrısında doktora gidildiğinde, eğer çok ciddi seviyelere ulaşmamışsa size ilaç yazmak yerine lokal tedavi yöntemleri önerebilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçların yanı sıra, evinizde boğazınızı yumuşatacak, rahatlamanızı sağlayacak ve ağrınızı azaltacak bir kaç önerisi olacaktır. Bunlar; pastil, gargara, dinlenme gibi yöntemler ve önerilerle hastalığı atlatmanızı önerebilir. Bu yüzden boğaz ağrısının geçmesi, tahrişin azalması için bol bol sıvı tüketilmelidir. Tahrişi azaltmak için az konuşun ya da mümkünse hiç konuşmayın.

Yukarıda belirtiğimiz gibi boğaz ağrısını gidermenin en önemli ve birinci kuralı bol bol sıvı tüketmektir. Ve o yüzden çorba tüketmek boğaz ağrısına çok iyi gelir. Geleneksel tedavi yöntemleri de yani annelerimizden ve anneannelerimizden öğrendiğimiz şey boğazımızın ağrıdığı zaman sıcak şehriyeli tavuk çorbası içmek olacaktır. Sıcak derken çok çok sıcak olmamasına dikkat edin. Ilıktan biraza daha sıcak olmalıdır. Şehriyeli tavuk çorbası boğaz ağrısında ilk akla gelen çorba çeşitidir. Burada çorbadan ziyade tedavide bol sıvı tüketmek amaç olduğu için diğer çorbalarında faydası olacaktır.
Tavuk suyuyla çorba hazırlandığında yağ ilave etmenize gerek yoktur. Küçük tavuk parçacıklı çorbalar enerji verir ve tok kalmanızı sağlar. Tavuk sulu sebze çorbaları ve tavuk sulu şehriye çorbaları, nötrofil ismi verilen iltihap hücrelerini engeller. Nötrofiller, solunum yollarında mukus salgısını arttırarak öksürük, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi hastalık belirtilerinden sorumlu hücrelerdir. Gelelim şehriyeli tavuk çorbasının nasıl yapıldığına;

Boğaz ağrısına iyi gelen çorba için Malzemeler
 • Bir su bardağı tavuk suyu
 • Bir çay bardağı tel şehriye
 • İki yemek kaşığı un
 • Bir yemek kaşığı limon suyu
 • Haşladıktan sonra didiklenen göğüs eti
 • Üç su bardağı sıcak su
 • Yeterince tuz, karabiber, kırmızı pul biber, nane
Boğaz ağrısına iyi gelen çorba yapılışı

Orta boy bir tencereye tavuk suyu, üç su bardağı suyu, didiklenmiş tavuk etlerini ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine tel şehriyeleri ilave edip karıştırın. Limon suyu, unu ve az miktarda suyu çırparak çorbaya ilave edin. Tel şehriyeler pişmeye yakın tuz, nane, karabiber, kırmızı pul biberi ekleyin. Beş dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Tavuk; protein, madensel tuzlar ve vitaminler bakımından çok zengindir. Güç ve enerji verir. Eski hekimler tavuk etini ve tavuk suyuna çorbayı, pek çok hastalığa karşı ilaç olarak verirlerdi. Bu yüzden soğuk algınlığında ve gripte boğaz ağrısını geçirmek için, tavuk suyuna şehriye yada sebze çorbaları Boğaz ağrısına iyi gelen çorba olarak bilinmektedir. Afiyet olsun.


]]>
Boğaz Şişkinliği https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-siskinligi.html Thu, 25 Oct 2018 07:37:24 +0000 Boğaz Şişkinliği: Özellikle kış ayları ve soğuk havalarda bir çok kişinin vücut direncinin düşmesine bağlı olarak boğazdaki şişkinlikler meydana gelmektedir. Kış aylarında daha sık boğazların şişmesinin asıl ne Boğaz Şişkinliği: Özellikle kış ayları ve soğuk havalarda bir çok kişinin vücut direncinin düşmesine bağlı olarak boğazdaki şişkinlikler meydana gelmektedir. Kış aylarında daha sık boğazların şişmesinin asıl nedeni vücudun bağışıklık sistemlerinin zayıflaması sonucu ilk olarak boğazlarda şişkinlikler meydana gelir. Vücuda alınan zararlı bakteri ve mikropların vücutta başka organlara nüfuz etmemesi için bir nevi boğazlar ve özellikle bademcikler vücudun bekçiliğini yaparak diğer organlara nüfuz etmesini önlemektedir. Tabiki bunun sonucunda boğazlarda şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Boğaz şişkinlikleri kendi başına birer rahatsızlık olarak görülmemektedir. Başka rahatsızlıkların belirtileri olarak meydana gelmektedir. Daha önce belirtiğimiz gibi bademcik şişmesi gibi diğer bir çok rahatsızlıklar sonucunda meydana gelmektedir. Boğaz şişkinliklerine neden olan faktörler ve tedavide dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Boğaz Şişkinliklerine Neden Olan Faktörler

Boğaz şişkinliği daha öncede belirtiğimiz gibi başka rahatsızlıkların belirtisi olarak meydana gelmektedir. Bunların başında bademciklerin kızarması ve şişmesi gelmektedir. Bununla birlikte gribal enfeksiyonlar, bağazların iltihaplanması, faranjit, grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak boğazlarda şişkinlikler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise kısa süreliğine de boğazlar şişmektedir. Soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi, vücut terli iken alınan soğuk sular, tozlu ortamlarda bulunmak ve balgamların birikmesi ile birlikte aynı zamanda boğaz şişkinlikleride meydana gelmektedir. Bununla birlikte özellikle kış aylarında kuru soğuklarda boğazlara nüfuz eden sert soğuklarda direkt olarak bademciklerin şişmesine ve bunun neticesinde boğaz şişkinliğine neden olmaktadır. Ve kış aylarında boğaz şişkinliklerine çok daha dikkat edilmelidir.

Boğaz Şişkinliği Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boğaz Şişkinliği tedavi aşamasında ilk olarak boğaz şişkinliğine neden olan faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Boğaz şişkinliğine neden olan rahatsızlıkların bir çoğunun ortak özelliği ise boğaza zararlı bakteri ve mikropların alınmasından kaynaklanmasıdır. Bundan dolayı tedavide antibiyotik kullanılarak bakteri ve mikropların vücuttan atılması sağlanır. Bakteri ve mikroplar boğazda son bulması ile birlikte boğaz şişkinlikleri de son bulacaktır. Bununla birlikte tedavi sürecinde boğaz şişkinliği için sıcak ürünler tüketerek boğazların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ve asla tedavi sürecinde soğuk ürünleri tüketmemelisiniz. Boğaz şişkinliğine iyi gelen besinlerin başında ise sıcak süt ve bal karışımı iyi gelmektedir. Özellikle uyumadan önce bir bardak sıcak süt içerisine birer tatlı kaşığı bal karıştırarak sıcak iken içerek boğazların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte nane ve limonda boğazları yumuşatmakla birlikte boğazları nemli tutacaktır.
]]>
Boğaz Ağrısına Doğal Çözüm https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-dogal-cozum.html Fri, 26 Oct 2018 05:36:40 +0000 Boğaz ağrısına doğal çözüm; Bakterilerden ya da viral enfeksiyonlar sebebiyle şişen, kızaran, tahriş olan, kaşınan, rahatsızlık veren, konuşmayı ve yemek yemeği zorlaştıran ağrılara  sebep olabilir. Boğaz ağrısın Boğaz ağrısına doğal çözüm; Bakterilerden ya da viral enfeksiyonlar sebebiyle şişen, kızaran, tahriş olan, kaşınan, rahatsızlık veren, konuşmayı ve yemek yemeği zorlaştıran ağrılara  sebep olabilir. Boğaz ağrısına doğal çözüm yolları ile boğazınızı yumuşatabilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bu yöntemler ile öksürüğünüzü azaltarak boğazdaki tahrişi de hafifletmiş olursunuz. Bu yöntemler bazı bitki çayları, doğal antibiyotikler ve gargaralar yapabilirsiniz. Bitkiler ile hazırlanan  ağız gargaraları ve çaylar ile tedaviye iki şekilde yardımcı olmaktadır. İlki boğazda tahriş olmuş çeperin üzerinde mukoza tarzında bir tabaka oluşturur ve bu sayede tahrişi azaltmaktadır. İkincisi ise boğaz ve çevresinde gelişen iltihaplanmayı hafifleterek, bağışıklık sistemine yardım ederek, ağrı oluşturan bu rahatsızlığı kısa zamanda geçmesini sağlar. 

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal çözümler,

Tuz: Tuzu bir fincan sıcak suyun içerisine ekleyerek karıştırın. Bununla saat başı gargara yapılmalıdır.

Kırmızı biber: Bu yöntemde kullanılan kırmızı biberin miktarına çok dikkat edilmelidir. Bunun sebebi acı ve kuvvetli olmasıdır. Yarım fincan sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı kırmızı biber ekleyerek karıştırılmalıdır. Gün içerisinde birkaç kez gargara yapılmalıdır.

Kekik çayı: Bu çay sayesinde ağrınızı kolaylıkla azaltabilirsiniz. Kekik çayının yapılışı bir fincan kaynar suya bir yemek kaşığı kekik ekleyerek kullanabilirsiniz. Çay dinlendikten sonra süzülerek soğumaya bırakın.

Elma sirkesi: Gargara olarak kullanabileceğiniz doğal yöntemin yapılışı br fincan sıcak suyun içerisine iki çorba kaşığı elma sirkesini ekleyerek karıştırın. Soğuduktan sonra saatte bir olarak uygulayın.

Bal ve limon: Yapılışı çok kolaydır. Kaynar bir fincan suyun içine iki çorba kaşığı bal ve limon suyunu katın ve karıştırın. Yapılan bu karışıma bir poşet çay ekleyin ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Karabiber: karabiberi top ve toz olarak gargara şeklinde tüketildiğinde boğazda oluşan enfeksiyonu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur.  

Adaçayı: Grip ve soğuk algınlığında ilk akla gelen adaçayıdır. Adaçayı anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliği sayesinde boğazdaki enfeksiyonu azaltır. Ayrıca içerisine birkaç damla limon damlatarak C vitamini de almış olunur. Tatlandırmak için ise bal kullanılabilir. Adaçayı hazırlanışı bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı adaçayı ekleyerek beş dakika demeyin. Sonrasında süzerek çayı yükleyebilirsiniz. 

Zencefil çayı: Boğaz ağrısına doğal çözümlerden biri olan zencefil çayı taze öğütülmüş olduğu zaman enfeksiyonda etkili olmaktadır. Bir fincan kaynar suya üç çay kaşığı zencefil eklenerek beş dakika bekletilir. Ardından çay yada bal ekleyerek tatlandırılabilir. 

Ekinezya: Yapılan araştırmalar sonucu ekinezyanın üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Ayrıca ekinezya soğuk algınlığına karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu bitkinin başka özelliği de virüslerin neden olduğu iltihabın miktarını kontrol altında tutar, akciğer ve boğazda oluşabilecek olan hasarı engellemektedir.

Karanfil: Boğaz ağrısına doğal çözümlerden biride karanfil çiğnemektir. Yutkunurken oluşan acıyı ve ağrıyı yatıştırmaktadır. Gargara olarak da kullanabilirsiniz. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-antibiyotik.html Fri, 26 Oct 2018 18:39:07 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik, Boğaz enfeksiyonu veya üst solunum yolu enfeksiyonu, anatomik bir hastalıktır. Çünkü insan vücudunda boğaz olarak bilinen bir organ yoktur. Boğaz bedenin bir bölgesidir ve bu bölgede birçok f Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik, Boğaz enfeksiyonu veya üst solunum yolu enfeksiyonu, anatomik bir hastalıktır. Çünkü insan vücudunda boğaz olarak bilinen bir organ yoktur. Boğaz bedenin bir bölgesidir ve bu bölgede birçok farklı yapı ve organ vardır. Boğaz bölgesine ait oluşan farklı enfeksiyonlara "üst solunum yolu enfeksiyonları" adı verilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu halk içinde boğaz enfeksiyonu olarak adlandırılır. Bu kavram karışıklığının giderilmesi bakımından bu enfeksiyonlar bölgelerine göre tanımlanır.

Bitki özlerinden elde edilen yararlı mineral ve küf mantarlarının senteziyle elde edilen streptomisin ve penisilin gibi insan salığı için yararlı ilaçların tamamı antibiyotik olarak anılmaktadır. İnsan sağlığını etkileyen bir kısım bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmaların insan bedeninden atılmasını sağlayan faydalı bileşiklerin hepsi antibiyotik olarak adlandırılmıştır. Antibiyotikler, bitkilerde özellikle küf mantarında oluşturan mikroplu hastalıkları karşı kullanılan etkili ilaçların bütünüdür. Bir kısım bakteriler ve virüsler zaman zaman insan vücudundaki zararlı bakterileri ortadan kaldırmaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, insan sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Bu ilaçlar bakterilerin çoğalmasına engelleyerek ölmelerini de sağlar. Antibiyotiklerin bir bölümü yani dar spektrumlu antibiyotikler, belirli sayıda bakteri türleriyle savaşacak biçimde geliştirilmiştir. Hastalığın etkeni bakteri belirlenirse, tedavi, ancak antibiyotiklerle olur. Bu tip antibiyotiklerin avantajı yaralı bakterileri öldürme eğiliminin olmamasıdır. Geniş spektrumlu antibiyotikler ise pek çok bakteri türüne etkilidir. Hastalığın etkeni kesin olarak belirlenemediğinde, tedavi bu antibiyotiklerle yapılır. Bunların dezavantajı ise yararlı olan bakterileri de öldürme eğilimlerinin olmasıdır. Antibiyotik çeşitleri bakteriyel hastalıkların tedavisinde büyük  yarar sağlamaktadır.

Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotik çeşitleri:

 • Sulfamidler
 • Laktam grubu antibiyotikler
 • Tetracyclin grubu antibiyotikler
 • Aminoglycosid grubu antibiyotikler
 • Makloid grubu antibiyotikler

Boğaz enfeksiyonu antibiyotik kullanımı: Çok iyi bilinmeli ki, araştırmalara göre üst solunum yolu enfeksiyonlarının %80'i viral enfeksiyonlardır. Bu tip enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisine genellikle gerek yoktur. Bireyde boğaz enfeksiyonu varlığında antibiyotik tedavisi görmesi için bazı şartlar vardır.

 • Bademciklerin üzerinde beyaz iltihaplar varsa.
 • Beş günden uzun süren öksürük ve nezleye üç günden fazla süren ateş eşlik ediyorsa
 • Ateş sık sık yükseliyor ve kontrol altına alınamıyorsa
 • Kan testlerinde bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösteren bulgular varsa antibiyotik kullanılabilir.

 

]]>
Boğaz Ağrısı Ve Kulak Kaşıntısı https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-ve-kulak-kasintisi.html Fri, 26 Oct 2018 19:11:42 +0000 Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısı, durumunda farenjitten şüphe edilir. Farenjit burun ve ağız boşluğunun arka tarafında bademciklerin bulunduğu yerde oluşan iltihaplanmadır. Zor yutkunma ve kulaklarda ki rahatsız Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısı, durumunda farenjitten şüphe edilir. Farenjit burun ve ağız boşluğunun arka tarafında bademciklerin bulunduğu yerde oluşan iltihaplanmadır. Zor yutkunma ve kulaklarda ki rahatsız edici kaşıntı belirtiler arasındadır. Çoğu kez 3-10 arasında kendiliğinden geçmektedir. Akut ve kronik farenjit olmak üzere iki türlüdür. Aniden gelişen şiddetli iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan akut farenjit, daha hafif fakat uzun süreli olan ise kronik farenjittir.

Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısının sebepleri nelerdir

 • Hemen hemen herkes hayatında boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısı gibi nedenlerin meydana geldiği farenjit sıkıntısını mutlaka yaşamıştır.
 • Akut farenjit durumunda boğaz ağrısı, yanma, kuruluğun yanı sıra ateş, halsizlik, kulaklarda kaşıntı ve basınç oluşur.
 • Kronik farenjit rahatsızlığında ateş  yada kırgınlık olmayıp şiddetli bir boğaz ağrısı yoktur. Sadece bir miktar rahatsızlık verecek şekilde boğazda yutkunma güçlüğü ve kulaklarda kaşıntı, ve sık sık boğaz temizleme isteği oluşur. Hava kirliliği gibi nedenler boğazda tahriş yaratır. Akut farenjitin sık sık tekrarlaması kronik farenjiti meydana getirir.
 • Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısına sebep olan farenjitin asıl nedeni virüs ve bakterilerdir. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda alınan bakteriler farenjite neden olmaktadır. Genellikle kış mevsimin de daha çok oluşur ve aile bireyleri arasında daha çok yayılım gösterir. Bulaşması hava yolu ile olmaktadır.

Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısı tedavisi nasıl yapılır

Boğaz ağrısı ve kulak kaşıntısı şikayetleri ile doktora başvurduğunuzda virüs kaynaklı bir rahatsızlık olan farenjit için doktorunuz çok çok gerekli değil ise antibiyotik tedavisi vermeyecektir. Tabi daha ciddi bir enfeksiyon durumu söz konusu ise buna göre değerlendirme yapılacaktır. Farenjitte kendi kendine tedavi çok önemlidir. Bolca yatak istirahati ve dinlenme şikayetlerinize iyi gelecektir. Bulunduğunuz ortamdaki havanın yeterince temiz olması çok önemlidir. Toz ve sigara dumanı olan ortamlardan kaçınmanız gerekir. Boğazınızı nemli tutmak için çokça su içmelisiniz. Çok sıcak ve çok soğuk olan yiyecek ve içeceklerden kaçınarak ılık şeyler tüketmelisiniz. Aynı zamanda boğazda oluşan ağrılar için tuzlu su ile gargara yapmak iyi gelecektir. Geniz, burun akıntısı ve kulak kaşıntısı için doktorunuz antihistaminik ilaçlar ve C vitamini takviyesi önerecektir.     

]]>
Boğaz Ağrısı İçin İlaç https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-icin-ilac.html Sat, 27 Oct 2018 15:13:50 +0000 Boğaz ağrısı için ilaç, halk arasında boğaz ağrısı, tıp dilinde faranjitin çoğu zaman kendiliğinden geçmesini beklemekten başka çare yoktur. 3-10 gün içinde hiçbir önlem alınmasa bile kendiliğinden geçen b Boğaz ağrısı için ilaç, halk arasında boğaz ağrısı, tıp dilinde faranjitin çoğu zaman kendiliğinden geçmesini beklemekten başka çare yoktur. 3-10 gün içinde hiçbir önlem alınmasa bile kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Toplumun çok sık maruz kaldığı boğaz ağrısı, virüsler ve bakteriler nedeniyle oluşur. Bunların yanı sıra, tümörler, akciğer enfeksiyonları, reflü, sinüzit gibi rahatsızlıklar da boğaz ağrısına neden olabilir. Kızamık, su çiçeği, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar da kendini boğaz ağrısıyla gösterebilir. Enfeksiyonlara bağlı gelişen boğaz ağrısının kişiden kişiye bulaşma özelliği vardır. Boğaz ağrısının nedenine bağlı olarak doktora başvurulduğunda ilaç tedavisi önerebilir. Yazımızın devamında boğaz ağrısı için ilaç önerileri bulabilirsiniz. Ancak hiçbir ilaç doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır.

Boğaz ağrısı için ilaç önerileri nelerdir

Macrol antibiyotik: Macrol antibiyotik vücuda giren bakterileri ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları gidermek amacıyla kullanılır. Bademcik iltihabı, kronik bronşit nedeniyle gelişen boğaz ağrısı içinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Largopen antibiyotik: Bakterilerin yol açtığı hastalıklar için kullanılan bir ilaç türüdür. Enfeksiyon nedeniyle vücut direnci düşmesinde, mikrop ve bakteri oluşumunda ve bu nedenle gelişen enfeksiyon tedavisinde etkilidir. Bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonu, sinüzit, boğaz enfeksiyonlarında reçete edilebilir.

Cefaks antibiyotik: Bakterilerle savaşmak için kullanılan bir antibiyotik türüdür. Boğaz enfeksiyonu, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit için reçete edilebilir. Duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar içinde kullanılır.

Alfasilin: Virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklarda kullanılan antibiyotik türüdür. Sağlığı olumsuz etkileyen virüs ve bakteriler için oldukça faydalıdır. İlaç bakteri ve mikropların yayılımını engeller.

Eritromisin: Penisiline karşı alerjik reaksiyon sergileyen kişilere reçete edilen bir ilaçtır. Gebelik ve hamilelik dönemi içinde güvenilir olduğu bilinmektedir. İlaç karaciğer yetmezliği olan kişiler için tavsiye edilmez.

Augmentın-Bıd: Güçlü bir etkiye sahip antibakteriyel bir ilaçtır. Bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve bunlara bağlı gelişen boğaz ağrısında kullanılır. Ayrıca, çıban, diş absesi, kanda var olan bakteriler, idrar yolu enfeksiyonları içinde sıkça reçete edilir. Hamilelik ve emzirme dönemi için uygun değildir. 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde 12 saat arayla 1 tablet alınacak şekilde kullanılır. Tabletler suyla yutularak alınır.

Klamoks Bıd: Mikrop ve bakteriler üzerinde etkili olan bir antibiyotik türüdür. Tekrarlayan bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi farklı enfeksiyon hastalıkları içinde reçete edilebilir. 12 saat arayla günde iki defa bir miktar suyla alınır.

GeloRevoice boğaz pastili: Sesin fazla kullanımı, polen alerjisi, sigara kullanımı, kuruyan hava, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı oluşan boğaz ağrısı için kullanılabilir. İlaç tabaka oluşturarak mukus duvarını sonraki zamanda oluşabilecek sorunlara karşı korur. İlaç emilerek kullanılır. 6 yaş altı çocuklarda kullanımı uygun değildir. Gebelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılabilir. İlaç aşırı kullanıldığında ishal gibi mide bağırsak şikayetlerine yol açabilir. Emilerek 3 saat arayla kullanılabilir.

Aferin: Güçlü bir ağrı kesici özelliği vardır. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, vücut kırgınlığı, boğazda tahriş gibi şikayetler için kullanılabilen ilacın ateş düşürücü etkisi de vardır. Bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Deri döküntüsü, baş dönmesi, görme bulanıklığı ve ağız kuruluğu gibi yan etkilere yol açabilir.

]]>
Boğaz Yanması Öksürük https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-yanmasi-oksuruk.html Sun, 28 Oct 2018 13:09:35 +0000 Boğaz Yanması Öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonlarından meydana gelen bir rahatsızlıktır. Boğaz yanması öksürük hissi nedene yönelik tedavi ile düzelecek bir hastalıktır. Bu yanmaları ve öksürükleri ö Boğaz Yanması Öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonlarından meydana gelen bir rahatsızlıktır. Boğaz yanması öksürük hissi nedene yönelik tedavi ile düzelecek bir hastalıktır. Bu yanmaları ve öksürükleri önlemek için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Fakat bu tedavilerde yapılan bolca yanlış vardır. Bu yanlışların sonucunda farklı hastalıklar tetiklenmiş olur. Boğaz yanması öksürük genelde reflü ve alerjilerden kaynaklı ortaya çıkar. Yanmayla birlikte boğazda öksürük meydana gelir. 

Boğaz yanması öksürük nedenleri 

Reflü, boğaz yanması öksürük hastalığının en belirgin nedenidir. Mide kısmındaki asidin yemek borusuna gitmesi sonucu reflü oluşur. Bu asit sonucunda da boğazda yanma hissi öksürük oluşur. Bu hastalığın başka bir belirtisi de boğazda ekşi bir tat ve mide bulantılarıdır.

Alerjilerde en az reflü kadar boğazda yanma yapar. Alerjiye neden olan hava kirliliği, mevsim değişikliği veya bazı yiyecekler olabilir. Alerjilerin sonucunda ağız, burun ve boğazda kuruma olur. Kuruma da öksürük ve yanmaya sebebiyet verir.

Boğaz kuruluğu, tahrişe neden olur. Boğaz da nem oranı az olduğu için yanma hissi ile birlikte öksürük olabilir.

Yemek borusu iltihabı, boğaz yanması öksürüğe neden olur. Bu hastalık eş zamanlı olarak rahatsızlık hissine, aşırı bir şekilde geğirmelere ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olur. Bu rahatsızlığın farklı tedavi yöntemleri vardır. Lütfen doktorunuza başvurun.

Grip ve soğu algınlığı, aşırı ateş halsizlik sürekli uyku hali gibi belirtilerinin yanında boğaz yanması öksürük hissi de yaşatır. Yaşlılar ve çocuklar bu gibi hastalıklardan fazlasıyla etkilenir.

Östaki borusu drenajı, burnun arka tarafı, orta kulak ve boğaz arasındaki kısımlara östaki kanalları adı verilir. Orta kulakta basıncın normal olması gerekir. Ortak kulaktaki basıncı normal seviyede tutmak ve kulaktaki fazla sıvıyı dışarı atmak östaki kanallarının görevidir. Fakat soğuk algınlığı veya grip hastalığına yakalandığınız zaman östaki kanalları fazla sıvıyı dışarı atamaz ve burun ya da kulaklar tıkanır. Bunların sonucunda boğaz yanması öksürük oluşur.

Enfeksiyon, virüsler ve bakteriler yüzünden boğaz da yanma ve öksürük oluşturan başka bir etkendir.

Boğaz yanması öksürük nasıl geçer

Boğaz yanması öksürük farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Tedavide ilk aşama tanıyı koymak olmalıdır. Bunun için de doktora başvurmak gerekir. Doktora gitmek istemiyorsanız da bazı yöntemler ile boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Bunlar; karbonat su karışımı ile gargara yapmak, gece yatmadan önce bal süt karabiber karışımını içmek, bolca C vitamini içeren meyveler tüketmek ve boğaz bölgesine buhar tedavisi uygulamak olabilir.

]]>
Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/hamilelikte-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 29 Oct 2018 05:49:39 +0000 Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Hamilelik bir kadının yaşadığı en hassas dönemdir. Bu dönemde annenin tükettiği her besin ve ilaç bebeği etkileyeceğinden anne adayının bu döneme çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Hamilelik bir kadının yaşadığı en hassas dönemdir. Bu dönemde annenin tükettiği her besin ve ilaç bebeği etkileyeceğinden anne adayının bu döneme çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca tüketeceği besin ve ilaçları bebeği düşünerek tüketmesi gerekir. İlaçların genelde yan etkileri olduğu için bu dönemde anne adaylarının ilaç kullanmaları pek tavsiye edilmez. Bunun yerine bitkisel yolla tedavi yöntemlerine yönelmeleri tavsiye edilir. Anne adaylarının bu dönemde boğaz yolu enfeksiyonu şikayeti ile karşılaşmaları durumunda sürekli istirahat etmeleri ve beslenme alışkanlıklarını gözden geçirerek düzenli beslenmeleri gerekmektedir. 

Hamilelikte yaşanan solunum yolu enfeksiyonu bakterilerin ve mikropların boğaza yerleşmesi sonucu oluşur. Bu dönemde soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca gebeliğe zarar vermeyen zencefil çayını günde bir bardak içmekte boğazdaki enfeksiyonları temizler ve bakterileri yok eder. Bir tutam zencefili bir su bardağı kaynamış su ile kaynatın ve içine bir tatlı kaşığı hakiki doğal bal döküp karıştırın. Daha sonra içine limon sıkarak gün arasında tüketin. Sabah aç karnına bir tatlı kaşığı bal tüketmek, boğazı yumuşatır ve mikropları öldürür. Boğaz yolu enfeksiyonuna en iyi gelecek olan şey antibiyotik ve antibiyotik içeren besinlerdir. Ancak antibiyotik bebeğe ciddi zararlar vereceğinden anne adayının bu ilaçlara ve antibiyotik içeren besinlerin fazla tüketimine dikkat etmesi gerekir. Maydanoz antibiyotik içerir. Ancak aşırı tüketimi bebeğin hayatını riske atar. 

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir 

Hamilelikte boğaz ağrısına en iyi gelen sıcak süttür. Boğazın yumuşamasını ve boğazda ki gıcıklığın gitmesini sağlar. Ayrıca solunum yollarını genişleterek anne adayın rahat nefes almasını sağlar. Nar tüketmek, yine boğaz ağrısına inanılmaz iyi gelen şifalı bir meyvedir. Narı taneli tüketmek veya narı sıkıp suyunu içmek, boğazı enfeksiyonlara karşı korur ve anne adayının direncini yükseltir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, anne adayının boğaz ağrısını giderir. Ayrıca mandalina gibi C vitamini deposu olan meyveler tüketilmesi, boğazdaki bakterilerin yok olmasına boğazın yumuşamasına yardımcı olur. 

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Hamilelikte boğaz ağrısı yaşayan anne adayları boğazlarını yumuşak kalın bir atkı ile sarıp ıhlamur içmeleri boğazlarının yumuşamasını ve ağrının geçmesini sağlar. Hamile olan kadınlar bu dönemde dirençleri düştüğü için boğaz yolu enfeksiyonuna daha sık yakalanırlar. Bu dönemde direnci arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavuk suyu çorbasına limon sıkarak içmeleri faydalı olacaktır. Ancak çorbayı tavuğu kaynatarak suyunu çorbaya katmaları daha sağlıklı olacaktır. Hazır bulyon ile yapılan çorbaların bağışıklığa bir etkisi olmadığı gibi zararlı olabileceği de göz ardı edilmemelidir. 

]]>
Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-iltihabi-bitkisel-tedavi.html Mon, 29 Oct 2018 19:17:33 +0000 Boğaz iltihabı bitkisel tedavi, Boğaz iltihabı evde yapılan doğru müdahaleler ile geçmesi mümkündür. Doğru izlenen yollar ve bilinçli müdahaleler ile boğaz iltihabının tamamen iyileştiğine şahitlik edebilirsiniz. Boğaz il Boğaz iltihabı bitkisel tedavi, Boğaz iltihabı evde yapılan doğru müdahaleler ile geçmesi mümkündür. Doğru izlenen yollar ve bilinçli müdahaleler ile boğaz iltihabının tamamen iyileştiğine şahitlik edebilirsiniz. Boğaz iltihabı bademcik iltihabı olarak da anılmaktadır. Ağız içerisinde dilin arka kısmında her iki tarafta bulunan bademcikler soğuk içeceklere maruz kalındığında önce şişerler ve daha sonra iltihaplanırlar. Bademcikler vücudun bağışıklık sistemi parçası olarak da bilinmektedir. Vücuda girmek isteyen mikropları ve bakterileri tutarak yok eden ve bağışıklık sistemine yardım niteliği taşıyan yararlı hücreleri üreten organ olan bademcik özellikle kış aylarında iltihaplanma problemi ile kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Bademcik yani boğazdaki bu iltihaplanma kişinin yutkunmasına hatta nefes almasında bile zorluk yaşamasına neden olmaktadır. Boğaz iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri ile ilaç kullanmadan tamamen doğal yollarla iyileşme sağlayabileceğiniz bir durumdur. Boğazdaki enfeksiyonun temizlenmesinde önemli rol oynayan bir çok bitkisel tedavi yöntemi ile boğazda oluşan iltihaplanma antibiyotik ilaçlara gerek kalmadan iyileştirme özelliği göstermektedir. Ayrıca boğaz iltihabı olan kişiler sigaradan ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Bu dönemde kişi sağlıklı beslenmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler almalıdır.

Boğaz iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri: 
 • Ada çayı ile bitkisel tedavi: Boğaz iltihabı olan kişiler ne çok sıcak nede çok soğuk içecekler ve yiyecekler tüketmemelidir. Boğaz iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerinin başında ada çayı gelmektedir. Mümkünse ada çayını yazdan toplanıp kurutulmuş şeklinde kullanmanızda fayda vardır. Ada çayı hazırlandıktan sonra ilk kaynar sıcaklığı geçtikten sonra hafif sıcak bir şekilde yemek sonrasında tüketmenizde fayda vardır. Ada çayı mikropları ve zararlı bakterileri öldürme özeliğine sahip olan bir bitkidir. Bu nedenle boğazda iltihaba neden olan bakteri ve mikropları öldürerek boğazdaki iltihaplanmanın iyileşmesini sağlamaktadır. 
 • Karahindiba bitkisi: Boğaz iltihabı bitkisel tedavilerinde kullanılan karahindiba bitkisi vücutta bulunan genel iltihaplanmalara iyi geldiği bilinmektedir. 1 litre suyun içine 1 bardak karahindiba çiçeği taze bir şekilde suya ilave edilir. Daha sonra dalve yaprakları da eklenerek 5 dakika kadar kaynatılıp ocağın altı kapatılır. Günde 1 bardak içildiğinde boğaz iltihabı yanı sıra vücutta bir çok problemin giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Böğürtlen kökü: Aktarcılardan elde edebileceğiniz böğürtlen kökü boğaz iltihabını gideren bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. 3 tane böğürtlen kökünü tencere içerisine koyarak üzerine bir miktar su ekleyin. 10 dakika kaynattıktan sonra iyice demlenmesini bekleyin.süzdükten sonra yemek sonrasında günde 1 bardak içilmesi boğaz iltihabının giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak anılan sarımsak boğaz iltihabına ve vücuttaki tüm iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Boğaz iltihabının kişide oluştuğu zamanlarda kişi ağırlıklı olarak yemeklerinde sarımsak tüketebilir. Böylece oluşan iltihap çok daha çabuk iyileşme gösterecektir. 
 • Limon: Limon bol C vitamini içeren ve ılık su veya çaya sıkıldığında boğazdaki enfeksiyon kaynaklı mikropları öldüren bir besindir. Limon ılık bir şekilde uyumadan önce tüketildiğinde boğazdaki yanmayı, acıyı, iltihaptan kaynaklı yutkunmada ki zorluğu en aza indirmektedir. 

]]>
Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisina-iyi-gelen-ilaclar.html Mon, 29 Oct 2018 21:38:37 +0000 Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar, Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni virüstür. Her virüs çeşidinin bir hücreye girerek çoğaldığı belirli yerler bulunur. Bazı hallerde boğaz ağrısının en Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar, Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni virüstür. Her virüs çeşidinin bir hücreye girerek çoğaldığı belirli yerler bulunur. Bazı hallerde boğaz ağrısının en önemli sebebi enfeksiyonlardır. Bu mikrobik hastalık içerisinde soğuk algınlığı, sinüzit, faranjit, alerji durumu, kapalı ortamda hava kuruluğu ve kas zorlanması gibi etmenlerde neden olmaktadır. Boğaz ağrısı ile beraber yanma, kaşıntı, kurulukta görülebilir. Ancak tüm enfeksiyon türleri tıbbi açıdan tedavisi yapılmadığı zaman kan dolaşımına karışır. Çünkü boğaz çevresinde direnç gösteren bakterilerin daha iyi yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda kullanılması için boğaz ağrısının bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda iltihap, baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik ve öksürük gibi lenf bezlerinde ağrılar görülmesi gerekir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu ilaçlar bakterilerin çoğalmasına engel olur ve belirli sayıda olan bakteri türleri ile savaşacak şekilde geliştirilmiştir. Şayet bu rahatsızlığın etkeni olarak bakteri belirlenirse, tedavisine bu antibiyotikler iyi gelir. Diğer spektrumlu antibiyotikler, pek çok bakteri türüne karşı etkilidir. Ayrıca vücudun savunma sisteminin en önemli bir parçası olan bademcikler, mikropların boğazda birikmesi sonucunda iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Burada büyüyen lenf dokusu geliştiği boşlukta tıkanmaya yol açar. Bu büyüme sonucu dokuların anatomik yapılarından dolayı mikroplar için yaşama ortamı oluştururlar. Ayrıca grip ve nezle tipi enfeksiyonlar da görülür. Uygun ilaç tedavisiyle boğaz iltihabından hızlı bir şekilde boğaz ağrısını ve solunum sisteminin yumuşak dokularını kurutur ve boğazı yatıştırır. Bu yüzden antibiyotikler, bakterilerin üremesini durduran veya onları öldüren ilaçlardır.  

Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar Nelerdir

Cefaks Antibiyotik; Bakteriler üzerinde öldürücü etkiye sahip olan bir antibiyotiktir. Genel özelliği içerisinde boğaz enfeksiyonları, bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit ve hafif seyreden bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Cefaks, bileşimindeki maddesinin önemli olan proteinlere bağlanarak bakterilerin hücre duvarı sentezini önleyerek öldürücü etki gösterir. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi içinde kullanılır.

Alfasilin Antibiyotik; Virüs ve bakteri denilen mikroorganizmaların oluşturduğu hastalıklarda kullanılan bir antibiyotik türüdür. İnsan sağlığını bozan bir kısım bakterilerin ve virüslerin yok olmasında bu ilaç oldukça faydalıdır. Bu mikroplara baskı uygulaması ile bu yapıların atılmasını sağlar. Uzmanların uzun yıllar süren alfasilin antibiyotiği üzerinde yapılan araştırmalar, alfasilinin bakteri ve mikropların yayılmasını engellediği konusunda kanıtlamışlardır.

Largopen Antibiyotik; Bakteri olan mikroorganizmaların meydana getirdiği hastalıklarda kullanılan güçlü bir ilaçtır. Enfeksiyonlar sonucunda vücut direncinin düşmesi ile bu mikroplar üzerinde başka bakterilerin de yerleşmesi sonucunda, hassas bakterilere bağlı gelişen enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Başlıca bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı ve boğaz enfeksiyonları dahilinde bakterilerin yol açtığı durumlarda kullanılır.

Macrol Antibiyotik; İnsan vücudunda bulunan bakterilerle savaşarak, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir ilaçtır. Cilt yüzeyinde ve solunum sisteminde oluşan farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavilerinde kullanılır. Bademcik iltihabı ve kronik bronşit iltihaplarında da kullanılır.]]>
Boğaz İltihabı Nasıl Geçer https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-iltihabi-nasil-gecer.html Tue, 30 Oct 2018 07:55:36 +0000 Boğaz iltihabı nasıl geçer, Kış aylarının gelmesi ile birlikte boğaz ağrılarında genel olarak boğaz rahatsızlıklarında hep bir artış olmaktadır. Boğaz ağrıları havaların soğuk olmasından değil de havada bulunan mikr Boğaz iltihabı nasıl geçer, Kış aylarının gelmesi ile birlikte boğaz ağrılarında genel olarak boğaz rahatsızlıklarında hep bir artış olmaktadır. Boğaz ağrıları havaların soğuk olmasından değil de havada bulunan mikroplardan kaynaklanmaktadır. Boğaz ağrılarının, enfeksiyonunun en büyük ve en önemli nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Enfeksiyon denilen şey mikrobik hastalıklardır. Bu mikrobik gruplardan biri de virüs ve bakterilerdir. Grip, nezle veya soğuk algınlığı hastalıklarında virüs veya bakteri çok olur. Buda enfeksiyonunun artmasına ve boğazların ağrımasına neden olur. Ağrıların artması ile de boğaz iltihaplanması meydana gelir. 

İltihaplanmada dediğim gibi en çok grip dönemlerinde ortaya çıkar. Boğaz iltihaplanması ilk olarak boğazda şişlik ve yutkunmada zorluk olarak kendini belli etmeye başlar. Daha sonra nefes darlığı, balgam, baş ağrısı, bademciklerin şişmesi şeklinde hastalık ilerlemeye başlar. Boğaz iltihabı kolay bir şekilde bulaşan bir hastalıktır. Hapşırma ve öksürük yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Boğaz iltihabı belki çok basit bir hastalık gibi görünebilir. Ancak aslında pekte basit olmayıp tedavi edilmediği zaman kalıcı hasarların olmasına neden olan bir hastalıktır. 

Bu hastalıklardan kurtulmanın iki yolu var. Bunlardan biri antibiyotik tedavisi. Genelde bu tedavi çok ağır geçenler için olan bir tedavi. Ama eğer iltihap az ise evde de birkaç yöntem ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün. 

Evde yapılan yöntemler ile boğaz ağrılarından kurtulmak elbette çok kolay, pratik ve daha iyi. Çünkü sürekli ilaç kullanımı özellikle de antibiyotik kullanımı insan sağlığı için de çok iyi bir şey değil. Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Boğaz iltihabı nasıl geçer, evde yapılacak doğal yöntemler nelerdir
 • Tuzlu suyla gargara yapmak boğaz iltihabına çok iyi gelecektir. Tuz boğazda oluşan iltihabın geçmesini sağlar ve rahatlamanıza neden olur. Bunun için ise 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapın. 
 • Adaçayı içmek veya adaçayı ile gargara yapmak boğaz iltihabına çok iyi gelir. Adaçayı boğazda oluşan mikrobun artmasına engel olur.Boğaz da oluşan ağrı ve tahrişi giderir. 
 • Bal ile limonda boğaz iltihabına iyi gelmektedir. 1 bardak kaynamış ve ılınmış suya  1 tatlı kaşığı bal ve limon sıkarak günde  4-5 defa tüketin. 
 • En önemli iltihap kurutucularından biri olan zerdeçal da boğaz iltihabına çok iyi gelmektedir. Zerdeçalı da aynı adaçayında olduğu gibi gargara yaparak veya çay şeklinde içerek tüketebilirsiniz. Çay şeklinde tükeneceğiz zaman bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz. 

]]>
Boğaz Ağrısı Balgam https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-balgam.html Tue, 30 Oct 2018 22:59:24 +0000 Boğaz ağrısı balgam, Havaların soğuması ile birlikte enfeksiyon hastalıklarından olan boğaz ağrısı ve balgam gündemimiz de yer etmeye başladı. Boğaz ağrısı faranjit olarak isimlendirilir. Boğazda enfeksiyon o
Boğaz ağrısı balgam, Havaların soğuması ile birlikte enfeksiyon hastalıklarından olan boğaz ağrısı ve balgam gündemimiz de yer etmeye başladı. Boğaz ağrısı faranjit olarak isimlendirilir. Boğazda enfeksiyon oluşumuna neden olan bakteriler genel olarak bir hafta içinde kendiliğinden geçerler. Bu tür hastaların yüzde doksanı kendiliğinden geçer. Fakat bağışıklık sistemi gelişmeyen kişilerde antibiyotik tedavisine başvurulmalıdır. Virüslerin neden olduğu boğaz ağrıları ise uzunca bir süre hastayı rahatsız edebilir. Bunun için genel tedavi uygulamaları yapılmalıdır. 

Boğaz ağrısı ve balgamın iyileştirilmesi için evde yardımcı tedavi uygulamaları yapılabilir. Bu tedavilerle hem hastalık süresi azaltılır hemde hastalığın hafif atlatılması sağlanır. 

Boğaz ağrısı balgam nasıl oluşur

Boğaz ağrısı ve balgam çoğunluğu soğuk algınlığına bağlı gelişir. Boğaz ağrısı ile birlikte balgam, kaşıntı, gıdıklanma, burun ve gözler de sulanma, halsizlik, mide bulantısı, hafif ateş, hafif baş ağrısı ve hapşırık görülebilir. Boğaz ağrısının diğer nedenleri arasında monomikleoz virüs, krup hastalığı (bir çeşit solunum bozukluğu hastalığı), kızamık, su çiçeği gibi hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısı yapan diğer bakteriler ise bademcik iltihabı ve difteriye neden olabilir. Boğaz ağrısını oluşturan bir başka bakteri ise epiglotit ismi verilen bakteridir.

Boğaz da ortaya çıkan sorunların hepsi bakteri yada virüslerden kaynaklanmaz. Kimi zaman klimalar, alerjenler, akarlar, polenler, havanın kuruluğu, vücudun fiziki ve psikolojik olarak zorlanması ve klinik olarak tanımlanan daha bir çok neden boğaz ağrısı ve balgam oluşumuna neden olabilir.

Boğaz ağrısı balgam kimlerde daha fazla ortaya çıkar

Küçük çocuklar ve yaşlı kimseler bağışıklık yönünden zayıf olduğundan boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski daha fazladır. Bununla birlikte nemli, güneş görmeyen yerlerde yaşama ve çalışma, kimyasal etkenlere maruz kalma ve sigara kullanmakta boğaz ağrısı ve balgam oluşumunu hızlandıran etkenlerdir.

Boğaz ağrısı balgam nasıl tedavi edilir

Evde hazırlayacağınız bitkisel çaylar ve diğer doğal tedavi yöntemleri ile boğaz ağrısı ve balgamdan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler; ılık ve tuzlu su ile gargara yapmak, günlük sıvı alımını artırmak, sıcak ballı süt içmek, ılık limonlu su içmek, boğaz pastilleri kullanmak, hava nem oranını artırmak, havası kirli yerlerden uzak durmak, vücudunuzu ve sesinizi dinlendirmektir. Bunların yanı sıra nane limon çayı, ıhlamur, ada çayı, zencefil çayı, vb. çaylar içmekte hem boğaz ağrısını geçirecek hemde balgam oluşumunu azaltacaktır.

Safran ve acı biber güçlü iki antioksidandır. Ağrıyan boğazınız için yarım çay kaşığı tuzu ve yarım çay kaşığı safranı bir bardak ılık su içine dökerek karıştırın ve gargara yapın ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Acı biber genel bir ağrı kesicidir. İçeriğinde bulunan etken madde beyinde mutluluk hormonu endorfin salgıladığından ağrınız hafifleyecektir.
]]>
Boğaz Ağrısı Ateş https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-ates.html Wed, 31 Oct 2018 14:09:07 +0000 Boğaz ağrısı ateş; kış aylarının gelmesiyle çoğu insanın korkulu rüyasıdır boğaz ağrısı. Eğer erken tedavi edilmezse boğaz ağrısı kişide bakteriyel enfeksiyonlara dönüşerek ateş yapabilir. Ateşin yan Boğaz ağrısı ateş; kış aylarının gelmesiyle çoğu insanın korkulu rüyasıdır boğaz ağrısı. Eğer erken tedavi edilmezse boğaz ağrısı kişide bakteriyel enfeksiyonlara dönüşerek ateş yapabilir. Ateşin yanı sıra öksürük, yutmada zorluk gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Boğaz ağrısı ateş sebepleri nelerdir
 • Enfeksiyonlar  (viral, bakteriyel, mantar enfeksiyonları)
 • İrritasyon
 • Travma
 • Tümörler
 • Alerji
 • Reflü
Boğaz ağrısının en önemli sebebi enfeksiyon diye belirtilen " akut faranjitler " denilen hastalıklardır. En önemli mikrop grupları bakteri ve virüslerdir. İkisi aynıymış gibi görünse de ikisinin de tedavi yöntemleri farklıdır. Virüsler kendi kendilerini bir hafta içinde tedavi edip tamamen iyileştirebilirken, bakteriler ise antibiyotik kullanımı gerektiren farklı bir tedavi gerektirir.
Boğaz ağrısına bunların dışında burundan gelen, sinüslerden akan veya akciğerden kaynaklı akıntılarda boğazda tahrişe yol açarak boğaz ağrısı yapabilir.

Boğaz ağrısı ateş için neler yapılabilir
 • Aşırı sıcak ve soğuk olmamak koşuluyla sıvı alımı artırılmalıdır. Ortalama günde 2 -3 litre kadar içilmelidir.
 • Bol bol yatak istirahati yapılmalıdır. 
 • Özellikle yatak odası kuru olmamalıdır. Gerektiği durumlarda nemlendirici buhar yapılmalıdır.
 • Bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz atılarak hazırlanan tuzlu su ile günde bir kaç defa boğaz gargarası yapılmalıdır.
 • Sigara, kirli hava gibi şeylerden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.
 • Çay ve kahve gibi içeriğinde kafein bulunan içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. kafein ve tanik asit boğaz kuruluğuna sebep olduğundan boğaz ağrısında dikkat edilmelidir.
 • Taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Soğuk havalara uygun giyinerek terlememeye dikkat edilmelidir.
Boğaz ağrısı ateş için doktora ne zaman gidilmelidir

Boğaz ağrısı basit bir soğuk algınlığına bağlı değilse, başka bir enfeksiyon hastalık yoksa ve 10 günden daha fazla sürdüyse önemli olabilir. Boğazı ağrıyan bir çocuk ise şikayet edemeyip sadece ağlayabilir. Bununla birlikte ateş yükselmesi, çocukta huzursuzluk, elleri kulağa götürme  veya ağzına sokmaya çalışma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar çocukta gözlemlenerek yakın bir zamanda doktora götürülmelidir. Boğaz ağrısı, kulak iltihabı, akut faranjit, bademcik iltihabı, tükürük bezi iltihabi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Yetişkinlerde ise aşağıdaki durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir;
 • Bir haftadan fazla süren ağrı
 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik, kol ve bacaklarda yorgunluk
 • Öksürük
 • Sarı ve yeşil balgam
 • Nefes almada, yutmada, ağız açmada güçlük çekmek
 • Kulak ağrısı
 • Boyunda şişlik
Bunlara antibiyotik tedaviler ile bakterilere yönelik tedaviler uygulanmaktadır.
Ateş; vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Ateş vücudun her yerinde aynı derecede seyir etmez. Ağza konulan  termometre ile koltuk altından ölçülen termometre göstergesi 0,5 derece kadar fark göstermektedir. Koltuk altı ısısı daha düşük seyir etmektedir. Boğaz ağrısına bağlı olan ateş inatçı ateşlerden olabilmektedir. Özellikle çocuklarda bazen bir haftaya kadar sürekliliğini devam ettirmektedir. Antibiyotik tedavisiyle 3 gün içerisinde normal seyirine dönebilir. Ateş ile birlikte üşüme, titreme, iştahsızlık, sayıklama, havale, halsizlik, bunalma görülebilir. 

]]>
Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-kac-gunde-gecer.html Thu, 01 Nov 2018 12:13:01 +0000 Boğaz ağrısı kaç günde geçer, birçok kişide görülen boğaz ağrısı birçok sebepten ve mevsim değişikliğinde yaşanılan bir durumdur. Günümüzde soğuk algınlığıyla ortaya çıkan bu ağrı sağlık sorunu olarak kişile Boğaz ağrısı kaç günde geçer, birçok kişide görülen boğaz ağrısı birçok sebepten ve mevsim değişikliğinde yaşanılan bir durumdur. Günümüzde soğuk algınlığıyla ortaya çıkan bu ağrı sağlık sorunu olarak kişileri etkiler. Boğaz ağrısı çeken kişilerin hemen önlemini alması gerekir. Çok geç kalınan bir boğaz ağrısı enfeksiyona dönüşebilir, bu nedenle hafif başlayan bir ağrıda önlem alınmalıdır. Görülen bir çok boğaz ağrısında antibiyotik kullanılmamalıdır. Boğaz ağrısı çeken kişiler kendini korumalı, soğuk almamalı, ağrı olduğu his ettikleri anda ılık bitki çayları içilmeli ve ılık çorbalarla boğaz yumuşatılmalıdır.

Bunların yanı sıra şiddetli boğaz ağrısı çeken kişilerin gerek görüldüğü zaman doktor desteği alınmalıdır. Boğaz ağrısı en az 5-10 gün arası geçer, bu süre içerisinde basit bir boğaz ağrısı geçmiyorsa kişilerde o zaman bir boğaz enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bu durumda çok boğaz  ağrısı olan bir kişinin doktor desteğine ihtiyacı vardır. Bir çok nedenle görülen boğaz ağrısı olan bir kişinin ağrıyı his ettiği anda ağrı kesici, yada gargara, yaparak kendini rahatlatabilir. Bazı durumlarda görülen boğaz ağrısı yüksek ateşle görülebilir. Bu durumda hastanın kulak burun boğaz doktoruna giderek tedavi görmesine neden olur. Kısa sürede ilaç tedavisi uygulanan bir hastanın 1 hafta içinde iyileşmesi gözlenir.

Boğaz ağrısı olan kişi nasıl tedavi görmelidir: yaz ve kış aylarında bir çok kişinin yaşadığı boğaz ağrısında doktor gerektirmeyen bir durum söz konusu değilse 3-5 gün içinde kendiliğinden ağrı geçer. Fakat bu ağrı kısa zamanda geçmediyse bunun altında başka nedenler vardır. Enfeksiyon, iltihap, ateş, bulantı kusma, gibi durumlar varsa hasta en kısa zamanda sağlık kuruluşuna gitmelidir. Böyle bir sorunlar yoksa kişinin kullanacağı bitki çayları kişinin boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olur. Boğaz ağrısı olan kişi hangi bitkileri kullanmalıdır. Ada çayı, papatya çayı, meyan kökü, nane çayı, yeşil çay, karanfil çayı, zencefil ve limon kullanılarak kişilerde oluşan boğaz ağrısı kısa zamanda iyileşir. Bu bitkiler boğaz ağrısına iyi gelerek kısa zamanda hasta için sonuç verir. Sıcak su içine atılan bu bitkilerin evinizde hangisi varsa yapabilirseniz çayı demlenerek dinlenmeye bırakılır. Gün içinde sıkça içilmesinin bir zararı yoktur. Boğaz ağrısını bu şekilde evde kendiniz kısa zamanda iyileştirebilirsiniz.
]]>
Boğazda Ödem https://www.bogaz.gen.tr/bogazda-odem.html Thu, 01 Nov 2018 19:10:08 +0000 Boğazda ödem; boğaz bölgesinde görülen şişliğe denir. Kış aylarında oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Boğazdaki ödemden dolayı yutkunmada zorluk yaşanır. Bu nedenle boğazda ödem hemen tedavi edilmelidir. Boğazda öde Boğazda ödem; boğaz bölgesinde görülen şişliğe denir. Kış aylarında oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Boğazdaki ödemden dolayı yutkunmada zorluk yaşanır. Bu nedenle boğazda ödem hemen tedavi edilmelidir. Boğazda ödem genellikle tehlikesi olmayan bir durumdur. Ancak daha ciddi bir durumla karşılaşmamak için önlemler alınması gerekir.

Boğazda ödem oluşmasının nedenleri:

Boğaz tümörü: Boğaz bölgesinde oluşan bir tümördür ve genellikle sigara içenlerde görülür. Sigara içerisinde bulunan kimyasal maddeler gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşmasını sağlar.

Nörolojik hastalıklar: Beyin ve sinir hastalığı anlamına gelmektedir. Nörolojik hastalıklar sinir sisteminin farklı yerlerini etkileyebilmektedir. Bu hastalıklarda hareket sistemi sorunları görülebilir. Eğer bu hastalıklar boğaza etki ederse boğazda ödem oluşmasını sağlayabilir.

Takma diş kullanılması: Takma diş kullanmak özellikle yaşlılar için çok zordur. Takma diş kullanılması ile birlikte bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Takma diş kullanımı boğazda ödem oluşmasına sebep olabilmektedir.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi, öksürmek, hafif ateş, boğaz kuruluğu, hapşırık, yorgunluk gibi belirtileri vardır. Basit gibi görülen bu hastalık, boğaz ödeminin oluşmasında büyük rol oynar. Soğuk algınlığının belirtilerinde bulunan boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı boğaz ödemine sebep olmaktadır.

Hareketsiz ses telleri: Hareketsiz ses telleri boğaz ödeminin oluşmasını sağlayabilir.

Boğazda ödem nasıl tedavi edilir:

Eğer sigara içiliyorsa mutlaka bırakılması gerekir. Bu rahatsızlık için bazı cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavi bitiminde hastanın konuşmaması gerekir. Bunun sebebi, boğazın yaklaşık olarak 1-2 hafta dinlenmesi gerekmektedir. Dinlenme sürecinden sonra konuşmaya başlandığında sesin zayıf ya da tiz olması durumu gözlenebilir. Bu endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Cerrahi tedavinin yapıldığı yer iyileştiğinde sesiniz geri dönecektir. Bir başka tedavi yöntemi ise, Trakeotomi'dir. Bu tedavi yöntemi ses telleri tümörleri, solunum yollarında ödem oluşması, solunum yollarının akut enfeksiyonu ve solunum yetersizliği olması durumunda kullanılan bir tedavidir.
]]>
Boğaz İltihabı İçin Antibiyotik https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-iltihabi-icin-antibiyotik.html Fri, 02 Nov 2018 04:15:45 +0000 Boğaz İltihabı İçin Antibiyotik: Boğaz iltihabı vakaları yaygın olarak kış mevsimlerinde hapşırık öksürük veya burun akıntısı gibi hafif belirtilerin ardından ortaya çıkmaktadır. Boğaz iltihabı için gerçek bir ha Boğaz İltihabı İçin Antibiyotik: Boğaz iltihabı vakaları yaygın olarak kış mevsimlerinde hapşırık öksürük veya burun akıntısı gibi hafif belirtilerin ardından ortaya çıkmaktadır. Boğaz iltihabı için gerçek bir hastalık denemez daha çok anatomik bir hastalıktır. Boğaz iltihabı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı, A tipi streptokok bakterilerin bademcik ve lenf düğümlerini gurup olarak istila etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Boğaz iltihabı belirtileri bakterilerin kuluçkaya yatması ile yaklaşık olarak 3-4 gün kadar sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Boğaz İltihabının Genel Belirtileri Nelerdir 

Boğazda yanma ve şişlik, vücutta aşırı halsizlik, yutkunmada zorluklar, nefes darlığı, balgam üreten öksürük, bulantı vücut direncinde eksilme, baş ağrısı ve iştahsızlık ayrıca bademciklerin aşırı genişlemesi, lenf düğümlenmeleri, aşırı derecede terleme, ve yüksek ateş boğaz iltihaplanmasının belirtileri arasında yer alır. Bu hastalık çok kolay bulaşabilen bir bakteri sebebi ile oluştuğu için bu hastalığı taşıyan kişiler çevresinde bulunan insanlarla temas etme konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu bakteriler hapşırma, öksürük ya da doğrudan temas ile bir çok insana bulaştırarak  yayılmasına sebep olabilir. Streptokok bakteri enfeksiyonunu önleyebilmek için kişisel temizliğe çok büyük önem vermeliyiz. Hastalığı taşıyan kişilerle çok fazla temasta bulunmamak gerekir. Boğaz iltihabından etkilenen kişiler de bakteri yayılmasını önlemek için tedbirler almalıdır. Çünkü tedavi edilmeyen boğaz iltihabı çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Boğaz İltihabının Tedavisi: Doktorlar bir çok hastaya boğaz iltihabı için antibiyotik tedavisi önerisinde bulunurlar. Boğaz iltihabı için uygun olan antibiyotik tedavisini vakit geçirmeden başlayarak riski en aza indirerek hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar, ve bununla beraber meydana gelen tüm rahatsızlıkların üstesinden gelinir. Boğaz iltihabı için antibiyotik tedavi kadar etkili olmasa da en azından ilk aşamada belirtileri ile başa çıkabilmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için evde uygulanacak olan bazı tedavi yöntemleri vardır. Bunlar arasında bir süre dinlenmek, bol sıvı tüketmek, uygun olan bir diyeti yapmak ve doğal olan ilaçlar yardımcı olabilir.  Boğaz iltihabı için antibiyotik dışında bitki ve bitki çaylarının da boğaz iltihabını iyileştirmeye büyük katkıları olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda sarımsakta boğaz iltihabı için antibiyotik özelliği sayesinde evde kullanmaya uygun bir çözüm olabilmektedir.

]]>
Boğazda Kist https://www.bogaz.gen.tr/bogazda-kist.html Fri, 02 Nov 2018 23:06:28 +0000 Boğazda Kist, kist boğazda ortaya çıkan enfeksiyon ile oluşan bir problem olarak karşımıza çıkar. İnsanlarda olabildiğince rastlanan bu hal, genellikle boğaz etrafında görülmektedir. Lakin yüzde rastlandığı zamanlarda olur. Boğazda Kist, kist boğazda ortaya çıkan enfeksiyon ile oluşan bir problem olarak karşımıza çıkar. İnsanlarda olabildiğince rastlanan bu hal, genellikle boğaz etrafında görülmektedir. Lakin yüzde rastlandığı zamanlarda olur. Boğazda kist belirtileri türlü problemler halinde kendini gösterebilir. Problemlerin sebebi anlaşılmasının ardından en kısa sürede tedavi yöntemlerine başlanması gerekir. Aksi halde daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Boğazda Kist Nedenleri 

Boğazda kist karşımıza üç farklı problem halinde çıkar. Bunlar, alt deri, üst deri, yağ dokusu kistidir. Bir kısım semptom ile meydana gelen kist zamanında müdahale edilmediğinde istenmeyen ağır sonuçlar doğurabilir, bu nedenle hastalığın zamanında tedavi edilmesi kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Boğazda kist rahatsızlığının belirtileri olabilecek bir takım problemler görülür. Bunlar;
 • Devamlı olarak kusma 
 • Yoğunlukla bulantı hali 
 • Devamı olarak sancılı karın ağrısı 
 • Kişinin solunumda ortaya çıkan bozuklukların yaşanması bunlar, nefes darlığı, morarma şeklinde karşımıza çıkmaktadır.
Yukarıdaki maddelerde olduğu gibi kişi kendinde bu belirtilere rastladıysa hemen vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora gidip muayene olmalıdır ve en kısa zamanda tedavi uygulanmalıdır. Zira kist hastalığının tedavi sürecinde erken teşhis epeyce hayati bir noktada yer alır. Bu nedenle geri dönüşü olmayan problemlerin ortaya çıkmaması için bir an önce tedavi olunması gerekir. 

Boğazda Kist Tedavisi

Bu hastalık dikkate alınması gereken rahatsızlıkların başında gelenler arasında yer alır. Zamanında müdahale edilmeyen kistlerde, iltihap da kistle benzer düzeye ulaşmakta ve rahatsızlık daha çok büyümektedir. Tedavi sürecinde doktorunuzun verdiği ilaç ve antibiyotiği kullanarak iltihabın büyümesini önleyebilirsiniz ve boğaz kistinin ilerlemesini durdurabilirsiniz. Kişi dikkatle ilaçlarını kullanıp, iltihap kuruduktan sonra doktor kolaylıkla cerrahi müdahalede bulunabilir ve herhangi bir problem olmadan kişiyi ameliyat edebilir. Ama cerrahi müdahalenin gerçekleşmesi için öncesinde kişide bulunan iltihabın mutlaka kurutulması gerekir. Boğaz kisti rahatsızlığını geçirmek için ameliyat edilmeden kişi başka bir yöntem arasa da, hala ameliyat haricinde bilinen herhangi bir ilaç tedavisi bulunmaz. Bu sebepten de, tam vaktinde doktora gidilmelidir ve hastalığın ilerleyişine göre en kısa zamanda ameliyat olunmalıdır. Bu durumda hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.
]]>
Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bebeklerde-bogaz-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Sat, 03 Nov 2018 05:22:50 +0000 Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Bebeklerde boğaz iltihabı genel olarak her mevsimde görülebilir.sonbahar ve  kış dönemlerinde mevsim koşullarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, yaz aylarında ise soğuk içecek Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Bebeklerde boğaz iltihabı genel olarak her mevsimde görülebilir.sonbahar ve  kış dönemlerinde mevsim koşullarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, yaz aylarında ise soğuk içecekler dolayı, ayrıca klima kullanımı, ıslak saçlar, dondurma tüketimi gibi pek çok nedenler dolayı rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Boğaz enfeksiyonlarının bir çoğunun sebebi virüslerdir. Antibiyotikler virüsleri tedavi etmezler. Boğaz enfeksiyonlarına en fazla sebep olan bakteriler ise, A grubu Beta Hemolitik Streptokoktur. Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar tedavi edilmediği taktirde, nefrit ve akut eklem romatizmasına sebep olabilir. Ülkemizde en fazla görülen kalp hastalıkları sebepleri arasında ilk sırayı ise akut eklem romatizması almaktadır. Boğaz iltihabı virüs kökenli olması halinde, boğaz ağrısı ile beraber nezle, öksürük, gözde iltihaplanmalar görülmektedir. Bakteri kökenli olan iltihaplarda ise, aniden başlayan ateş, baş ağrısı ve boğaz ağrısına eşlik eden karın ağrısı görülür. Boğazda kızarıklık, lenf bezlerinde şişme bademciklerde büyüme ve iltihaplanma ve gerginlik görülebilir. Bazı durumlarda ise ciltte ince döküntüler ve dilde çilek görünümü görülebilir. Ayrıca nezle ve öksürük bulgular ilave olabilir.

Bebeklerde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Bebeklere yapılacak olan testler sonucu enfeksiyona neden olan etkenin türüne göre tedavi yöntemi uygulanır. Boğazda oluşan İltihabının nedeni hastalık virüsü ise doktor gribal ilaçlar ile enfeksiyon hafifletici ilaçların uygulaması, ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi bebek şurupları ile beraber verilmelidir. Bu ilaçlar uygulandıktan daha sonra hastalık şiddeti azalmaz ise bebekler doktor kontrolünde hastaneye yatırılarak  tedavisine hastane de devam edilebilir. Boğaz lltihabı etkeni bakteriler ise doktorlar mutlaka antibiyotik ilaçların bebekler için olan miligramlarda uygulanması gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Antibiyotik ilaçlarının uygulanamaya başlanması ile 2-3 gün içinde hastalık belirtileri azalmaya başlayacaktır. Antibiyotiklerin yanında olası ateşin yüksekliğini önlemek için ateş düşürücü şuruplar verilmektedir.

 • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığını belirli derecelerde tutmalı, soğumasına veya aşırı ısınmasına engel olunarak bebeğin terlemesi engellenmelidir.
 • Bebeğin çok kalın giydirilmemesi veya çok ince giydirilmemesi gerekir.
 • Bebeklerin bulunduğu odanın ortam şartları hijyenik kurallara uygun olmalıdır,  polen, bakteri, virüs gibi hastalık etkeni bulaştıracak hijyenik olmayan eşyalar odaya sokulmamalıdır.
 • Bebek banyo yaptırıldıktan sonra çok iyi kurulanması gerekir ve saçlarının veya apış arasının ıslak kalmasının önlenmesi gerekir. Islak kalan bölümler ateşin oluşmasına ve enfeksiyona neden olacaktır.
 • Bebeğin bulunduğu odadaki pencerelerin açık bırakılmaması ve havalandırma yapılacaksa bebeğin başka bir odaya götürülmesi gerekir.
 • Bebeğin maması için kullanılacak olan süt açıkta bırakılmamalı
 • Bebeğin içtiği su kaynatılıp sterilize edilmelidir ve kullanılan emzik, biberon ve kaşık suyla kaynatılarak kullanılmalıdır.
 • Bebeklerin kullandıkları oyuncakları ortalıkta mikrop kapacakları ve kirlenecekleri ortamlarda bırakılmamalıdır.
 • Bebeklerin istedikleri aşırı soğuk olan ve kirli yiyecekler mutlaka temizlenerek bebeklere verilmelidir.


]]>
Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-agrisi-icin-antibiyotik.html Sun, 04 Nov 2018 03:07:05 +0000 Boğaz ağrısı için antibiyotik, en çok başvurulan ilaçla tedavi yöntemleri arasında gelir. Boğaz ağrısı deyip geçmeyin. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda meydana geldiğinde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastal Boğaz ağrısı için antibiyotik, en çok başvurulan ilaçla tedavi yöntemleri arasında gelir. Boğaz ağrısı deyip geçmeyin. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda meydana geldiğinde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısının kalp hastalığı, romatizma gibi bir kısım hastalıklar için bile tetikleyici bir faktör olduğu kabul edilmektedir. Boğaz ağrısı şikayetine bağlı olarak bazen ateşlenme de meydana gelir. 

Boğaz ağrısı tedavisi için piyasada satılan pek çok antibiyotik ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların çocuklar için olanı şurup şeklinde iken, yetişkinler için olanı daha çok hap şeklindedir. Boğaz ağrısı için doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra ihtiyacın olan antibiyotiği size tavsiye edecektir. Ancak antibiyotik vermeden önce bir boğaz kültürü yapılaması doğru ilaç seçimi açısından çok önemlidir. Ayrıca hastanın hastalığının şiddetine göre tavsiye edilecek ilacın dozu da farklılık arz edebilir. Genellikle antibiyotik tedavisine başlanıldığında boğaz ağrısının şiddeti de bir iki gün içerisinde azalır ve hasta rahatlama sürecine girer. Doktorunuz doğru ilaç önermiş olsa bile etkili ve hızlı bir iyileşmenin gerçekleşebilmesi için hastanın da üzerine düşen pek çok görev bulunmaktadır. 

Boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisine başlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir
 • Reçetesiz satılması yasak olmasa bile boğaz ağrısı için bile olsa doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayınız. 
 • Eğer emziriyor veya hamileyseniz bu durumu muayene esnasında doktorunuza mutlaka söyleyin. Böyle bir durumda size daha farklı içerikte bir antibiyotik önerebilir.
 • Doktorunuz yaş ve hastalığınızın şiddetine göre ayarladığı dozu aşmamaya özen gösterin. Antibiyotik tedavisinde doz çok önemlidir. Doz aşımı halinde bir takım yan etkilerle karşılaşabileceğiniz gibi eksik doz halinde de hastalık iyileşmez ve giderek boğaz ağrınız artabilir. 
 • Eğer herhangi bir antibiyotik çeşitine alerjiniz varsa doktorunuz ilaç önermeden evvel bu hususu doktorunuza mutlaka hatırlatın. 
 • Antibiyotik tedavisinde ilacın kullanılma şekli çok önemlidir. Bu nedenle size tavsiye edilen saate riayet etmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle
 • çocuklar ve bebekler için boğaz ağrısı tedavisinde verilen şurupların tam saatinde içirilmesi çok önemlidir. Aksi halde iyileşme gerçekleşmeyeceğinden ya da en kısa sürede hastalık tekrar edeceğinden tekrar antibiyotik tedavisine başlanılması gerekebilir. 
 • Boğaz ağrısı için önerilen bir kısım antibiyotikler süt ve süt ürünleri ile tüketildiğinde bağırsaklarda kalmakta ve beklenen etkiyi göstermemektedir. Bu nedenle her ihtimale karşı antibiyotik içmeden 2 saat önce ve 2 saat sonra bu gıdaları tüketmemeye özen gösterin. 
 • Boğaz ağrısı için antibiyotik haricinde doğal yöntemlerle de ağrınızı biraz hafifletebilirsiniz. Unutmayın ki fazla antibiyotik içmek de böbrek yetmezliğine neden olabilir.]]>
Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/cocuklarda-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 14:06:34 +0000 Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Özellikle de kış aylarında boğazda ortaya çıkan ve okulların açılması ile oldukça sık görülen çocuklarda boğaz ağrısı, çoğunlukla grip, nezle, burun tıkanıklığı, toz ve Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Özellikle de kış aylarında boğazda ortaya çıkan ve okulların açılması ile oldukça sık görülen çocuklarda boğaz ağrısı, çoğunlukla grip, nezle, burun tıkanıklığı, toz ve kirden dolayı üst solunum yolunun zarar görmesi durumunda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrısı yutkunma güçlüğü, eklem ağrısı, ateş, nefes almada güçlük gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu durumda çocuğu rahatsız eder. Çocuklarda boğaz ağrısı basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Bu nedenle çocuklarda boğaz ağrısını dikkate almalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tıbbi tedavinin yanı sıra çocuklarda boğaz ağrısında evde uygulanabilecek bazı önlemler ile bu rahatsızlığın önüne geçilebilmesi mümkündür.

Çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir
 • Boğaz ağrıları boğazdaki mukozal yapısını iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan şişliklerden kaynaklandığı için bu şişliği yok etmek için çocuğa sık sık yarım çay bardağı ılık suyun içerisine biraz tuz ilave edilerek gargara yaptırılması boğaz ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Sirke ve bal karışımı boğaz ağrısında oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Boğazda meydana gelen bakterileri gidermek için 1 çay bardağı ılık suyun  içerisine bir tatlı kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırarak günde bir defa bu karışım çocuğa içirilebilir.
 • Boğaz ağrısını gidermek için bol bol ılık su ve nane limon çayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, ada çayı, ıhlamur ve zencefil gibi bitki  çaylarının tüketilmesi boğazın temizlemesine ve rahatlamasına yardımcı olarak çocuklarda boğaz ağrılarını azaltılabilir.
 • Çocukların yumuşak gıdalar tüketmesine özen gösterildiği takdirde çocuğun yiyecekleri yutması kolaylaşır ve boğazda oluşan tahriş engellenerek ağrılar azalır. 
 • Boğaz ağrıları virüslerden kaynaklandığını için bu ağrılardan kurtulmak için çocuğun C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmesi sağlanabilir. 
 • Güçlü bir antioksidan olan safran boğaz ağrılarını gidermek için oldukça oldukça etkilidir. Yarım çay bardağı kaynamış suyun içerisine bir tutam tuz ve bir tutam safran ilave edip karıştırdıktan sonra ılık olarak çocuğun gargara yapması boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Bir tencerenin içerisine bir miktar su ilave edip kaynattıktan sonra tencerenin buharına çocuğun eğilerek su buharını soluması solunum yollarının açılmasını sağlar ve boğaz ağrısında oldukça faydalıdır.   
 • Diş ağrısında kullanılan karanfil aynı zamanda boğaz ağrısını azaltmak için de kullanılabilir. Çocuğun 1-2 adet karanfili ağzına alıp suyunu emmesi boğaz ağrısına fayda sağlayacaktır.
 • Bunlarla beraber çocukları oldukça  huzursuz eden boğaz ağrısından kurtulmalarını sağlamak için evdeki havayı nemlendirmeli, çocuğu kirli ve pis havadan uzak tutmalı ve çocuğun aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmesine engel olunmalıdır.
]]>
Boğazda Takılma Hissi https://www.bogaz.gen.tr/bogazda-takilma-hissi.html Sun, 04 Nov 2018 16:02:47 +0000 Boğazda Takılma Hissi, Zaman zaman herkes yutkunurken boğazında bir şey takılmış gibi bir his yaşamıştır. Bu his bir çok hastalıktan kaynaklı bir durum da olabilir. Bu rahatsızlık nefes alıp verirken, yutkunurken ve yeme Boğazda Takılma Hissi, Zaman zaman herkes yutkunurken boğazında bir şey takılmış gibi bir his yaşamıştır. Bu his bir çok hastalıktan kaynaklı bir durum da olabilir. Bu rahatsızlık nefes alıp verirken, yutkunurken ve yemek yeme durumlarında sıkıntı yaşanmasına yol açar. Boğaz bölgesi yemek borusu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle yemek borusu ile ilgili gerçekleşen rahatsızlıkların her biri yutkunma sırasında boğazda bir şey takılıymış hissine neden olur. Yutkunma esnasında boğazda bir şey takılı kalmış olma hissine neden olan hastalık ve durumlarda olabilir.

Boğazda Takılma Hissine Neden Olan Etkenler

Yutkunurken boğazda bir şey takılma hissine sebep olan durumların başında boğaz enfeksiyonları gelmektedir. Boğazda oluşan iltihap, bademciklerin şişmesi gibi enfeksiyon durumları yutkunma problemine neden olur. Yutkunma esnasında boğazda bir şey takılmış hissi uyandıran ikinci durum ise vücudun boğaz bölgesinde oluşan tümörlerin boğazda vermiş olduğu rahatsızlıktır. Boğaz bölgesinde meydana gelen tümörler ya da kistler yutkunma esnasında zorlanmaya yol açar. Bu tümörler kanser gibi önemli rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Yemek borusunda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık yutkunma problemine yol açar. Çünkü yemek borusu boğaz ile doğrudan bağlantılıdır. Sigara içmek vücudun tamamını olumsuz şekilde etkilediği gibi boğazı da olumsuz olarak etkilemektedir. Sigara içmek nefes borusuna zarar verir ve enfeksiyon, iltihaplanma gibi sıkıntılara yol açar. Bu durumda da yutkunurken boğazda takılma hissi ortaya çıkar. Psikolojik sorunlar da yutkunma esnasında problemler oluşturabilir. Endişe verici durumlar, stresli bir yaşam, üzüntü verici olaylar yutkunma ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Özellikle aşırı sinirli insanlarda bu problem daha çok belirgin hale gelir. Boğaz reflüsü yemek borusunda yanma gibi sorunlarla kendisini belli eder. Midede bulunan asitli sıvı yemek borusuna kaçabilir. Bu sıkıntılarda yutkunma problemlerine neden olur.

Boğazda Takılma Hissi Geçirmenin Yolları
 • Yutkunma esnasında takılma hissinden kurtulmak için öncelikle tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekir.
 • Boğaz reflüsünü tetikleyen acılı, baharatlı, asitli yiyecek ve içecekler, aşırı yağlı besinler, kafein içeren içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Çok fazla yemek yemekten kaçınmalısınız.
 • Yemek yedikten sonra en az 3 saat boyunca uyumamalısınız.
 • Stresli bir yaşam düzeniniz varsa eğer, stres yönetimi ile ilgili becerilerinizi geliştirmeye çalışın.
 • Eğer aşırı kilonuz var ise mutlaka kilo verin ve hayatınıza egzersizi ekleyin.
 • Vücudunuzu fazla sıkan kıyafetler giymemeye dikkat edin.
 • Yemek yedikten sonra ağır işler yapmamaya, vücudunuzu çok zorlayacak egzersizler veya spor yapmaktan uzak durun. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra eğilmemeye dikkat etmeniz gerekir.
 • Sigara kullanıyorsanız sigarayı derhal bırakın.
 • Yemek yedikten sonra sakız çiğnemeye dikkat edin. Sakız çiğneme tükürük salgısını artmasını sağladığından sindirimi kolaylaştırır.
 • Yatarken başınızın biraz yükseltin, bunun için iki yastık kullanarak uyuyabilirsiniz.
]]>
Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-kizarikligina-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 06:02:50 +0000 Boğaz kızarıklığına Ne İyi Gelir, boğazda meydana gelen kızarıklık kişinin yutkunmakta zorlanması, öksürük, uçuğa benzeyen kabarcıkların oluşması, beyaz renge sahip olan iltihaplanma ve aniden boğazın ağrıması şekli Boğaz kızarıklığına Ne İyi Gelir, boğazda meydana gelen kızarıklık kişinin yutkunmakta zorlanması, öksürük, uçuğa benzeyen kabarcıkların oluşması, beyaz renge sahip olan iltihaplanma ve aniden boğazın ağrıması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Boğazda ortaya çıkan kızarıklık için bitkisel tedaviler ve ilaç tedavisi ile müdahale yapmak mümkündür. Çoğunlukla boğazda kızarıklık kronik olan bir rahatsızlıktır. Özellikle viral nedenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi, aynı zamanda bakteriyel sebeplerden dolayıda boğazda kızarıklık meydana gelebilmektedir. Eğer bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkan boğazda kızarıklık söz konusu ise, daha ağır tabloların çıkmasına yol açabilmektedir. Boğazda kızarıklık kişinin boğazında yanma hissi, ağrı, bitkin düşmesine, kuru öksürüğe, ses tellerinin kısılmasına, ateşlenmesine hatta boğazda karıncalanmaya neden olabilmektedir. Boğazda kızarıklığa en çok sebep olan etkenler arasında tütün ürünlerinin aşırı tüketimi, çok sıcak ya da çok soğuk gıdaların tüketilmesi, kuru ve kirli havanın solunması yol açabilmektedir. Ayrıca kış ayında sıklıkla karşılaşılan nezle ve gribal enfeksiyona bağlı hastalığın ilerlemesi sonucunda boğazda kızarıklık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. 

Boğazda kızarıklığına ne iyi gelir
 • Özellikle sigara kullanımı söz konusu ise, kullanımı bırakılmalı ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Boğaz kızarıklığı olan kişiler kesinlikle yüksek ses ile konuşmamalıdır, çünkü yüksek ses boğaz kızarıklığı ile birleştiği zaman ses telleri büyük ölçüde zarar görebilmektedir. 
 • Çok fazla ekşi, baharatlı ve acılı besinler tüketilmemeli, bunun yerine bolca sıvı tüketilmelidir. 
 • Boğaz kızarıklığı rahatsızlığı olan kimseler aşırı soğuk ya da aşırı sıcak gıdaları tüketmemeli, mutlaka ılık olmasına özen gösterilmelidir. Bu öneri çoğunlukla boğaz kızarıklığı olan kişilere değil, aynı zamanda üst solunum yolu rahatsız olan kişiler içinde tavsiye edilmektedir. 
 • Aşırı asitli içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Boğaz kızarıklığı için iyi gelen bitkisel tedavilerden biriside bal ve zencefil ile hazırlanan karışımın tüketilmesidir. Zencefil ile bal karışımı özellikle boğaz kızarıklığı olan kişiler için en etkili olan çözümlerden bir tanesidir. 
 • Bunun dışında boğazda kızarıklığa iyi gelen bitki çaylarıdır. Boğaz kızarıklığı rahatsızlığı olan kişiler gün içinde 3-4 fincan ılık olarak bitki çayı içtikleri zaman boğazdaki kızarıklığın geçmesinde oldukça faydalıdır. Çünkü bitki çayları antiseptik özelliğe sahip olmasından dolayı boğazda oluşan kızarıklığın geçmesinde çok yararlıdır. 
 • Boğaz kızarıklığında pastil ve sprey kullanımı faydalı olmaktadır, ancak doktorun önerisine göre kullanılmasına dikkat edilmelidir. 
 • Boğazda kızarıklığı olan kimseler kesinlikle boğazını zorlayacak besinler tüketmemelidir, sadece kolaylıkla yutabileceği yumuşak besinler çorba ya da püre şeklinde besinleri tüketmesi faydalı olacaktır. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Mon, 05 Nov 2018 10:30:41 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Genellikle kış aylarında sıkça rastlanan boğaz enfeksiyonu, soğuk havalardan kaynaklanarak solunum yollarının enfeksiyon kapması ve bademcik iltihaplanması olarak karşımıza çıkar. İlerleyen Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Genellikle kış aylarında sıkça rastlanan boğaz enfeksiyonu, soğuk havalardan kaynaklanarak solunum yollarının enfeksiyon kapması ve bademcik iltihaplanması olarak karşımıza çıkar. İlerleyen safhalarında ise ateşlenme ve terleme yapar. Boğaz enfeksiyonuna en iyi çözüm evde doğal yöntemler ile uygulanan bitkisel çözümlerdir. Boğaz enfeksiyonlarında bakterilerin boğazdaki kuluçka süreci yaklaşık olarak 3-5 gün arasıdır. Bu süreç boyunca boğaz enfeksiyonu geçiren hastanın kendini sıcak tutması ve sıcak bitki çayları içmesi boğazın enfeksiyonlardan temizlenmesi ve bu süreci daha rahat atlata bilmesi için çok önemlidir. Boğaz enfeksiyonu geçiren kişilerde boğazda yanma, şişlik, yutkunmada zorluk çekme, nefes darlığı yaşama, öksürük, balgam, halsizlik ve dirençsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı, lenf düğümleri ve bademciklerde genişleme, yüksek ateş ve aşırı terleme gibi belirtiler gösterir.

Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Boğaz enfeksiyonu için en etkili bitkisel tedavi ada çayıdır. Bir litre suyu çaydanlığa koyup ocağın üzerine alın ve kaynayınca üzerine bir yemek kaşığı ada çayı ile demleyin. Ada çayı gibi bitkisel olan çayları porselen demlikte demlemek hem daha sağlıklı hemde bitkinin değerini kaybetmeden demler. Günde iki fincan ada çayı tüketmek boğazı yumuşatacağı gibi boğazda biriken enfeksiyonlarında temizlenmesinde yardımcı olur. Boğaz yolu enfeksiyonu için bir diğer yöntemde su buharıdır. Eczanelerde satılan doğal buhar aspiratörü de boğazdaki mikropların ve bakterilerin yok olmasını sağlayarak boğazın yumuşamasına yardımcı olur. 

Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Boğaz yolu enfeksiyonları için en etkili yöntemlerden biri de hakiki doğal baldır. Aç karnına bir tatlı kaşığı bal yemek, boğazda ve solunum yollarında bulunan mikropların temizlenmesini sağlayarak, bakterilerin kaybolmasını sağlar. Boğaz yolu enfeksiyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişisel bakıma ve hijyene önem vermektir. Bakterilerin ve mikropların kaybolmasında en etkili yöntemlerden biri de budur. Ayrıca bağışıklı sistemini güçlendirmek için de bol C vitamini takviyesi vücuda uygulamak son derece önemlidir. 

Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Boğaz yolu ile solumun yollarının enfeksiyon kapması kişinin direncinin düşmesine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Ayrıca vücutta büyük oranda su kaybı yaşanır. Kaybedilen suyun vücuda geri kazandırılması için bol bol sıvı tüketilmeli ve mevsim meyvelerinden yenmeli ve vücudun direnci yükseltilmelidir. Ayrıca nane limon karışımı bitkisel sıcak içecekte boğaz yolu enfeksiyonlarının temizlenmesine son derece faydalıdır. Bir cezve içine bir çay bardağı su ekleyip ocağın üzerine koyarak kaynamasını sağlayın. Su kaynadıktan sonra üzerine bir tatlı kaşığı kuru nane ve bir çeyrek limonun kabuğunu iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile birlikte suyun içine atın. Daha sonra bir kaynama geldikten sonra ocağın altını kapatın ve cezvenin üzerine bir kapak kapatarak demlenmesini sağlayın. Daha sonra sıcak olarak tüketin. Akşam yatmadan önce bu kürü uygulamanız boğaz yollarındaki bakterilerin ve mikropların kaybolmasını sağlayarak boğazı rahatlatır. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-kac-gunde-gecer.html Mon, 05 Nov 2018 15:29:34 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer, boğaz enfeksiyonu şiddetli ve acı veren hastalıklara sebep olan kötü bir enfeksiyon türüdür. Tedavi edilmez ise daha ciddi zatürre gibi hastalıklara sebep olabileceği gibi kronikleşip uzun s Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer, boğaz enfeksiyonu şiddetli ve acı veren hastalıklara sebep olan kötü bir enfeksiyon türüdür. Tedavi edilmez ise daha ciddi zatürre gibi hastalıklara sebep olabileceği gibi kronikleşip uzun süren balgam birikintilerine ve öksürük nöbetlerine sebep olur. Boğaz enfeksiyonunu tedavi etmek için sıradan bir tedavi şekli ya da gelişigüzel alınacak ilaçlar pek faydalı olmaz, bir hekime danışmak ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra enfeksiyona sebep olan bakteri türüne göre tedavi uygulamak gerekir bu şekilde hastalık kısa sürede tedavi edilebilir.

Boğaz Enfeksiyonu Kaç Günde geçer

Boğaz enfeksiyonu tedavi edilmez ya da uygun tedavi şekli uygulanmaz ise çok uzun süre hatta haftalarca devam edebilir ve hasta kişi için çekilmez bir hal alabilir daha ciddi hastalıklara dönüşüp tedavi şansını azaltabilir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde boğaz enfeksiyonu derhal tedavi edilmeli ve ilerleme şansı verilmemelidir bu hayati önem taşır. Boğaz enfeksiyonu gelişigüzel ilaçlar ile tedavi edilemez. Enfeksiyonu tedavi edebilmek için hangi bakteriden kaynaklandığını bulmak gerekir bunun için boğaz kültürü yapmak şarttır. Yapılacak kültür sonucunda tespit edilen bakteri türüne ve yoğunluğuna göre uygulanacak tedavi ile hastalık kolayca tedavi edilebilir ve hasta kişi bir hafta içinde toparlanmış ve sağlığına kavuşmuş olur.
Boğaz enfeksiyonunu tedavi ederken sadece ilaçlardan faydalanmak yetmez, enfekte kişinin beden direncini yüksek tutmak ve bol sıvı tüketmesini sağlamak gerekir. Yatak istirahati ve bol sıvı tüketimi ile enfeksiyonun atlatılmasına yardımcı olunmalıdır. 

Boğaz enfeksiyonu dikkatli bir şekilde tedavi edilmez ve bu süre içinde vücut direnci de artırılmaz ise haftalarca devam edebilir enfeksiyonun sebep olduğu boğazdaki tahriş ve öksürük ile günlerce hatta haftalarca uğraşmak gerekebilir. Oysa uygun tedavi ile boğaz enfeksiyonu bir hafta içinde tamamen temizlenebilir. Enfeksiyon devam ederken başka hastalıklara yakalanmamak ve bol bol dinlenip enerji toplamak enfeksiyonun atlatılmasında daha etkili olacaktır. 
]]>
Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/gebelikte-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 06:41:21 +0000 Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, gebelik döneminde her anne adayının bağışıklık sistemi normal dönemdekilere göre daha savunmasız bir durumdadır. Bu nedenle bazı hastalıklara anne adayının yakalanma riskleri daha faz Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, gebelik döneminde her anne adayının bağışıklık sistemi normal dönemdekilere göre daha savunmasız bir durumdadır. Bu nedenle bazı hastalıklara anne adayının yakalanma riskleri daha fazladır. Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle rahatsızlıkları üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklara yakalanma olasılığını gebelik döneminde iken daha çok oraya çıkmaktadır. Gebelikte boğaz ağrısını kontrol altında tutulması için mutlaka problem ilk aşamada iken tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak gebelik dönemindeki boğaz ağrısını geçirmek için ilaç kullanımı pek uygun olmadığı için, çoğunlukla bitkisel ve doğal ürünlerden faydalanarak tedavisi yapılmaktadır. Gebelikte boğaz ağrısı eğer bakteriden kaynaklı olarak ortaya çıkmış ise, bu durum karşısında geçirmek için mutlaka antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Ancak gerekli olmayan durumlarda özellikle de gebelik döneminde anne adayının antibiyotik kullanması hastalığın düzelmesinin yerine çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Gebelikte boğaz ağrısını geçirmek için anne adayı bolca istirahat etmeli, vitamin desteği ve sıvı tüketimi önerilmektedir. 

Gebelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
 • Gebelikte Boğaz Ağrısına Zencefil Çayı, gebelik döneminde ortaya çıkan boğaz ağrısını geçirmek için zencefil çayı kullanılabilir. Bir miktar zencefili rendeledikten sonra suyun içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Ardından kaynamış olan zencefil çayını süzün, daha sonra bal ve limon suyu ilave edilerek tüketebilirsiniz.
 • Gebelikte Boğaz Ağrısına Çay, eğer boğaz ağrınız çok şiddetli değilse bir fincan çok sıcak olmayan çayı içebilirsiniz. Çayın içerisine limon ve bal eklenerek tatlandırarak içebilirsiniz. Limonlu ve ballı çay boğazdaki ağrının kolaylıkla geçmesinde yardımcı olmaktadır. Eğer gebelik döneminde anne adayının uyku problemi varsa çay yerine ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı bal ve bir kaç damla limon suyu eklenerek içilebilir. Aynen çaydaki gibi boğaz ağrısının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Gebelikte Boğaz Ağrısı İçin Tuzlu Gargara, çok fazla soğuk olmayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tuzu ilave ettikten sonra 2 kere gargara suyu şeklinde kullanabilirsiniz. Boğaz yapılan bu tuzlu gargara kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için balgam söktürücü etki sağladığından dolayı boğaz ağrısının rahatlamasına faydalıdır.
 • Gebelikte Boğaz Ağrısına Nar Kabuğu Çayı, özellikle nar kabuğu gebelikte boğaz ağrısına en iyi gelen şifalı meyveler arasında yer almaktadır. Nar kabuğu çayını hazırlamak için öncelikle narın kabuğunu blendırdan ya da rendeden geçirerek suyun içerisinde çay olarak demleyin. Nar kabuğu çayını günde bir fincan olarak ılık vaziyette tüketebilirsiniz. 
 • Gebelikte Boğaz Ağrısına Hardal Tohumu, ilk önce hardal tohumunu iyice dövün, ardından içine yarım limonun suyunu, 1 yemek kaşığı balı ve yarım tatlı kaşığı ilave edip karıştırdıktan sonra üzerine 1 su bardağı kadar su ekleyip kaynatın. Hazırladığınız hardal tohumu karışımı soğuduktan sonra gargara olarak kullanın. Bu gargara boğazının rahatlamasına ve boğaz ağrısının geçmesinde oldukça faydalı olacaktır. 
]]>
Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 14:31:05 +0000 Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Soğuk kış aylarında vücudumuz birçok hastalık ile savaşmak zorunda kalır. Bu hastalıklardan en sık rastlananlarından biri boğaz şişmesidir. Çoğunlukla kış mevsiminde daha fazla görülen bu Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Soğuk kış aylarında vücudumuz birçok hastalık ile savaşmak zorunda kalır. Bu hastalıklardan en sık rastlananlarından biri boğaz şişmesidir. Çoğunlukla kış mevsiminde daha fazla görülen bu rahatsızlık, yaz mevsiminde de soğuk içecekler tüketilmesini durumunda şişebilir. Yetişkin insanlar ve küçük çocukları oldukça zor duruma sokan boğaz şişmesi bazen daha da ilerleyip bademciklerin alınması ile sonuçlanabilir. Boğaz şişmesi genellikle bademciklerin mikrop ve bakteriler nedeniyle iltihaplanmasından kaynaklanır. Vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan bademcikler, dış ortamdan gelen mikrop ve bakterilerin vücuda geçmesini engelleme görevine sahiptir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı vücuda çok fazla mikrop girdiğinde bademcikler antikor üretimini artırırlar. Antikor üretiminin artması ve mikroplar nedeniyle bademcikler iltihaplanır ve bu durumda boğaz şişmesine sebep olur. Boğaz şişmesi genellikle çocuklarda daha sık görülen bir problemdir ve genellikle 1 hafta ya da 10 gün içerisinde geçer. Bu süre içerisinde geçmediği takdirde kronikleşmiş hale gelir ve ameliyat gerektirir. 

Boğaz şişmesine ne iyi gelir

Küçük büyük bir çok kişinin ortak problemi olan boğaz şişmesi çoğunlukla kısa sürede atlatılan bir rahatsızlıktır. Fakat çocuklarda mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çünkü boğaz şişmesinde genellikle yüksek ateş olması nedeniyle ciddi risk teşkil eder. Boğaz şişmesi tedavisi genellikle antibiyotik ve penisilin tedavisi ile yapılır. Ancak yeni başlayan boğaz şişmesine iyi gelecek bazı çözümler vardır.
 • Boğaz şişmesine oldukça faydalı olan bal ve limon karışımı 1 su bardağı suyun içerisine 1 limon suyunu sıkıp bir tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırarak içildiği takdirde boğaz şişliğine iyi gelir ve boğazı rahatlatır.
 • Boğaz şişmesi iltihaplardan kaynaklandığı için sütün iltihap üzerindeki olumlu etkisi bilinmelidir. Boğaz şişmesi durumunda günde bir bardak ılık süt içilmesi faydalı olacaktır.
 • Bir bardak kaynatılmış sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek karıştırdıktan sonra bu karışım ile gargara yapılabilir. Zerdeçal iltihap giderici ve antiseptik etkileri ile doğal bir antibiyotiktir ve bu gargara günde 3 defa uygulandığı takdirde boğaz şişmesinde oldukça etkili olur.
 • Siyah turp kürü boğaz şişmesine karşı etkili yöntemlerden biridir. 1 tane siyah turpun ortasını oyarak içerisine bal ilave edip üzerini kapatın ve bu şekilde akşamdan sabaha beklettikten sonra süzülen suyu içebilirsiniz.
 • Boğaz şişmesine iyi gelen bir yöntemde bilindiği bitki çaylarıdır. Bu çaylar içerisinde en etkili olan ada çayı, boğaz şişmesi durumunda ılık olarak içilebilir ya da gargara yapılabilir.
 • 1 adet rendelenmiş kuru soğana 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edip kavurduktan sonra temiz bir bezin içene koyup boğaza sarıldığı takdirde boğaz şişmesinde rahatlama  olur.
 • Doğal antibiyotiklerin başında gelen sarımsak, boğaz şişmesini iyileştirici bir etkiye sahiptir. 1 diş sarımsağı ortadan ikiye keserek ağza alıp suyu emildiğinde boğaz şişmesine iyi gelir.
 • Birçok hastalığa iyi gelen taze sıkılmış meyve suları oldukça vitamin içerdiğinden dolayı boğaz şişkinliğine de faydalıdır.
 • Hatmi çiçeği ve papatya beraber demlenip süzüldükten sonra 2 saat dinlenmeye bırakılır ve hazırlanan bu karışım üzüm suyu ile tatlandırılarak boğaz şişliği geçene kadar günde 1 fincan ısıtarak içilebilir.
Sık sık boğaz şişmesi yaşanması durumunda, boğaz şişmesinde kişinin nefes alıp vermesinin zorlaştırdığında ve yemek yerken yutmada güçlük gibi durumlarda doktora danışılmasında fayda vardır.
]]>
Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu https://www.bogaz.gen.tr/bakteriyel-bogaz-enfeksiyonu.html Wed, 07 Nov 2018 07:37:25 +0000 Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklardandır. Genel olarak tedavisi için ilaç kullanılmaz fakat bazı ağır hastalıkların belirtisi olarak boğaz enfeksiyonu gösterilebilir. Bu gibi durumlarda i Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklardandır. Genel olarak tedavisi için ilaç kullanılmaz fakat bazı ağır hastalıkların belirtisi olarak boğaz enfeksiyonu gösterilebilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir.

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Boğazda kızarıklık, boğazda şişme, boğazda iltihap, yutkunmada güçlük çekme, boğaz ağrısı, bademcik kızarması, bademcik şişmesi, hırıltılı sesler çıkarma ve seste bozukluk bakteriyel boğaz enfeksiyonu belirtileri arasında yer alır. Boğaz enfeksiyonuna genel olarak soğuk algınlığı sebep olur. Öksürük olmadığı halde yüksek ateş belirtileri varsa, bademcik üzerinde iltihap oluşumu ve leke varsa boğaz enfeksiyonu bakterilerden kaynaklanır diyebiliriz. Bakteriyel boğaz enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde kana karışır ve romatizma ateşi ve şok durumlarını tetikleyebilir. Yüksek ateş, eklemlerde ağrı ve sızı, boğazda şişme, yüksek nabız bu gibi durumların başladığının kanıtıdır. 

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu Nedenleri

Boğaz enfeksiyonu hastalığının sebebi soğuk algınlığı ve nezleye sebep olan bakterilerdir. Bu bakterilerin birçok çeşidi olabilir. Bakteriyel hastalık olduğu için bulaşıcı özellik gösterir. Bu virüsü taşıyan insanların bulunduğu ortamlardan uzak durmaya özen göstermek ve hasta olan kişiyle temas etmemeye  dikkat etmek gerekir. Bakteriyel boğaz enfeksiyonu yoğun olarak sıcaklığın azaldığı  kış mevsiminde etkisini arttırır. 

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi 

Boğaz enfeksiyonlarının çoğu tedaviye gerek kalmadan geçer. Fakat bu süreci kısaltmak, etkilerini azaltmak ve oluşabilecek ciddi sorunların önüne geçmek için bir takım tedavi yöntemi uygulanabilir. Reçeteye gerek kalmadan eczaneden alınabilen ağrı kesiciler oluşabilecek belirtileri azaltır veya engeller. Boğaz enfeksiyonu bakteriyel olduğu için antibiyotik verilmez. Çünkü antibiyotikler bakterilere karşı etkisiz kalır. Bakteriyel boğaz enfeksiyonunun bir diğer tedavisi de bademcikleri aldırmaktır. Boğaz enfeksiyonunu evde kolayca uygulanan tedavilerle de geçirmek mümkündür. Bal ve limonatadan karışım hazırlamak, ılık su içerisinde sirke ile tuzdan karışım hazırlamak, zerdeçal, sarımsak ve kırmızı biber ile boğazı yumuşatmak, ılık suda bal ve zencefili karıştırmak, sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmak, su ve tuzu karıştırıp gargara yapmak evde kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen alternatif tedavi yöntemlerine örnek gösterilir. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkiler https://www.bogaz.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-icin-sifali-bitkiler.html Wed, 07 Nov 2018 17:31:48 +0000 Boğaz enfeksiyonu için şifalı bitkiler, denilince herkesin aklına gelen birçok  bitki çeşidi vardır. Bu bitkilerin yetişme koşulları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz oldukça şanslı ülkelerden bir tanesi. Bu yüzden li Boğaz enfeksiyonu için şifalı bitkiler, denilince herkesin aklına gelen birçok  bitki çeşidi vardır. Bu bitkilerin yetişme koşulları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz oldukça şanslı ülkelerden bir tanesi. Bu yüzden listeyi oldukça uzatabiliriz ama biz sizler için bu bitkilerin en kolay temin edilebilecek ve en hızlı şekilde iyileşmeyi sağlayacak olanlarını seçtik.

Ihlamur: Ihlamurun içindeki flavonit iltihap giderici ve ağrı kesici etkiye sahipken müsilaj ise boğazı yumuşatarak boğaz enfeksiyonları şikayetini azaltır.

Adaçayı: Adaçayı yaprakları içeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde boğaz enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Adaçayından hazırlanan gargara boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmede çok etkilidir.

Karanfil: Boğaz ve ağız enfeksiyonlarına karşı mucizevi etki gösteren karanfil içeriğinde bulunan uçucu özellikteki ojenal sayesinde bakteri ve virüslerin yol açtığı boğaz enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır.

Karabiber: Karabiber toz yada top formunda kullanılıyor. Çay yada gargara şeklinde tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarını önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olur.

Zencefil: Çok sayıda faydası bulunan zencefil birçok ülkede değişik amaçlar için kullanılıyor. Bu amaçların başında boğaz enfeksiyonlarını gidermek geliyor. Zencefil yıllardır soğuk algınlığı boğaz enfeksiyonu ve öksürük için etkili bitkilerin en başında yer alıyor.

Ekinezya: Boğaz enfeksiyonlarında  etkili bir diğer bitki ise ekinezya. Bu bitki bağışıklık sistemini destekliyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. İçinde ekinezya bulunan ürünler genellikle kışın soğuk aylarda virüs ve bakterileri öldürmek amacıyla kullanılıyor. Ekinezya aynı zamanda virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerde oluşacak hasarı engelliyor.
]]>